Muhalifler: ‘En Az 2000 Kişilik Silahlı Grup, Türkiye'den Azez'e Geçti’

 > 
60PAYLAŞIM

Suriyeli muhalif kaynaklar en az 2000 silahlı grubun sıkışan isyancılara destek vermek üzere, Türkiye'den Kilis'in karşısına düşen Azez kasabasına geçtiğini söylüyor.

Arşiv

Reuters ajansının ulaştığı "farklı bir çok muhalif kaynak", YPG'nin ilerleyişiyle karşı karşıya kalan isyancılara yardıma giden yüzlerce silahlı kişinin askeri araç ve teçhizatlarıyla birlikte Halep vilayetindeki Azez'e gittiğini kaydediyor.

Suriye ordusunun Halep'in kuzeyine doğru ilerleyişi nedeniyle Azez'in dış dünya ile tek bağlantısı Türkiye sınırı.

Ordunun ilerleyişi aynı zamanda Halep'in isyancıların elindeki bölgelerine kuzeyden ana ikmal hattını da kesmiş oldu.

'Cihatçı grupların dışındaki isyancılar'

Bab el Selam (Kilis'teki Öncüpınar sınır kapısının Suriye tarafındaki adı) sınır kapısını kontrol altında tutan Levant Cephesi'nden adını Ebu İssa olarak veren bir komutan Reuters'a, ''Hafif silahlar, havan topları, füzeler ve tanklarımızla geçişimize izin verildi'' dedi.

Ebu İssa, geçişine izin verilenlerin Nusra cephesi ve diğer cihatçı grupların dışındaki 'isyancı gruplar' olduğunu söylüyor.

Suriye'deki savaştaki can kaybı ve insan hakları ihlallerini izleyen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı muhalif kuruluş da Türkiye sınırından Azez'e yüzlerce savaşçının geçtiği haberlerini doğruladı.

Dün YPG'nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri'nden bir sözcü BBC Türkçe'ye verdiği mülakatta Türkiye'den Azez'e savaşçıların geçtiğini öne sürmüştü.

Reuters'in haberi daha önce Kürt kaynaklardan gelen bu tür iddiaları destekliyor.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir