Morales Bolivya'da Üçüncü Kez Zaferini İlan Etti

-

Bolivya'da dün yapılan seçimler sonrasında Cumhurbaşkanı Evo Morales zaferini ilan etti.

İki dönemdir cumhurbaşkanlığı yapan Morales, başkent La Paz'daki konutunda coşku dolu kalabalığa hitap ederken "Bu sonuç emperyalizm ve sömürgecilik karşıtlarının zaferidir" dedi.

Sandık çıkış anketlerine göre %60 oyla önde görünen Evo Morales'in, seçimi ilk turda almak için geçerli oyların %50'sini ya da en yakın rakibine 10 puan fark atarak %40'ını alması gerekiyor.

İktidara geldiği 2006 yılından beri Bolivya'da ekonomi hızla büyüdüğünden ve gelir eşitsizliği azaldığından, Morales bu seçimin favorisi olarak gösteriliyordu.

Muhalifleri ise cumhurbaşkanını, yolsuzluğu engelleyemediğini söyleyerek eleştiriyor.

Ülkenin ilk "yerli" lideri, Aymara kökenli Evo Morales, son sekiz yılda Bolivya'nın doğal zenginliklerini kullanarak eğitim projeleri başlattı, emekli maaşlarını artırdı ve altyapıya yatırım yaptı.

Bu dönemde emtia fiyatlarının hızla artması sonucu ülkenin ihracat gelirinin dokuza katlanması da Morales'e yardımcı oldu.

Böylece bölgesel ortalamanın hayli üstünde, %5'lik bir büyüme yakalayan Bolivya'da 500 bin kişi yoksulluk sınırının üstüne çıktı.

Bu arada petrol, doğal gaz, telekom ve su sektörleri de kamulaştırıldı.

Morales dönemini eleştirenlerse alınan kararlarla çevreye zarar verildiğini ve başta yönetim içindeki yolsuzlukların durdurulamadığını söylüyor.

Morales ayrıca seçim kampanyası için devlet kasasından milyonlarca dolar harcamak ve bu yolla muhalefeti bölmekle suçlanıyor.

Cumhurbaşkanının başlıca rakibi Samuel Doria Medina, seçilirse öncelikle yargıyı temizleyeceğini söylemişti.

Bolivyalı seçmenler dün Kongre üyeleri için de oy kullandı.

Morales'in partisi Sosyalizm Hareketi, senato ve meclisteki üçte ikilik çoğunluğunu korumayı umuyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir