Microsoft’un Hızlı Chakra JavaScript Motoru Artık Açık Kaynaklı

 > -

Geçen yılın sonlarında Microsoft tarafından yapılan Chakra JavaScript motorunun açık kaynaklı olacağına yönelik açıklamayı takiben firma tam olarak dediğini yerine getirdi. Microsoft Chakra JavaScript motorunu GitHub’a yükledi.

Chakra Core bağımsız bir JavaScript sanal makinesi. Bu motor aynı zamanda Microsoft Edge’de de kullanılıyor. Yazılım geliştiriciler böylece eklentiler geliştirerek Edge’in içine yerleştirebilecek. 

Microsoft, yazılım geliştiricileri Chakra çekirdeğini projelerine dâhil etmeleri ve bu konuda kurulan topluluğa katılmaları için teşvik ediyor. Şu anda MIT lisansı altında hizmete sunulmakta. Bu da yazılım geliştiricilere programlama dili ile yapabilecekleri şeyler konusunda sınırsız esneklik sağlıyor. Belki de daha da etkileyici olan; Microsoft kodları gelecekte Windows olmayan işletim sistemlerinde çalışır duruma getirmek için çoktan harekete geçti. Bu konuda Linux ile iş birliği yapılıyor. 

Proje, Microsoft’un JavaScript motorlarının her platformda çalışmasını güvence altına almak için yeni bir sayfa açtığı 2008 yılından bu yana geliştirilmekte.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

LinuxMicrosoftWindows 8
Görüş Bildir