Mehmet Aksoy'un Bir Heykeli Daha Kaldırıldı

 > 
52PAYLAŞIM

Kars'ta yaptığı İnsanlık Anıtı'na dönemin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ucube' demesiyle gündeme gelen heykeltıraş Mehmet Aksoy'un Ümraniye'deki 'Toprak Ana' heykeli kaldırıldı.

İki Çocuklu Toprak Ana Heykeli 12 yıl önce Mehmet Aksoy tarafından yapıldı. İyiliği, kötülüğü, güzelliği ve çirkinliği temsil eden heykel, hazine arazisine dikildiği gerekçesiyle dün belediye ekipleri tarafından yıkılmak istenmişti.

Aksoy'un Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Ejder Batur'u telefonla araması heykelin parçalanmasını engellemişti.

Heykel, saat 09.00 sıralarında Mehmet Aksoy'un isteğiyle gelen işçiler tarafından sökülerek TIR'a yüklendi. Söküm çalışmalarını olay yerinde takip eden Mehmet Aksoy, heykelin zarar görmemesi için büyük çaba gösterdi.

"12 yıl sonra, bize ‘kamusal alanı işgal etmişsiniz’ deniliyor..."

Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesine konuşan Aksoy, “Bölgenin belli kısmının Milli Emlak’a ait olduğu söylendi. 2003’te ruhsatını da almışlar. 12 yıl sonra, bize ‘kamusal alanı işgal etmişsiniz’ deniliyor. Gönül isterdi ki, heykel yerinde kalsın; etrafına da parklar, bahçeler yapılsın...” diyor.

'Kendi atölyeme götürüyorum'

Sökülen heykelin Aksoy'a ait Beykoz'daki atölyeye götürüleceği belirtildi. Aksoy 'Kimse kıymetini bilmiyorsa ben biliyorum . Kendi atölyeme götürüyorum. Her şeyi zamana bırakıyoruz. Ben insanlara diyorum ki; kıblemiz para olmasın! O kadar" diyerek sitemde bulundu.

Erdoğan'ın Ucube' dediği heykeli yıkılmıştı

Anımsanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde Mehmet Aksoy'un Kars'taki 'İnsanlık Anıtı' heykeline 'Ucube' demişti. Ardından heykel yetkililerce yıkılmıştı.

Cumhuriyet ve CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir