Mehmet Ağar: 'Benim Dönemimde, Fetullah Gülen Cemaati'nin F'si Teşkilâtta Görev Alamadı'

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar, "Benim Emniyet Genel Müdürlüğü dönemimde, Fetullah Gülen Cemaati’nin F'si teşkilâtta hiçbir aktif görevde yer alamamıştır, almamıştır. Benim kurduğum istihbarat dairesinin başarıları açıkça bellidir" dedi. 

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek başkanlığında toplanan komisyonda Mehmet Ağar FETÖ'yle ilgili soruları yanıtladı.

“Emniyette toparlanma var”

Komisyonu takip eden Sözcü muhabiri Fırat Tur'un haberine göre son bir ayda emniyette ufak bir toparlanma olduğunu söyleyen Ağar, birçok canlı bombanın yakalanmasının bunun göstergesi olduğunu belirtti. Böyle büyük bir operasyonda mağduriyet olmamasının mümkün olmadığını da ifade eden Ağar, “Topyekün bir mağduriyet havasında takdim etmek örgüte avantaj sağlar” diye konuştu. Ağar’ın bu sözleri geçtiğimiz ay İçişleri Bakanlığına getirilen Süleyman Soylu’la ‘övgü’ olarak yorumlandı.

“Benim zamanımda hiç kaset çıkmadı”

Görev yaptığı dönemdeki hiçbir bürokratının 15 Temmuz sonrasında bir sıkıntı yaşamadığını dile getiren Ağar, “Benim emniyet müdürlüğü yaptığım dönemde bir tane kaset çıkmadı. Benden sonra bir sürü kaset çıktı. Çünkü biz mahkeme kararı olmadan kimseyi dinlemedik. Dinlediklerimiz de sadece terör örgütü üyeleri, uyuşturucu kaçakçıları gibi isimlerdi. Şimdi bakıyorum, son 10-15 günde yine bizim zamanımızdaki eski dönemlere göre bir yapılanma görüyorum” dedi.

Ağar: Üst, astın her şeyinden sorumludur

Ağar bir soruya verdiği cevapta ise şunları söyledi: “Üst, astın her şeyinden sorumludur. Sadece işinden değil, ailesinden, çocuğunun sağlığından bile sorumludur. En yakınında çalışan astının neler yaptığından bir yapılanma olmamalı.”

"Benim zamanımda Fetullah’ın F’si teşkilatta aktif görev almamıştır"

Mehmet Ağar, basında yer alan ve suç örgütlerini operasyonlarda kullandığıyla ilgili haberler hakkında ise “Paralı pullu bir adam değilim ki bir basın sekreteri tutayım, bunları yalanlayayım. Yüzlerce yazan var, hangi birine yetişeyim. Suç örgütleri istihbaratta kullanılmıştır, operasyonda değil” yorumunda bulundu. Ağar sözlerini şöyle sürdürdü; “Ünal Erkan bize dikensiz bir gül bahçesi bırakmıştı. Benim zamanımda Fetullah’ın F’si teşkilatta aktif görev almamıştır. Ben kimsenin siyasi görüşüne de bakmadım. Benim zamanımda sol görüşlü arkadaşlar il emniyet müdürlüğü yapmıştır. 

"TKP'liler düzgün fikir insanlarıydı"

Türkiye Komünist Partisi üyelerini biz yıllarca gözümüzde çok büyütmüşüz. TKP üyeleri ellerine bıçak bile almamış, düzgün fikir insanlarıydı.”

"Genelkurmay sıcak bir kucak açsaydı, AK Parti çözerdi bu işi"

Ağar, 2006’da DYP Genel Başkanı iken Mardin’de söylediği “Düz ovada siyaset yapsınlar” sözüyle ilgili ise şunları söyledi: “O zaman tüm Anadolu’yu geziyor, herkesle görüşüyorduk. Mardin’de PKK’nın içinden adamlarla da görüştük. ‘Durum stabil gidiyor, ama büyük bir patlama olacak’ dediler. Ben de bunun üzerine, seçimler de yaklaşıyordu ‘Düz ovada siyaset yapsınlar’ dedim. O zaman Genelkurmay, benim için ‘O adam ne diyor’ dedi. Bize koydu mu oturtan adam cephede lazım, siyasette değil. O dönemde Genelkurmay bu işe sıcak bir kucak açsaydı, AK Parti çözerdi bu işi. Her şeye rağmen Türkiye’nin, halkın sağduyusuyla bu işi çözeceğini sanıyorum.”

Mehmet Ağar 1976'dan beri İçişleri'ndeydi

1976 yılında kaymakam yardımcısı olarak İçişleri Bakanlığı bünyesine giren Ağar, 1995 yılına kadar yani tam 19 yıl “kaymakam, polis müdürü, vali ve emniyet genel müdürü” olarak çeşitli koltuklarda bakanlık bünyesinde hizmet vermişti. 1995'te siyasete atılan Ağar daha sonra İçişleri Bakanlığı koltuğunda da oturmuştu. 2002 yılında Doğru Yol Partisi genel başkanlığına gelen Ağar 2007'ye kadar siyasi arenada boy göstermişti. Ağar son olarak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından düzenlenen demokrasi mitinglerinde görüldü.

Hulusi Akar ve Zekai Aksakallı da dinlenecek isimler arasında

TBMM’de oluşturulan 15 Temmuz Darbe girişimini araştırma komisyonu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı da dinleyecek.

Darbe Komisyonu'nun Dinleyeceği İsimler Arasında Erdoğan'ın Eniştesi de Var - onedio.com
Darbe Komisyonu'nun Dinleyeceği İsimler Arasında Erdoğan'ın Eniştesi de Var - onedio.com

Akar, 2 Kasım’da yapılacak komisyon toplantısına davet edildi. Komisyonun dinleyeceği isimler arasında, yine 15 Temmuz’un bastırılmasında kilit rol oynayan isimlerden Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı da bulunuyor. 

Aksakallı’nın ise, Genelkurmay Başkanı’ndan bir gün sonra, 3 Kasım’da toplantıya katılması bekleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzAdalet ve Kalkınma PartisiDarbeFETÖGenelkurmay BaşkanıHulusi AkarMardinMehmet AğarPolisTerörTürkiye Büyük Millet MeclisiUyuşturucu
Görüş Bildir