Matematik Bize Doğruyu Söyle! Evlenmeye Karar Vermenin En Doğru Yaşı Gerçekten 26 mı?

4bPAYLAŞIM

Eğer ilişkilerinizde matematiksel dayanaklar arayanlardansanız %37 kuralına bir göz atın.

Teoriyle aşk mı olurmuş demeyin. Bu bilişsel bilimler çalışmasını sizler için Businessinsider'dan derledik.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/computer-...

"Yaşamın Algoritamaları: İnsan Kararlarının Bilgisayar Bilimi," adlı kitabın yazarları gazeteci Brian Christian ve Bilişsel Bilimler bilim insanı Tom Griffiths, %37 kuralının doğru eşi ararken kişiye zaman kazandıracağını söylüyorlar.

Peki bu %37 kuralı ne demek?

%37 kuralına göre; kısıtlı bir süre zarfı içerisinde bir çok seçeneğin arasından karar verirken - gerek bir personel olsun, gerek yeni bir ev, gerekse bir ilişki - en doğru kararı vermek için bütün opsiyonların %37'sine  bakmış olmak yetiyor. 

Karar verme işleminin bu noktasında, bilinçli bir karar verebilmek için yeterli veri toplanmış oluyor, üstelik gerekenden daha fazla seçenek değerlendirmek için vakit kaybedilmiyor. %37 noktasına ulaşıldığı zaman, o grubun en iyisini seçme şansınızı en yüksek noktaya getirmiş oluyorsunuz.

1960'lı yıllarda bu kural üzerine yapılmış düşünsel bir deney var: 'Sekreter Problemi'

Durum şöyle, bir sekreter pozisyonu açığı var. Eğer bir adayı reddederseniz onu bir daha görüşmeye çağıramıyorsunuz çünkü başka bir iş bulmuş olma ihtimali yüksek. En iyi sekreteri işe almak için bu pozisyon için başvuran kişilerin kaçını görüşmeye almalısınız?

Brian ve Tom şöyle açıklıyorlar, eğer yalnızca üç kişiyle iş görüşmesi yaparsanız, muhtemelen ikinci görüşmeyi yaptığınız o adayın güçlü yanlarına göre bir karar vereceksiniz. Eğer birinici adaydan daha iyiyse onu işe alırsınız, değilse beklersiniz. Eğer toplam beş adayınız varsa, muhakeme etmek için üçüncü görüşmeyi yapmayı beklersiniz.

Yani insanlar eğer 18 - 40 yaşları arasında gerçek aşkın peşine düşüyorsa, 26 yaş matematiksel olarak en uygun adayların karşısına çıkacağı yaş.

Toplamda 22 yıllık bir arayış ya da aday değerlendirme olarak bakıldığı zaman, %37 noktası 26 yaşına denk geliyor. Bu yaştan önce karşılaşılan romantik partnerler arasında muhtemelen çok iyi olanlar da var ama teoriye göre bu zamandan sonra iyi opsiyonlar giderek 'bulunamaz' veya 'uygun değil' hale geliyorlar. Bu da mükemmel eş bulma şansını düşürüyor.

Matematiksel argoda, potansiyel eş arayışına 'optimal durma kuralı' deniyor.

Geçtiğimiz yıl Utah Üniversitesi'nden sosyolog Nicholas H. Wolfinger ise yaptığı araştırmada boşanma riskinin en az görüldüğü evliliklerin 28 ile 32 yaş arasında yapıldığını tespit etti.

Bu yaş aralığı tam olarak %37 kuralına uygun değil, çünkü yüzdeyi daha çok 45'lere kadar yükseltmiş oluyor. Ama kuşkusuz evlenme kararı ilişkinin daha önceki yıllarında da verilmiş bir karar olabiliyor. Wolfinger'in analizine göre 32 yaşından sonra yapılan evliliklerde boşanma oranı her yaşta yılda %5 oranında artıyor.

Yani bir bakıma başarılı evlilikler ile ilgili yapılan araştırmalar da bu tatlı 26 yaş kararlarını destekliyor.

Kuşkusuz bu %37 kuralı da hatasız olamaz, çünkü pek romantik değil ve matematiğin soğuk mantığıyla işliyor.

Kurala göre bir kişi partnerinde aradığı özelliklere 26 yaşında karar vermiş olmalı. Bu ne kadar mümkün olabilir ki?

Sonuçta 18 yaşından 40 yaşına kadar 'mükemmel eş' tanımlarımız oldukça büyük farklılıklar gösterebiliyor.

Sonuç olarak kural diyor ki eğer 26 yaşında evlenme gibi bir karar verecekseniz ya da verdiyseniz doğru yoldasınız demektir.

Matematiksel kurallar böyle diyor ama tabii ki hayat hep başka maceralarla karşımıza çıkabilir! Yalnız olabiliriz ama hala bir umut olmalı!!!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
menderes-terzi

ACİL..! arkadaşlar Nicholas H. Wolfinger boşanma riskinin en az görüldüğü yaş aralığını 28-32 olarak tespit etmiş. Yaşım 32, sınırdayım.. Özelden mesajlarınızı bekliyorum :)))

temur-s.-kutlu

Kimsenin yazacağı yok ama insan bekliyor işte :D

menderes-terzi

umut fakirin ekmeği :D

mutemerrida

kimsenin akıllanacağı da yok ki mesela sizin gibilerin

eda-oguz

İşte bunlar hep kader kısmet.Gerçek aşkın ne zaman çıkacağı hiç belli olmaz.'Sekiz yaşındaysanız ve aşıksanız hayat gerçekten çok güzel'demiş cedric,o sekiz yaşında karşılaşmış mesela :)

sadistrues

3 yaşındayken varmış benim de

jack-steam

Cedric, Shen'e final bölümünde tecavüz ediyor. Ne aşk ama.

burak-bulduk

Cedric'den soğudum birden. Büyüyünce iyice sapıklaşmış.

eda-oguz

Yok artık!Şaka mı?Ben televizyondan izliyordum bir ara.Sonra çıkmadı zaten.Ama bilmiyordum öyle bir şey.

anjelique

Kadın için belki 26 olabilir fakat şu yaşadığımız döneme göre 26 yaş erkek için kesinlikle erken bir yaş.

doratheexplorer

annem ve erkek arkadaşım tarafından baskı gördüğüm şu günlerde bana kalkmış 26 yaş en iyi yaş diyosunuz he bi siz eksiktiniz ya -_-

mukaddes-baykara

26 yaşın en doğru kararı vermekte mükemmel yaş olduğunu düşünüyorum mesela ben 26 yaşımda evlenmeme kararı aldım.

Görüş Bildir