Mastektomi (Meme Alma Operasyonu) Geçirmiş Kadınların 'Keşke Daha Önce Bilseydim' Dediği 25 Gerçek

-

Mastektomi olarak bilinen meme alma operasyonu genellikle meme kanseri tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Operasyonlar, uygulama yöntemi veya çıkarılan doku miktarına göre farklılık gösterebilir, bazı durumlarda sadece memenin alınması yeterliyken bazılarında göğüs kası ve lenf dokularının da alınması gerekebilir. Hangi çeşidi olursa olsun mastektomi uygulamasıyla ilgili çok fazla ön yargı ve yanlış anlaşılma mevcut. 

Buzzfeed'den sizler için derlediğimiz bu içeriğimizde mastektomi geçirmiş kadınların keşke öncesinde bilseydim dediği 25 gerçeği kendi hikayeleriyle birlikte sizlerle paylaşıyoruz.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/carolinekee/thi...

1. Tek operasyon yeterli olmayabilir ve bu süreç uzun zaman alabilir.

www.buzzfeed.com

Tedavi birkaç adımdan oluştuğu için tamamlanması genellikle birden çok operasyon gerektirir.

2. Mastektomi ve meme yapılandırma operasyonu sıradan meme büyütme operasyonu ile aynı değildir.

www.buzzfeed.com

Mastektomi işlemi sıradan meme büyütme operasyonu ile karıştırılmamalıdır. Mastektomi işleminde göğsünüzün alınabildiği kadar kısmı alınır ve genellikle sinir kaybı yaşanır, çoğu hasta kaybettiği hislerinin çoğunu geri kazanamaz.

3. Fiziksel olduğu kadar duygusal olarak da canınızı yakar.

www.buzzfeed.com

"29 yaşındayken iki göğsümden de mastektomi ameliyatı olmak zorunda kaldım ve benim için çok zordu. Ameliyat olmadan 9 günüm vardı ve çok bitkin hissediyordum. Sonrasında çok fazla ağrım olduğu için 4 gün hastanede kaldım, göğüslerimdeki bütün dokular ve koltuk altımdaki 12 lenf bağı alındığı için çektiğim fiziksel acının yanında duygusal anlamda da çok kötü hissediyordum. Ameliyattan sonraki bir hafta her gece ağladım, ve yeni vücuduma alışmam zaman aldı, göğsüme yerleştirilen implantlar da canımı yakıyor ve rahatsız ediyordu. Sonradan yapılan göğüslerim kendi göğüslerime hiç benzemiyor ve taş gibi sertler ayrıca göğüslerimde ve etrafında hissizlik yaşıyorum. Ama yine de enerjimi ve motivasyonumu geri kazandım ve kemoterapi seansları dışında hayatım eskisine döndü, iyi hissediyorum!"

4. Bazı kişiler önlem amaçlı da mastektomi ameliyatı olmayı tercih edebilir.

www.buzzfeed.com

"BRCA1 gen mutasyonu denilen ve %65 ihtimalle meme kanserine yakalanacağım anlamına gelen kalıtsal bir rahatsızlığım var. Bu vaatlerden pek de hoşlanmadım ve henüz 29 yaşındayım bu yüzden mastektomi olmaya karar verdim. Bazıları bunu abartı bir davranış olarak görebilir ama ben gelecekte karşılaşabileceğim sağlık problemlerini kontrol aldığımı düşünüyorum."

5. Ameliyata kadar olan bekleme süreci tedavinin en korkunç ve zor kısmı olabilir.

www.buzzfeed.com

"Meme kanseri riski taşıdığım için gelecek ay ameliyat olacağım. Doktorum riskin az olduğunu söylese de bu yapmam gereken bir şey gibi hissediyorum. Muhtemelen tanı koyulmasının üzerinden birkaç ay geçtiği için son zamanlarda kararsızlık yaşıyorum. Test yaptırıp patoloji sonuçlarına bakabilirim ama bir yanım gelecekte bunun için kaygılanmamak adına iki göğsümü de aldırıp hepsinden kurtulmak istiyor. Çok korkuyorum ve çok yalnız hissediyorum. 

Eşim durumu anlamıyor ve ne zaman konusu açılsa bunun benim kararım olduğunu söyleyip geçiştiriyor. Çocuklarım ise tam olarak anlayabilecek yaşta değiller. Bunun kolay olmayacağını biliyorum ve sonrasında olacaklardan çok korkuyorum çünkü biliyorum bir daha asla aynı olmayacağım."

6. Herkes mastektomi ameliyatından sonra yeniden göğüs şekillendirmeyi tercih etmiyor.

www.buzzfeed.com

"Ne düşünürseniz düşünün mastektomi kadınlığınızdan bir şey götürüyor değil. Hala çok güzelsiniz. Ayrıca göğüs şekillendirme ameliyatı olmak zorunda da değilsiniz, ne karar verirseniz verin güzel kalacaksınız."

7. Meme ucuna gelince de oldukça fazla seçenek var, 3 boyutlu dövmeler bunlardan biri.

www.buzzfeed.com

8. Meme kanseri mastektomi yaralarından derin izler bırakabilir.

www.buzzfeed.com

"33 yaşındayken iki göğsümü kanser dolayısıyla aldırdım. Ama söylemeliyim ki mastektomi kemoterapi yüzünden saçlarımın dökülmesinin yanında hiçbir şeydi. En azından yaralarımı saklayabiliyorum. Fiziksel yaralar ve acı kanserden ötürü oluşan duygusal olanlara eşit."

9. Ameliyattan sonra uyumak rahatsız edici olabilir.

www.buzzfeed.com

"Yatarken göğsünüzde ağır bir baskı hissediyorsunuz, benim yatmaya alışmam bir veya iki ayımı aldı. Ameliyat olalı 5 sene oldu ve hala zaman zaman yatarken rahatsızlık hissediyorum."

10. Ameliyat sonrası akıntılar en acı verici kısmı olabilir.

www.buzzfeed.com

"Akıntılar sürecin en kötü kısmı. Derinizden borunun çıktığı kısım o kadar acıyor ki..."

11. Enfeksiyon ve komplikasyonlar oluşabilir.

www.buzzfeed.com

"Ameliyatımdan iki hafta sonra enfeksiyon sorunu yaşadım. Sonrasında enfeksiyondan kurtulmak için implantlarımdan birini çıkarttırmak zorunda kaldım. Benim için duygusal olarak kemoterapiden bile daha yıpratıcıydı."

12. His kaybı yaşanması normaldir.

www.buzzfeed.com

"Ameliyattan sonra yapılan göğüslerim oldukça iyi görünüyor olsalar bile hissizlikten ötürü benimmiş gibi hissedemiyorum."

13. Mastektomi ameliyatı geçirdikten sonra cinsel ilişkiden zevk almayı tekrar öğrenmek zorunda kalabilirsiniz.

www.buzzfeed.com

"Göğüslerimin cinsel anlamda zevk almamda ne kadar katkıda bulunduklarını onları kaybedene kadar fark etmemişim. Artık onlara sahip olmamak, vücuduma göğüslerim tarafından yollanan sinyallerin eksik olması demekti ve zevk alabilmeyi tekrar öğrenmemi gerektirdi. Eşimle en baştan ilk defa yakınlaşmayı öğrenmek gibiydi."

14. Ama yeni göğüslerinize alışmak aynı zamanda ilginç ve eğlenceli olabilir.

www.buzzfeed.com

"Negatif bir şey söylemek yerine birçok insanın bilmediği bir şeyden bahsetmek istiyorum. Göğüs implantlarınızın arkasından ışık tutarsanız turuncu bir şekilde parlayacaklar! Kendi amleliyatımdan sonra denedim ve gerçekten de bal kabağı gibi parladılar."

15. Ağır nesneler kaldırmak ve taşımak gibi önceden kendi başınıza yapabildiğiniz şeyler için başkalarından yardım istemek canınızı sıkabilir.

www.buzzfeed.com

16. Uygun sütyen bulmakta zorlanabilirsiniz ve özel protez sütyenlerini de rahat bulmayabilirsiniz.

17. Serum takılırken veya kan basıncınız ölçülürken sıkıntı çıkabilir.

www.buzzfeed.com

"Eğer mastektomi işleminde sinir dokularınız alındıysa ameliyatın gerçekleştiği taraftaki kolunuzdan serum tedavisi göremeyebilir veya kan basıncı testi yaptıramayabilirsiniz."

18. Birinin dışarıdan güçlü görünüyor olması acı çekmediği anlamına gelmez.

www.buzzfeed.com

"Bir daha asla seksi hissedemeyeceğimi düşünüyorum. Ailem ve arkadaşlarım için kanser karşısında güçlü biriyim ama kadın gibi hissetmiyorum. Eşim cinsel ilişki sırasında farkında olmadan bana eskisinden farklı davranıyor, bir daha asla eskisi gibi yakın hissedemeyeceğiz."

19. İyi niyetli bile olsanız birinin mastektomi tecrübesiyle ilgili özel sorular sormak rahatsız edici olabilir.

www.buzzfeed.com

"Hangi göğsünden ameliyat oldun? veya Neden ikisini de aldırmadın? gibi özel sorular sormayın. Ameliyattan sonra annem böyle sorular aldı ve insanlar bunu yaparken ne kadar düşüncesiz davrandıklarının farkına varmıyor. Annem bir kanser atlatmış bir savaşçı ve daha iyi muamele görebilir."

20. Mizah ve kahkahalar bazı insanlar için etkili bir savunma mekanizmasıdır.

www.buzzfeed.com

"İyileşme sürecinde kendinize gülmekten çekinmeyin. Ben en yakın arkadaşıma haftalık gelişmelerimi yollarken komik bir fotoğrafımı da ekledim."

21. Mastektomi olsanız bile kanserin tekrar nüksetme olasılığı olduğunu unutmayın.

22. Herkesin tecrübesi farklı olacağından kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.

23. Destek grupları büyük fayda sağlayabilir.

www.buzzfeed.com

"İnternet üzerinden bile olsa bir destek grubu bulmanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede aynı şeyleri yaşayan insanlarla konuşabilirsiniz, en azından ben kendi sürecimde gerçekten destekleyici buldum."

24. Bir daha asla normal hissetmeyebilirsiniz, ama bunun nedeni artık yeni bir normale sahip olmanız.

www.buzzfeed.com

"İlk tanı koyulduğu zaman, daha önce ameliyat olmuş bir kadına tekrar normal hissetmesinin ne kadar zaman aldığını sorduğumu hatırlıyorum ve asla tekrar normal hissetmeyeceğini söylemişti. O zaman bunun ne kadar üzücü bir cevap olduğunu düşünmüştüm ama şimdi anlıyorum ki bu cevabı aslında bunun kötü bir şey olduğunu belirterek vermemişti. Esasında sadece normalliğiniz başka bir hal alıyor."

25. Göğüslerinizi kaybetmeniz vücudunuzda veya görünümünüzde değişiklik yaratabilir ama kim olduğunuzu değiştiremez.

www.buzzfeed.com

"Mastektomi geçirmek başınıza gelebilecek en kötü şey değil. Bazen tek çare bu olabilir. İki göğsümü de aldırmak benim tek çaremdi ve çünkü tümörüm çok büyüktü ve ailemin uzun bir meme kanseri geçmişi var. Gerçekten kadınlığınızdan bir şey eksilmiyor. Göğüsleriniz olmadan da yaşayabilirsiniz. Kanser yüzünden ölmemek çok daha önemli. Bu kadınlara değişik davranmayın, eğer durumları ile ilgili espri yapıyorlarsa gülmekte serbestsiniz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
amigra-lefkonuklu

İçeriği resmen kimse bu ameliyatı yaptırmasın diye hazırlamışlar! Hiç iyi örneklerden bahsetmeyip bu ameliyatı olmuş olan ya da olması gerekenlere moralsizlik ve cesaretsizlik vermişler. Bu sağlıkla ilgili, hayati bir konu. İnsanlar bu ameliyatı yapmak zorunda kalabiliyor. Teşvik etmek, moral vermek gerek. Bu ameliyatı olup güzelliğinden, yaşam kalitesinden, hareketliliğinden hiç birşey kaybetmeyen insanlardan bahsetmemişler. Angelina Jolie de bu ameliyatı oldu, kadın güzelliğinden hiçbişey kaybetmediği gibi daha üç hafta önce Irak'ta savaş bölgelerinde geziyordu.

anime_severler

Garip bir hissizlik oluşuyor dokununca garip bir his oluyor ne acı ne de gıdıklanma garip

sema_selime

Meme kanserine neden yakalanılır? Kanser yapan etmenler nelerdir? Çoğu kişi bunun nedenini bilmiyor, internette bikaç bişey yazıyor ama yeterli değil. Hem hastalığı geçirmemiş ve geçirmiş hastalar içinde yazmalısınız. Çünkü onlarda da tekrar nüksetme olasılığı var. Nedenlerini bilelim ki bu hastalığı en aza indirelim.Erkenden farkedelim mesala. İşte bu konularda bilgi edinmemizi sağlar mısın onedio?

rrr

bunu onediodan niye istiyosun gayet yaygın siteler var yaz google a kanser sebepleri diye, içerik gayet güzel, senin dediğin şey heryerde bulunabilir.

m.-samet

İsterseniz siz de içerik oluşturabilirsiniz.

hipergrafi

Yani editör diyor ki 'Bi daha ne cinsel yasantiniz, ne bedeniniz, ne psikolojiniz, ne eşinizin size karşı olan tavırları eskisi gibi olmayacağı gibi kanserin nüksetme ihtimlini de ortadan kaldırmış olmayacaksınız. Protez yaptirip eski halinize kavusma hayalleriniz varsa onu da unutun. Hic bir sey orijinal göğüsleriniz kadar seksi olamayacak. Ama ışık tutunca parlayan saydam memeleriniz olacak bu sizi mutlu edecekse bununla avunun.'

yokartikaq

kesinlikle kaldırılması gerek, bununla yüzleşmek zorunda insanlara hiç bir şekilde destek olmuyor daha çok moral bozuyor ve kötü hissettiriyor. bahsedildiği kadar korkunç bir ameliyat değildir, ve sağlık her şeyden daha önemlidir.

Görüş Bildir