Markafoni'nin Tamamı Napsters'ın Oluyor

 > 
14PAYLAŞIM

Markafoni'nin Tamamı Napsters'ın Oluyor

Markafoni'nin Tamamı Napsters'ın Oluyor

2011 yılında büyük ortak olarak Markafoni'ye ilk yatırımını yapan Naspers'ın sahibi olduğu MIH Allegro B.V, şirketin %28.8'ini devralmak için Rekabet Kurumu'na başvurdu. Sektör temsilcilerine göre satışa onay çıkar ve gerçekleşirse Markafoni'nin kurucu ortakları Tolga Tatari ve Sina Afra şirketteki tüm paylarını satmış olacak. Şirketin tek sahibi Allegro Bv olacak.

Markafoni için ilk yatırımını 2011 yılında yapan Allegro, o dönemde şirketin %71.2'sini almıştı. Son alımda izin için başvuruda bulunan hisse oranı da %28.8 oldu. Markafoni 2011 yılında imzaladıkları ortaklık anlaşmasının hemen ardından yurtdışında da siteler açarak büyümesini sürdürmüştü.

4 ÜLKEDE FAALİYETTE

2008 yılında kurulan Markafoni Türkiye'de Türkiye'nin ilk özel alışveriş imkanı veren sitesi. Türkiye'nin yanı sıra Avustralya, Ukrayna ve Yunanistan'da da özel alışveriş kulübü olarak faaliyet gösteriyor.

Türkiye'de e-ticaret pazarı büyük bir hızla büyüyor. Her yıl yüzde 35-40 civarında büyüme gösterepazarda işlem hacmi 40 milyar lirayı buldu.

The Wall Street Journal'ın ulaşmaya çalıştığı Markafoni yetkilileri konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. Bu satışın değeri için henüz bir tahmin yok. Ancak bundan 3 yıl önce %72'ye yakın hissenin 200 milyon dolara satıldığı konuşulmuştu.

Türkiye'de hızla büyüyen e-ticaret pazarı yabancıların uzun süredir dikkatini çekiyor. Bugüne kadar e-Bay'in gittigidiyor.com'a, Alman Burda grubunun Lidyana'ya, Amazon'un Çiçeksepetine ortak olduğu Türk e-Ticaret Pazarında ePlanet Capital de vipdukkan'ın hissedarı konumuna gelmişti.

Büyüyen pazar perakendenin duayenlerini ve büyük holdingleri de kendine çekti. Sektörde birçok tanınmış perakende markasının ortaklığınca kurulan 1v1y, Demsa'nın modagurusu adlı sitesi ve Boyner'in morhipo'su da bunlara birer örnek.

WSJ | AYŞEGÜL AKYARLI GÜVEN

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir