Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Maduro'ya Meydan Okuyan ve ABD Tarafından Geçici Başkan Olarak Tanınan Juan Guaido Kimdir?

 > 
25PAYLAŞIM

Venezuela'da yaşanan siyasi olaylar sonrasında ülke karışmış durumda. Venezuela'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etti. Bu olay sonrasında ABD Başkanı Donald Trump, Guaido'yu başkan olarak tanıdı. Kısa bir süre sonra da Brezilya, Kanada, Peru, Paraguay, Şili ve Arjantin de Guaido'nun geçici devlet başkanlığını tanıdıklarını ilan etti. 

Peki Juan Guaido kimdir? Neden destek buldu?

Gelin hep birlikte inceleyelim.

Venezuela'da yaşanan olayların detaylarını öğrenmek isterseniz bu haberimizi okuyabilirsiniz.

Venezuela Karıştı: Trump, Muhalefet Liderini 'Geçici Devlet Başkanı' Olarak Tanıdı, Maduro ABD ile Diplomatik İlişkileri Kesti - onedio.com
Venezuela Karıştı: Trump, Muhalefet Liderini 'Geçici Devlet Başkanı' Olarak Tanıdı, Maduro ABD ile Diplomatik İlişkileri Kesti - onedio.com

Juan Guaido 28 Temmuz 1983 Venezuela doğumlu. 35 yaşındaki isim Maduro'ya karşı başlatılan olayların hemen öncesinde meclis başkanı olarak görev yapıyordu.

2018'in Aralık ayında Venezuela Ulusal Meclis Başkanı seçilen ve 5 Ocak'ta göreve resmen başlayan 35 yaşındaki muhalefet lideri, şu ana kadar Maduro iktidarına muhalefet eden ve özellikle Venezuela dışından destek alan en görünür lider konumunda.

Maduro yönetimine karşı eylem çağrısında bulunduğu için geçen hafta kısa süreliğine gözaltına alınan Guaido, 2009 yılından beri aktif siyasetin içinde yer alıyor. Guaido oldukça genç bir muhalefet lideri olarak göze çarpıyor.

Venezuela'nın kuzeyindeki Vargas eyaletinde doğan Ulusal Meclis Başkanı Guaido, 2011 yılında eyalet mahkemesinde boşalan bir koltuğa oturarak ilk kez temsilcilik rolü üstlendi.

Muhalif lider Guaido'nun mevcut iktidara karşı ilk eylemi 2015 yılına dayanıyor.

2015'te hükümetin seçim takvimi belirlemesi için açlık grevi yapan Guaido, daha sonra milletvekili seçiliyor ve bugüne kadar da, çoğunluk sandalyenin muhalefetin kontrolünde olduğu "Ulusal Meclis"te en büyük siyasi grubun liderliğini üstleniyor.

Ulusal Meclis çoğunluğunun muhalefete geçmesi üzerine yemin töreni sırasındaki usulsüzlükleri ve seçilmeyen kişilerin meclise girmesini gerekçe gösteren Maduro hükümeti, 2016 yılında meclisin yetkilerini almıştı. Yasama yetkileri daha sonra Maduro çoğunluğundaki Kurucu Meclis'e verilmişti.

Guaido, Ulusal Meclis'in yetkilerinin alınmasının ardından Maduro karşıtı bir siyasi platform oluşturmuş ve hedeflerini de "hak gasplarına son verme, geçiş hükümeti ve özgür seçimler" olarak tanımlamıştı.

Bir çocuk babası olan Guaido, yakın çevresi tarafından hoşgörülü bir insan olarak biliniyor. Muhalif ismin siyasi çizgisi ise merkezde.

Kuzey ve Güney Amerika'daki pek çok ülkenin desteğini alan Guaido'nun başkan olarak tanınmasının ardından ülke içerisindeki siyasi tablonun yeniden netleşmesi bekleniyor.

Erdoğan'ın "Dik Dur Kardeşim, Yanındayız" Mesajını Paylaşan İbrahim Kalın Ekledi: #WeAreMADURO - onedio.com
Erdoğan'ın "Dik Dur Kardeşim, Yanındayız" Mesajını Paylaşan İbrahim Kalın Ekledi: #WeAreMADURO - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahra-alya-gul

Çok saçma ama.. Ne alaka sen o ülkenin başkanını değil başka birisini tanıyorsun. Sana ne! Venezuella halkı da aynı biz. Birisi bişe atar hemen gazlanırız “aman ne oluyor” diye bazen tam bir yem olur bazen de alakasız. Venezuella da böyle. Bazı kısmı full (Söylemeye utanıyorum ama) abd ateşlemesi ile gidiyor. ( daha önce yaptı; Afganistan,Brezilya,Mısır vs..)Umarım sonları diğer sömürgeler gibi olmaz.

Gizli Kullanıcı

abd tarafından destekleniyorsa zaten abd ajanıdır maduro da dallamanın tekidir ama ajandan iyidir amk

kavinsky

Belli ki washingtona bir ziyaret gerçekleşmiş ve kucak dansı yapıp gelmiş. Amerika'da maduro'nun dansından daha fazla beğenmiş. Yoksa kimse sikmediği tavuğun önüne yem atmaz.

malamadre

Demokrasi yükleniyor...

captaincovemann

bakıyorum amerikan uşaklığını seven birisin demokrasi yükleniyormuş,lan senin devlet başkanını sen mi belirleyeceksin yoksa amerika iti mi?

malamadre

Okumakta sıkıntı çeken veya ironi nedir bilmeyen birisin. Bir şey demiyorum sana.

enverani

Meydan okuyan mı? Bu saatten sonra Abd fahişesi daha güzel betimleme olur sayın admin.

enverani

yaşayıp göreceğiz. karşı hamle muhakkak olacaktır.

Gizli Kullanıcı

zaten belli bak taniyanlari hemen anlarsin "süre sonra da Brezilya, Kanada, Peru, Paraguay, Şili ve Arjantin de Guaido'nun geçici devlet başkanlığını tanıdıklarını ilan etti. "ABD den sonra ! Kafasina gore devlet baskanligi iddasi o da iyimis

Görüş Bildir