Kuzey Kore'den Trump'a Övgü: 'Zeki Bir Politikacı'

 > -

Kuzey Kore'de DPRK Today gazetesinde yayımlanan editoryal görüş yazısında, ABD'nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump'ın 'zeki bir politikacı olduğu ve seçilmesinin Kuzey Kore için iyi olabileceği' belirtildi.

DPRK Today'ın editoryal görüşlerini yansıtan köşe yazısında 'Trump'ın ileri görüşlü bir başkan adayı olduğu' yorumu yapıldı.

Trump yakın dönemde yaptığı bir açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmek istediğini söylemiş ve ABD askerlerinin de Güney Kore'den çekilmesini önermişti.

'Yazının Kuzey Kore'nin resmi görüşünü yansıtması muhtemel'

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un

Uzmanlar, bu yazının resmi bir görüş beyanı anlamına gelmediğini ancak Pyongyang'ın bakışını yansıtmasının muhtemel olduğunu söylüyor.

Yazıyı kaleme alan ve Kuzey Kore'de bulunan Çinli bir öğretim üyesi olarak tanıtılan Han Yong-mook, Trump'ın ABD askerleriyle ilgili politikasının Kuzey Kore'nin 'Yankee Go Home' (Yankee Evine Dön) vizyonunun doğru çıkmasına neden olacağını söyledi.

Kuzey Kore uzun yıllardır ABD askerlerinin Kore yarımadasından ayrılmasını istiyor.

Yazıda, "Sloganın gerçek olduğu gün Kore birleşmesinin günü olacaktır" ifadesi yer aldı.

'ABD vatandaşlarının oy vermesi gereken kişi Trump'tır'

Han Yong-mook, Trump'ın Kuzey ve Güney Kore arasındaki olası bir çatışmaya müdahil olmayacağına dair açıklamasının 'Kuzey Kore'nin perspektifi açısından talihli olduğunu' belirtti.

Yazar, Demokrat Parti başkan aday adayı Hillary Clinton'dan ise 'donuk' sıfatıyla bahsetti.

Han, "ABD vatandaşlarının oy vermesi gereken başkan bu donuk Hillay değil, Kuzey Kore ile doğrudan iletişimden bahseden Trump'tır" diye yazdı.

Bir Kuzey Kore uzmanı, yazıyla ilgili "çok çarpıcı" yorumunda bulundu.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDonald TrumpKore
Görüş Bildir