Kurtulmuş'tan Bakanlar Kurulu Sonrası Açıklama: "İlişkisi Olan Korksun, Her Şeyin Bir Bedeli Var"

-

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada kamuda görevden almalarla ilgili, "Bunlarla en ufak bir ilişkisi olmayan vatandaşlarımız rahat olsun, kimseye zarar gelmeyecek. İlişkisi olan da korksun. Her şeyin bir bedeli var" dedi.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapıp gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamuda görevden almalarla ilgili değerlendirmeler yaptı. Kurtulmuş, "Kurunun yanında yaşın da yanmaması için gereken özeni göstereceğiz" dedi ve şöyle devam etti:

"Bu örgütle herhangi bir şekilde ilişkisi olan herkes kamudan ayıklanacaktır. Ancak bunu yaparken de ilişkisi olmayan, irtibatı olmayan hiçbir kimseye en ufak bir zarar gelmeyecektir. Yani bu çete mensuplarına merhametle hareket etmeyeceğiz. Ama bunu yaparken de asla adalet duygusundan şaşmayacağız. Şu kuralı söylüyoruz; bunlarla en ufak bir ilişkisi olmayan vatandaşlarımız rahat olsun, huzur içerisinde olsunlar; kimseye bir zarar gelmeyecek. İlişkisi olan da korksun, kusura bakmasın. Her şeyin de bir bedeli var."

"Terörist mi 79 milyon mu?"

Numan Kurtulmuş, Fethullah Gülen'in ABD'den iadesiyle ilgili soruları üzerine ise, ABD'lilerden "empati" yapmasını istedi ve şunları söyledi:

"Hukuken elimizden geleni yaptık ve yapacağız. Dünyada hiç kimsenin, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün FETÖ ile ilgisi olduğu konusunda tereddütü yoktur. Olan da saf kategorisinde değerlendirilmelidir. Ben ABD'nin hiçbir yöneticisinin saf olduğunu düşünmüyorum. ABD ile Türkiye arasındaki ilişki çok uzun yılalrdır devam eden bir dostluk ilişkisidir. ABD'lilerim empati yapamsını isteriz. Bu iadeyi en kısa zamanda yapmaları gerekiyor. Suçları sadece örgüt kurmak değil, silahlı örgüt kurarak darbeye teşebbüs etmek. İade etmek görevleridir."

"Artık şöyle bir kararla karşı karşıyalar; bir tane terörist başının orada kendileri birtakım imkânlar sağlayarak orada yaşamasını mı sağlamak, yoksa 79 milyon Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının dostluk ve müttefiklik ilişkisine saygı mı göstermek? Bu tercihi yapacak Amerikalılardır, Amerikalı yöneticilerdir."

"Pazar günü, demokrasi mektebinin mezuniyet törenidir"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tüm Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana devam eden demokrasi nöbetlerinin Pazar günü Yenikapı'da yapılacak bir mitingle taçlandırılacağını söylemişti.

Kurtulmuş'a bu konu da soruldu. Hükümet Sözcüsü, "Demokrasi mitingleri Pazar günü Yenikapı mitingiyle sona erdirilecek" dedi.

"Bu miting herhangi bir partinin mitingi değildir. Bu miting, bütün Türkiye'nin mitingidir. Bütün partilerin, bütün demokratların, bütün vatanseverlerin, yurtseverlerin mitingidir. Hayat tarzları, dünya görüşleri ne olursa olsun herkesi Pazar günü demokrasi nöbetini taçlandırmaya, İstanbul'a, Yenikapı Meydanı'na davet ediyoruz."

"Bu meydanlar, aynı zamanda büyük bir demokrasi mektebidir. Genç çocuklarımız, evlatlarımız, torunlarımız, yaşlılarımız, kadınlarımız hep beraber bir demokrasi mektebinin içerisinde eğitim alıyoruz. Pazar günü, demokrasi mektebinin mezuniyet törenidir, demokrasi mektebinin üstün onur ödülüyle mezun olmuş 79 milyona, Yenikapı'da demokrasi mektebinin ödülleri, diplomaları verilecektir."

İstihbaratın yeniden yapılandırılması

Numan Kurtulmuş açıklamaları sırasında ayrıca, TSK'nın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bilgiler verdi ve "İstihbarat birimlerinin de yeniden yapılandırılması gündemde" dedi.

"Alman Anayasa Mahkemesi'nin yaptığı çifte standarttır"

Alman mahkemesinin Köln'de Erdoğan'ın konuşmasına izin vermemesini de değerlendiren Kurtulmuş, "NSU davası senelerdir devam eder durur. Bu mahkemeler uzatıldıkça uzatılır, karar alınmaz. Belli bir noktaya, belli bir sonuca gelmez hala devam eder. Bu kadar çok bu mahkemeler karar almakta zorarlanır." diyen Kurtulmuş, "Bunları senelere yayarken, ne hikmetse Alman Anayasa Mahkemesi, Sayın Cumhurbaşkanımızınmitinge telekonferansla katılmasını 24 saatten az bir süre içinde mahkeme kararıyla yasakladı. Maşallah Alman adaletine. Bu kadar hızlı çalışabilen Alman adaletinin diğer dosyalarda niye bu kadar yavaş çalıştığını da anlamamız mümkün değildir. Bu açık bir çifte standarttır." ifadelerini kullandı.

AA, Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir