Görüş Bildir
Haberler
Kürtçe Resmi Dil Oldu

Kürtçe Resmi Dil Oldu

Batuhan
08.01.2014 - 18:14 Son Güncelleme: 08.01.2014 - 18:17

Kürtçe Resmi Dil Oldu

Irak Parlamentosu ülkedeki resmi kurumlarda Arapça'nın yanında Kürtçe'nin de kamusal dil olarak kullanılmasına karar verdi.

Kurdistan TV’nin haberine göre, Irak Parlamentosu ülkede kullanılacak resmi diller ile ilgili oturum düzenledi. Kürt Milletvekillerinden Şiler Aziz, yaptığı açıklamada, Irak Parlamentosu’nun, Kürtçe’nin ikinci bir resmi dil olduğuna karar verdiğini, bundan böyle, Kürtçe’nin de Arapça gibi bütün resmi kurumlarda kullanılacağını söyledi.

BÜTÜN BELGELER KÜRTÇE’YE DE ÇEVRİLECEK

Irak Parlamentosu’nda oluşturulan komitenin üyesi Muayed Teyib, Irak Parlamentosu’nun bütün resmi kurum ve kuruluşların diyalog ve yazışmalarını Arapça ve Kürtçe dillerinde yapacaklarını söyledi. Teyib, Bu yasanın aynı zamanda 10 bine yakın Kürt için iş alanı açacağını ifade ederken, 'Irak Hükümeti, yayınlayacağı bütün resmi belgeleri aynı zamanda Kürtçe’ye çevirmek zorunda. Ayrıca Irak’ın her yerinde Kürdler anadillerinde kamu hizmeti almak istediklerinde Irak Hükümeti kendilerine tercümanlık hizmeti sunmak zorunda' dedi.

Teyib, Irak’ta Türkçe ve Ermenice’nin de resmi dil olarak güvence altına alınması için Irak İletişim ve Aydınlanma Kurulu’na teklifte bulunduklarını ekledi.

Radikal

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/dunya/irak_...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0