Kulaklarınıza İnanamayacaksınız! Hamile Kadınların Plasentalarında İlk Kez Mikroplastik Bulundu

13PAYLAŞIM

Her yeri kirlettik bi' burası kalmıştı gerçekten...😢

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/news/microplast...

İtalya'daki araştırmacılar yeni anne adaylarının plasentalarında mikroplastik buldular!

Her ne kadar bu araştırmada incelenen kadınların doğum yaparken ya da doğum yaptıktan sonra çocuklarına meydana gelen bir komplikasyon olmasa da mikroplastiğin uzun vadeli etkileri bilinmiyor. Tabii araştırmacılar vücutta bulunan bu plastiğin anne açısından rahatsızlık verici bir durum olduğunu da belirtiyorlar.

Yürütülen araştırmanın baş yazarı olan Antonio Ragusa bu konu hakkında şöyle diyor:

"Sanki artık yarı robot yarı insan bebekleriniz oluyormuş gibi. Artık bebekler sadece insan hücrelerinden meydana gelmeyecek. Aynı zamanda inorganik bileşenlerle harmanlanacak. Anneler bu duruma inanmakta güçlük çekiyor."

Roma’daki Fatebenefratelli Hastanesi ve Politecnica delle Marche Üniversitesi’ndeki ekipler tarafından yürütülen çalışma, ilk olarak ANSA tarafından Environment International dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar doğumdan sonra kadınlar tarafından bağışlanan toplam altı plasentadan dört plasentada tamamı pigmentli olan 12 mikroplastik parça buldular. Ragusa bu konu hakkında "Plasenteda mikroplastikleri gördüğüm ilk anda şoke oldum." diyor.

Plasenta dokusunun yalnızca % 3'ü analiz edildiğinden dolayı bu durum toplam mikroplastik sayısının aslında çok daha yüksek olabileceği anlamına geliyor olabilir.

Diğer dokuzunda yalnızca insan yapımı kaplamalar, boyalar, yapıştırıcılar, sıvalar, parmak boyaları, polimerler ve kozmetik - kişisel bakım ürünlerinde kullanılan pigmentleri belirlemek mümkünken kalan üç tanesinin lekeli polipropilen bir termoplastik polimer olduğu belirtildi.

Mikroplastikler hücrelerimizle karşılaştıklarında hücrelerimiz onları birer yabancı madde olarak ele aldığından dolayı bu durum bağışıklık sistemimizin çalışmasını tetikler.

"Vücutta plastiğin varlığıyla kendini sorgulayan bağışıklık sistemi rahatsız olur. Plasentanın fetüs gelişimini desteklemedeki ve ikinci ve dış çevre arasında bir arayüz görevi görmedeki önemli rolü nedeniyle, ekzojen ve potansiyel olarak zararlı plastik parçacıkların varlığı büyük bir endişe kaynağıdır."

Doktorlar, plasentalarının vücuttan ayrıldıktan sonra plastikle kontamine olmamasını sağlamak için doğum için özellikle plastiksiz bir ortam sağladı.

Ebeler bu süreçte sadece pamuklu eldiven ve kadınların yatakları için pamuklu havlular kullandı. Patologlarsa ayrıca pamuklu eldiven ve metal neşter kullandılar.

Ayrıca araştırmaya göre son 100 yılda küresel plastik üretimi yılda 320 milyon tona ulaştı. Sadece bunun %40'ından fazlası tek kullanımlık ambalajlar!

Tüm bunlar da yüksek oranda bir plastik kirliliğine neden oluyor. Parçaları plasentalarda bulunan mikroplastikler de diğer kimyasallar gibi taşıyıcı görevi görürler. Bu durum hem çevre kirliliğine yol açar hem de zararlı etkileri henüz bilinmemektedir...

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 😢Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Beynimiz Bir Şeyi Unuttuğumuzu Hatırlıyorken, Unutulan Şeyi Neden Hatırlayamıyor? - onedio.com
Beynimiz Bir Şeyi Unuttuğumuzu Hatırlıyorken, Unutulan Şeyi Neden Hatırlayamıyor? - onedio.com

👇

Meyve ve Sebze Yemeyi Tamamen Bıraktığınızda Vücudunuzda Nelerin Değiştiğine İnanamayacaksınız! - onedio.com
Meyve ve Sebze Yemeyi Tamamen Bıraktığınızda Vücudunuzda Nelerin Değiştiğine İnanamayacaksınız! - onedio.com

👇

'Dating' Uygulamalarına Göre Kadınlar ve Erkekler Karşı Cinste Hangi Yaş Aralıklarını Çekici Buluyor? - onedio.com
'Dating' Uygulamalarına Göre Kadınlar ve Erkekler Karşı Cinste Hangi Yaş Aralıklarını Çekici Buluyor? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir