Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kulağa Uydurma Gibi Gelen ve Doğru Olduğunu Öğrendiğinizde Çok Şaşıracağınız 19 Bilgi

650PAYLAŞIM

Bildiğiniz gibi internet ortamında doğru ve yararlı bilgiler kadar asılsız ve gülünç bilgiler de bulunuyor sevgili dostlar. Bu da kimi zaman doğru olsa da bazı bilgilere inanmamamıza sebep oluyor. İşte gökyüzünün mavi olduğu kadar gerçek 19 şaşırtıcı bilgi:

1. ABD'nin Wyoming eyaletinde yalnızca iki adet yürüyen merdiven bulunmaktadır.

Bunun sebebi, eyalette eski binaların çoğunlukta olması, yürüyen merdiven yerine genellikle asansörlerin tercih edilmesi ve Wyoming'in ABD'nin en düşük nüfuslu eyaleti olmasıdır.

2. Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan "Food for the Poor" adlı organizasyonun CEO'sunun adı Robin Mahfood'tur.

İsim "robbin' mah food" olarak yazıldığında "yiyeceğimi çalıyor" anlamına gelmektedir.

3. Amerika, İkinci Dünya Savaşı sırasında "yarasa bombası" geliştirmiştir.

Yarasalara bağlanan bombaların hayvanların salınmasıyla patlatılması düşünülmüş, denenmiş ancak bu teknik, deneysel bir silah olarak tarihte yerini almıştır.

4. Samanyolu galaksisinde bulunduğu düşünülen toplam yıldız sayısı 200 milyar, üç yaşındaki bir çocuğun beyninde bulunan sinaps sayısı ise bir katrilyondur.

Kısacası beynimizde bulunan sinaps sayısı, galaksimizde bulunan yıldız sayısından çok daha fazladır. Biraz vakit ayırıp ne kadar ilginç olduğunu düşünün...

5. İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya'da hâlâ çok sayıda samuray bulunuyordu.

Japonların kılıç ve mızraklardan tank ve uçaklara geçişi, yalnızca birkaç jenerasyon içinde gerçekleşmiştir.

6. Mantarlar, evrimsel olarak bitkilerden çok daha yakın akrabalarımızdır.

7. Paris'te bulunan Japon elçiliğinin, turistlerin panik atak geçirmesine karşı 24 saat boyunca çalışan bir yardım hattı bulunmaktadır.

Bunun sebebi pek çok turistin Paris'i beklediği kadar güzel bulmamasıdır. Bu fenomene "Paris Sendromu" ismi verilmektedir.

8. Kaka nakli son derece gerçek bir hadisedir.

Bu nakiller, hap hâline getirilmiş dışkılarla yapılmaktadır. Bunun sebebi ise, bağırsaklarımıza faydalı olan bakterileri sindirim kanalımıza tekrar yerleştirmektir.

9. Austin Üniversitesi araştırmacıları, dinozorların filmlerde gördüğümüz gibi kükremediğini, bazı türlerinin ördekler gibi vakladığını ortaya koydu.

10. Wells Fargo isimli bankanın Antarktika kıtasında bir ATM'si bulunmaktadır.

11. Böbrek transplantı ameliyatlarında genellikle iki böbrek de yerinde bırakılmakta ve üçüncü bir böbrek pelvise yerleştirilmektedir.

12. T-Rex'ler bugünkü tavuklarla, Stegosaurus'larla olduklarından daha yakın akrabadırlar. Kısacası dinozorların soyu tükenmedi ve onları her gün yemekteyiz.

13. Bugüne kadar yaşamış ve ölmüş tüm insanların yarısı, yaşamını sıtma sebebiyle yitirmiştir.

14. 1096 yılında kurulan Oxford Üniversitesi, Aztek İmparatorluğu'ndan daha yaşlıdır.

15. Köpek balıklarının ortaya çıkışı, ağaçlardan çok daha erken zamanlarda gerçekleşmiştir.

Köpek balıklarının 400, ağaçların ise 350 milyon yıl önce dünya sahnesine çıktığı düşünülmektedir.

16. Avustralya, 1932 yılında devekuşlarıyla savaşa girmiştir.

Savaş derken şaka etmiyoruz: Avustralyalı askerler devekuşlarının çoğalmasını sınırlamak için makineli silahlarla savaşmışlardır.

17. Match.com isimli internet sitesinin kurucusu Gary Kremen, kız arkadaşı tarafından Match.com'dan tanıştığı bir adam için terk edilmiştir.

18. Salatalık sebze değil, meyvedir.

19. Suudi Arabistan, Avustralya'dan deve ve kum ithal etmektedir.

Bunun sebebi Suudi Arabistan'da bulunan kumun inşaat için elverişsiz olması ve Avustralya'da bulunan develerin daha lezzetli olmasıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cyhank

3. Amerika yarasa bombası tutmadığı için güvercin bombası kullanmıştır. araştıracak olan arkadaşlar google orada : )

ayna-efendi

#9 filmlerdeki sesler özellikle jurassic parktaki sesler farklı hayvan seslerinin birleştirilmesi ile elde ediliyor #19 avustralyadaki develer avrupalı koloniciler tarafından getirilmiştir avustralyanın çöllerinde ulaşım için kullanılmış ama doğaya kaçıp vahşileşen develer çoğalmış kratt kardeşler sağolsun onların programında görmüştüm

hestia

#16 salak mısınız abi kesip yesenize

hestia

Ne et çıkar ondan be

hestia

İyi cızbız olur

chill.out.brain

acilen bişeyler yemelisin

elestirmen98

japonya'da samuraylar 2.dünya savaşından çok önce 1800'lü yıllarda ortadan kalktı. japonya'nın dünya ile tanışmasıyla beraber. hatta öyle kolay olmamış. bir çok samuray tüfek kullanan yeni askerler tarafından vurulmak zorunda kalmış. son kalan bir avuç samurayda harakiri yapmış. belgeselde gördüm.

tekin_41

Hadi bakalım. Al bi de burdan yak: 18 :)

yazanhayalet

Maalesef doğru bilgi :)) Salatalık, domates, hatta biber, patlıcan, kabak.... bunlar ilgili bitkilerin meyvesi durumunda. Tabi meyve diyince aklımıza direk tatlı şeyler geliyor, patlıcanı direk kemirmek biraz sevimsiz ama gerçek :)

Görüş Bildir