Kriz Sonrası Gözler Ticarete Çevrildi: 6 Maddede Türkiye ile Almanya Arasındaki Ekonomik İlişkiler

 > 
87PAYLAŞIM

İstanbul Büyükada'da gözaltına alınan Alman aktivist Peter Steudtner'in tutuklanmasının ardından dün Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel oldukça sert tepki göstermişti. Alman ihracat kredi garantilerinin yeniden gözden geçirileceğini ve Türkiye'deki yatırımların garanti edilemeyeceğini belirten Gabriel, ayrıca Türkiye'ye gitmek isteyen herkes için risk bulunduğunu söylemişti. Türkiye ile Almanya özellikle son bir yılda bir çok kez kriz yaşadı ancak bu sefer ekonomik yaptırımlara işaret edilmesi gerilime yeni bir boyut kattı ve gözleri iki ülke arasındaki ticarete çevirdi. 

Gelin verilere yakından bakalım...

Dün iki ülke arasında yaşanan geriliminin detayları 👇

Almanya ile 'Büyükada' Krizi Büyüyor: Seyahat Uyarısı Geldi, Ekonomik Yaptırımlar Masada - onedio.com
Almanya ile 'Büyükada' Krizi Büyüyor: Seyahat Uyarısı Geldi, Ekonomik Yaptırımlar Masada - onedio.com

1. Türkiye'nin ihracatı içinde AB, AB içerisinde de Almanya'nın özel bir yeri bulunuyor. Almanya, Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı konumunda. 2016 yılında Türkiye dış ticarette ihracatının yüzde 9.8'si olan 14 milyar dolar değerindeki kısmı Almanya'ya yaptı.

2. Türkiye'nin en fazla ithalat yaptığı ülkelere baktığımızda Almanya'nın Çin'in ardından ikinci sırada geldiğini görüyoruz. Türkiye Almanya'dan 21.5 milyar dolarlık ithalat yaparken bu rakam toplam ithalatının üzde 10.8'ini oluşturuyor.

3.Almanya tarafında bakıldığında 2016 yılı verilerine göre bu ülkenin ihracatında Türkiye'nin payı yüzde 1.8 ithalatında ise yüzde 1.6 seviyesinde bulunuyor. Türkiye, Almanya'nın dış ticaretinde 13. sırada yer alıyor.

4. Türkiye'nin genel ihracatında otomotivin yeri oldukça büyük. 2017'nin ilk 6 ayında 14.3 milyar dolarlık otomotiv satışı yapıldı. Bu satışın 2.1 milyar dolarlık kısmı ise Almanya'ya gerçekleşti. Türkiye'nin yılın ilk 6 ayında toplam 76,3 milyar dolar ihracat yaptığı dikkate alınırsa otomotiv ihracatının ne kadar önemli olduğu daha net anlaşılıyor.

5. Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre son 5 yılda Türkiye'ye 47,9 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye geldi. Bu dönemde Alman şirketlerinin yatırımı ise 3,8 milyar dolar oldu. Böylelikle Türkiye'de son 5 yılda gelen doğrudan sermayenin yüzde 8'ini Alman şirketleri oluşturdu.

6. Türkiye'ye en fazla turistin geldiği üç ülkeden biri Almanya. 2014 yılınında Almanya'dan gelen turist sayısı 5 milyon 250 bindi. Ancak Türkiye'de yaşanan terör saldırıları ve iki ülke arasındaki gerilimler turizmi de etkiledi. Geçen yıl Türkiye'ye gelen Alman turist sayısı 3.8 milyona düştü. Turizm sektörünün ekonomiye yıllık katkısının 30 milyar doları bulduğu düşünüldüğünde Alman turistlerin kaybının ekonomiye de önemli yansımalarının olacağına dikkat çekiliyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir