Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Köroğlu Destanı, UNESCO Kültür Mirası Listesinde

 > 
167PAYLAŞIM

Türk dünyasının ortak değerleri arasında yer alan Köroğlu destanı, UNESCO kültür mirası listesine girdi. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, Türkmenistan'daki Köroğlu destanı geleneğini, 'Somut olmayan Kültürel Miras' listesine ekledi. Somut olmayan kültürel miras listesi, elle tutulamayan ancak bir ülkenin kültüründe önemli rol oynayan gelenekleri korumayı amaçlıyor.

Türk, Altay, Anadolu ve Azeri efsanelerinin en iyi bilinenlerinden biri olan Köroğlu destanı, söylendiği ülkeye göre farklılıklar gösteriyor.

Türkmenistan'da halk ozanlarının saz eşliğinde söylediği Köroğlu destanı ise, gelenek ve göreneklerin sözlü olarak gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir rol oynadığı için listeye alınmaya değer bulundu.

UNESCO, Köroğlu destanı geleneğinin yaratıcılığı ve sanat becerilerini geliştirdiğini, insanlara güçlü bir sosyal ve kültürel aidiyet duygusu verdiğini belirtti.

Destanın ayrıca Türkmenistan'daki gelenekleri anlatan sözlü bir ansiklopedi niteliğinde olduğuna dikkat çekildi. Image caption Özbek dünyasından bir Köroğlu tasviri.

Köroğlu destanının kültür mirası listesine alınması için Türkiye de Türki cumhuriyetlerle ortak hareket ediyordu.

Türkiye'de akıllara hemen "Benden selam söyle Bolu beyine" dizesini getiren Köroğlu destanı, Türk kültürüne "tüfek icat edildi, mertlik bozuldu" ifadesini de armağan eden destan aynı zamanda.

UNESCO'nun somut olmayan kültürel miras listesinde, Türkiye'den pek çok gelenek var.

Meddahlık, Mevlevi Sema törenleri, Karagöz, Mesir Macunu Festivali ve Kırkpınar güreşleri de bunlar arasında.

Türk kahvesi de "misafirperverlik, dostluk, nezaket ve sohbet" sembolü olarak 2013'te listeye girmişti.

UNESCO bu yıl, Köroğlu destanıyla birlikte Arap kahvesini de listeye aldı.

UNESCO komitesinin Namibya'nın Windhoek kentinde yaptığı toplantıda listeye toplam olarak 20 kültürel gelenek eklendi.

Bunların arasında Yunanistan'ın Tinos adasındaki mermer işçiliği, Kuzey Kore'nin lahana turşusu kimchi, Peru ve Romanya'daki halk dansları ve Namibya'daki bir meyve festivali de bulunuyor.

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir