Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Korku Filmi ve Dizilerinde İçerdiği Tınılarla Tüyleri Ürperten 15 Soundtrack

 > 
277PAYLAŞIM

Bir korku filmi sahnesinde tüyleri diken diken eden tınılar olmayınca o sahne çoğu zaman yavan kalıyor. Bu film ve dizi müzikleriyse pek çok kült sahneyi dipten zirveye çıkaracak kadar etkili. Sahneyi izlemeden dinleseniz dahi insanı ürpertmeye yetiyor.

1. Cadılar Bayramı | Halloween (1978)

Yönetmenliğinin yanı sıra filmlerinin bestelerini de yapabilen bir yetenek John Carpenter, Michael Myers'ın eline bıçağını aldığı her sahnede korku kat sayısını daha da arttırmıştı.

2. Denizin Dişleri | Jaws (1975)

Sonuçta 49 adaylık ile Oscar'a en fazla aday gösterilen bir besteciden bahsediyoruz: John Williams

3. Şeytan | The Exorcist (1973)

Hangimiz korkmadık çılgınlar gibi?

4. Testere | Saw (2004)

Yönetmen James Wan'ın ünlenmesini sağlayan serinin Charlie Clouser imzalı bestesinin 2000'li yılların en iyi tema müziklerinden biri olduğu aşikar.

5. Ölüm Sessizliği | Dead Silence (2007)

Testere'nin yönetmeni James Wan, Testere'de birlikte çalıştığı Charlie Clouser ile yeniden çalışınca ortaya yine güzel bir eser çıkmıştı.

6. 13. Cuma | Friday the 13th (1980)

Harry Manfredini'nin müziklerinde imzası olan filmde bu temayı dinleyince Jason'ın o gölden çıktığı final sahnesi anında akıllara gelir.

7. American Horror Story (2011)

5. sezonuyla tam gaz devam eden serinin müzikleri James S. Levine ve Mac Quayle'a ait.

8. 28 Gün Sonra | 28 Days Later... (2002)

Danny Boyle'ın bol gerilim soslu 28 Gün Sonra'sında o gerilime yakışır müzikleriyle John Murphy'nin ismini görüyoruz. Acaba 28 Ay Sonra da çıkar mı?

9. Çocuk Oyunu | Child's Play (1988)

Joe Renzetti'nin bu bestesiyle Chucky'nin çocukken rüyalarımıza giren o yüz ifadesi birleşince korkmamak o kadar kolay olmuyor.

10. Sapık | Psycho (1960)

Meşhur duş sahnesini biliyoruz. Bu sahne müzik olmadan çok fazla beğenilmeyince Alfred Hitchcock, bu besteyi devreye sokuyor ve özellikle de dönemin insanlarını gerim gerim germeyi başarıyor.

11. Cinnet | The Shining (1980)

Stanley Kubrick ve Stephen King ortaklığıyla sinemaya kazandırılmış çılgın bir film. Bu çılgınlığa yakışır müziklere de sahip. “Here’s Johnny!”

12. Elm Sokağında Kabus | A Nightmare on Elm Street (1984)

"1, 2, Freddy senin için geliyor..." Zamanında Freddy rüyalarımıza girecek diye uyumaya çekinir olmuştuk. Bu melodinin de bundaki payı yadsınamaz.

13. Rosemary'nin Bebeği | Rosemary's Baby (1968)

Roman Polanski'nin Piyanist'ten sonraki en iyi eseri olarak gösterilen filmin Lullaby isimli bu müziği Krzysztof Komeda imzalı.

14. Kara Büyü | Drag Me to Hell (2009)

Sam Raimi'nin kült filmi Evil Dead'den inciler barındıran son korku filminde Christopher Young'u böylesine harika bir eser bestelediği için tebrik etmek lazım.

15. Gizli Dosyalar | The X-Files (1993-2002)

Mark Snow imzalı Gizli Dosyalar müziğini unutmak ne mümkün!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
harley-quinn

Testerenin ve elm sokağının müziği çok güzel

cansu-merve-kayhan

Bu ikisi nasıl olmaz bu galeride?

whaybee

" The fourth kind " nası olmaz

suddendiet

Pek korku filmi sayılmasa da; "Final Destination 5 - Dust in the Wind" beni etkilemişti en son. Hepimiz rüzgarda toz tanesiyiz konulu bu eski şarkıyı artık her duyduğumda; felaketler zinciri başlayacak mı diye korkuyorum :)

Gizli Kullanıcı

1-4-5'der susarım.

Görüş Bildir