Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Köprü İnşaatında İşçilerden Eylem: '3 Bin Lira İkramiye Sözü Tutulmadı'

 > 
68PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz ay 3. boğaz köprüsündeki son tabliye yerleştirilme töreninde, yüklenici firma yönetim kurulu başkanı İbrahim Çeçen'den işçiler için aldığı '3'er bin lira ikramiye, evlenmek isteyenlere düğün' sözü krize yol açtı. İşlerinin bitmesine 2 ay kala ikramiye sözünde durulmadığını, söz verildiğinden beri 700 kişiye çıkış verildiğini ve çıkan 700 kişiden hiç kimseye 3 bin TL para ödenmediğini söyleyen 150 çalışan, sabah saat 07.00'de vardiya almayıp, şantiye girişinde eyleme başladı. Jandarma bölgede güvenlik önlemi aldı. Olay yerine TOMA geldi. İşçiler, ikramiyelerini alana kadar bekleyeceklerini söyledi...

İşçiler ne diyor?

Gazetecilere açıklama yapan işçilerden Hacı Beldağlı, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız ile köprü açılışına geldiği zaman bire bir konuşanlardan biri de benim. Cumhurbaşkanımız, yüklenici firmaya (İbrahim Çeçen'e), 'Bu işin adını koyalım. Herkese üçer bin lira' demişti. Biz, köprü bitmeden işten çıkartılanlar dediğimizde ise, 'İşten çıkartılanlara hemen, işten çıkmayanlara da Ramazan'dan önce ödenecek. Sözüm söz mü, söz. Bu da senin sadakan olsun' demişti. Verilen sözün hiçbiri yerine getirilmedi. İşten çıkan arkadaşlarımız köpek muamelesi gördü. Bir de üstelik dışarıya atmak için koruma çağırıyorlar. Sanki biz burada sadaka topluyoruz. Bize söz verilen hakkımızı istiyoruz."

'Çıkan 700 kişiden hiç kimseye 3 bin TL ödenmedi'

Başka bir işçi ise, "Buradaki iş bitmek üzere. Her gün yaklaşık 10 kişiye çıkış veriliyor. İşten çıkanlardan bir tanesi de benim kardeşim. Dün (pazartesi) çıkışı verildi ama ikramiyesi verilmiyor. İş bitmek üzere, insanları oyalıyorlar. Cumhurbaşkanımızın yanında İCA'nın sahibi İbrahim Çeçen, 'Hepinize eşit şekilde, üçer bin lira ikramiye vereceğiz' demişti" diye konuştu.

Diğer bazı işçiler de, "Şimdi yetkililer, '3 bin TL'yi toplam çalışma süresi 36'ya böleriz. Aylık 83 TL tutar. Çalışılan aylara göre ödeme yaparız' diyorlar. Burada yaklaşık 1.500 kişi çalışıyor. Söz verildiğinden beri 700 kişiye çıkış verildi. Çıkan 700 kişiden hiç kimseye 3 bin TL para ödenmedi" dedi.

Eylemden DHA objektiflerine yansıyanlar...

Ne olmuştu?

3’üncü köprünün son tabliyesi yerleştirilirken, Erdoğan işçilere 3’er bin TL ikramiye, evlenmek isteyenlere de düğün yapılması için İC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen’den söz almıştı.

O anlar kameralara böyle yansımıştı...

DHA ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir