Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sakatat Fiyatları 5 Yılda Yüzde 86 Artış Gösterdi, Kokoreç Adeta Karaborsaya Düştü

 > 
86PAYLAŞIM

Bir zamanlar kenara atılan sakatatın fiyatları etle yarışıyor. Et fiyatlarındaki artışı önlemek için karkas et ithalatının başlamasının ardından, sakatat sıkıntısı başgösterdi. Et kesimi azalınca kokoreç de adeta karaborsaya düştü. Hem kasaplar hem tüketiciler hem de lokanta sahipleri dertli. 

“Ülkemizde son 2 yıldır neredeyse hayvan kesimi yapılmıyor"

Gazete Habertürk'ten Mesut Han'a konuşan İstanbul İşkembe Çorbacıları ve Sakatatçılar Kokoreççiler ve Tavuk Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Fevzi Uluceviz şu ifadeleri kullnadı:

“Ülkemizde son 2 yıldır neredeyse hayvan kesimi yapılmıyor. Hayvanlar ithal olarak geldiğinden sakatat olarak tabir ettiğimiz hayvanın ciğeri, böbreği, dalağı, kuyruk yağı ve kellesi gelmiyor. 2010 yılından itibaren sakatatı kasapların haricinde marketlerin de satmaya başlaması fiyat dengesini değiştirmeye başladı. Normal koşullarda etin üçte biri oranında olan sakatat fiyatları da bu tarihten itibaren yükseldi. Özellikle son 2 yıldır artık adeta karaborsa oldu, mal bulmakta zorlanır hale gelindi. 20 milyon nüfuslu İstanbul’da sadece Pendik-Kurtköy mezbahasında kesim yapılıyor. Karkas ithali öncesinde günlük ortalama 600 hayvanın kesildiği mezbahada şimdi günde 140 hayvan kesiliyor. Bunların sakatatı sadece İstanbul’un bir semtine yetmez."

Kasap Ömer Doğan ise her gün yaklaşık 1 ton ciğerin geldiği Edirne’de dana ciğerin kilosunun 25 TL’den 33 TL’ye çıktığını söyledi.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, sakatat fiyatları 5 yılda yüzde 86 artış gösterdi. Habertürk ise son 7 yılı mercek altına almış ve o tablo ise şöyle 👇

Görsel: Habertürk

Talep artınca küçükbaş hayvan sakatatından elde edilen kokorecin fiyatı da fırladı.

Tava ciğeriyle ünlü Edirne’de kasaplar satacak sakatat bulamadıklarından yakınırken, Tahtakale Çarşısı’nda ürünlere en az yüzde 30 zam geldi. 

Kelle paça çorbası da gelen yüzde 30’luk zammın ardından en ucuz 10 TL’ye içiliyor.

Bu gelişme ile birlikte efsane sokak lezzeti kokoreç sosyal medyanın da gündeminde 📌

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir