Kırımlı Tatar Lider Kırımoğlu'na Kırım'a Giriş Yasağı

 > 
58PAYLAŞIM
Kırımlı Tatar Lider Kırımoğlu'na Kırım'a Giriş Yasağı

Kırımlı Tatar lider Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na Kırım'a giriş yasağı getirildiği ileri sürülüyor.

Reuters 'ın haberine göre Rusya, Kiev yanlısı Tatar lider Kırımoğlu'nun ülkeye girişini yasakladı. Kırım Tatar Milli Meclisi yetkilileri de, Kırımoğlu'na Kırım'a Rusya'ya giriş yasağı getirildiğini bildiren bir belge tebliğ edildiğini açıkladı.

Kırım şu anda Rusya'nın parçası sayıldığı için yasak Kırımoğlu'nun Kırım'a girişini de içeriyor.

Ukrayna Parlamentosu'nda da üye olan Kırımoğlu'nun 'yasaklı kişiler' listesinde olduğu gerekçesi ile Kırım'a giremeyeceği söyleniyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Sekreteri Leyla Muslimova, Tatar Meclisi eski Başkanı olan Kırımoğlu'na Kırım'a giriş yasağının 5 yıl süreli olduğunu söyledi.

Kiev'e doğru yola çıkan Kırımoğlu'na sınırı geçtikten sonra verilen belgede "kendisine 19 Nisan 2019 tarihine kadar Rusya Federasyonu'na giriş yasağı getirildiği" belirtiliyor.

Kırımoğlu geçen hafta Ankara'yı ziyaretinde, Kırım'ın Ukrayna'nın tanımadığı bir referandumla Rusya'ya bağlandığını söylemiş, Kırımlı Tatarların derin kaygı içinde olduğunu kaydetmişti.

"Halkımız büyük tehlikede" diyen Tatar lider Kırımoğlu, bölgenin "saatli bomba" olduğunu ve bölgede silahlı askerler gezindikçe savaşın kaçınılmaz olduğunu ileri sürdü.

Kırımoğlu'na yasak kararı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım Tatarlarının rehabilitasyonuna ilişkin kararnameye imza atmasından sadece bir gün sonra açıklandı.

Yaklaşık 2 milyonluk Kırım nüfusunun 300 bin kadarını Tatarlar oluşturuyor.

Stalin döneminde Nazilerle işbirliği yaptıkları gerekçesiyle sürgüne gönderilen Kırım Tatarları, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte yurtlarına dönmeye başlamıştı.

Tatarlar, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması sürecinde Kiev'den yana tavır aldı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir