Kimi Ölümle Kimi Başarıyla Sonuçlanan Mide Küçültme Ameliyatları İle İlgili Merak Edilenler

-
Abone ol

Son zamanlarda ünlülerin de zayıflamak için başvurduğu mide küçültme ameliyatları ile ilgili merak edilen konuları sizler için derledik. 

Not: En doğru bilgi için uzmana danışın.

Son zamanlarda ünlülerin de tercih ettiği zayıflama yöntemlerinden biri mide ameliyatları biliyorsunuz ki...

142 kilodan 69 kiloya düşen Ümit Erdim, tam 73 kiloyu vücudundan atmayı başarmıştı hatırlarsanız.

Mide küçültme ameliyatı olduktan sonra sağlıklı bir şekilde beslenip spor yapan Yeşim Ceren Bozoğlu da 110 kilodan 52 kiloya düştü.

Hatta zayıfladıktan sonra Instagramda verdiği cesur pozlarıyla da çok konuşulmuştu.

Peki ünlülerin de yaptırıp zayıfladığı bu ameliyatlar nedir, nasıl olur?

Öncelikle şunu söylemekte fayda var; öyle her önüne gelen mide küçültme ameliyatı olamıyor, bu ameliyat için bazı kriterler bulunuyor.

Bunlardan biri kişinin ameliyatsız şekilde kilo vermeyi deneyip başaramamış olması. Spor ve diyetle birlikte verilemeyen kilolar cerrahi işlemle verilebiliyor.

Ayrıca hastanın vücut kitle endeksinin 40'ın üzerinde olması veya obezite teşhisi koyulmuş olması gerekiyor.

Vücut kitle endeksinizi internet uygulamalarından kolaca öğrenebilirsiniz.

  • 18, 5 kg/m.'nin altında olanlar: Zayıf

  • 18.5 – 24, 9 kg/m. arasında olanlar: Normal kilolu

  • 25 – 29, 9 kg/m. arasında olanlar: Fazla kilolu

  • 30 – 39, 9 kg/m. arasında olanlar: Obez

  • 40 kg/m.'nin üzerinde olanlar: İleri derecede obez olarak görülür.

Psikiyatri tedavisi görmesi gereken kişiler, diyabet, kalp ve tansiyon hastaları ile birlikte alkol ve madde bağımlıları da ameliyat için uygun bulunmuyor.

Bazı hasta gurupları ameliyat için riskli bulunuyor ve hastaların narkoz alabilir olması gerekiyor. Obezitenin yol açtığı bazı hastalıklar bulunsa da doktor uygun gördüğü takdirde ameliyat yine de gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca 18-80 yaş aralığındaki kişiler bu yönteme başvurabiliyor.

Peki mide küçültme ameliyatı nasıl oluyor?

3 farklı tip mide küçültme ameliyatı var:

  • Gıda alınması sınırlayarak daha az yenmenin sağlanması ile kilo verilmesini sağlayan ameliyatlar

  • Alınan gıdaların bağırsaktan emilmesini azaltarak kilo verilmesini sağlayan ameliyatlar 

  • Yukarıda bahsedilen her iki mekanizmanın kullanıldığı (hem gıda alımının hem de emiliminin sınırlandırıldığı) kombine ameliyatlar (K)

1. Mide küçültme ameliyatlarından en çok tercih edilen tüp mide ameliyatında (Sleeve Gastrektomi) midenin %75'i alınıyor.

Alınırken kullanılan teknikle geriye size tüp şeklinde bir mide kalıyor. Böylece az yiyerek doygunluk hissediliyor. Laporoskopi yöntemi uygulanabiliyor.

2. Bir diğer seçenek gastrik bypass yöntemi, genellikle fazla karbonhidrat tüketen ve sık sık yemek yemek isteyen kişilerde laparoskopik yöntemle uygulanıyor.

Midenin küçük bir bölümü ayrılarak direkt ince bağırsağa bağlanıyor. Bu ameliyat  İşlem sonucunda midenin bir kısmı çıkarılmadan işlem dışı bırakılıyor.

3. Mide kelepçesi ameliyatı, yemek borusunun mideye giriş yerinin hemen altından mideyi bir kelepçe gibi sıkıştırarak yapılan bir yöntem.

Bu yöntem halk arasında ‘mide kelepçesi’ diye anılıyor. Bu yöntem de mideye gıda alınımı kısıtlayarak çalışıyor. Ancak diğer yöntemlerden farklı olarak iştah azalmadığı için insanlar gıda almanın bir yolunu bulmaya çalışabiliyor; Ayrıca uzun dönemde % 30-40 oranında sorunlara yol açarak çıkartılma gereği doğabiliyor (K).

İlk iki-üç haftada yavaş, sonraki bir ay içerisinde daha hızlı kilo vermeyi sağlayan ameliyatlar yaklaşık 6 ayda 35 kilo verebilmeyi sağlıyor.

Kilo verildikten sonra obezitenin neden olduğu birçok hastalıktan kurtulup sağlıklı bir hayat sürülebiliyor. Ancak ameliyat sonrasında yapılan yanlışlar kilo verememeye veya yemek yiyememeye sebep olabiliyor.

Mide küçültme ameliyatlarının riskleri genel ameliyat riskleri ile aynı olsa da ameliyat sonrası ölüm riski de bulunuyor.

Ölüm riski genellikle midede oluşan iltihaptan kaynaklanıyor ve gözetim altında olduğunda bu küçük risk de kontrol altına alınabiliyor. Bu yüzden doktorunuzu seçerken donanımlı bir hastanede olmasına ve ameliyat sonrası hem diyet düzeninizi hem de psikolojik durumunuzu kontrol altında tutacak takipçilerin bulunmasına dikkat edin.

Mide küçültme ameliyatları ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Risk alınmalı mı?

@fuat_ergin

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bioshock

Reklam gördümmü dislike basmaya bayılıyorum OH nasıl rahatlatıyor, KÜÇÜK riskmi? küçük risk dediğin misal mide hapının yan etkisiyle ölmektir bence milyonda bir olur duymayız bile mide ameliyatı yüzünden ölenleri duymaktan bıktık buna küçük risk demeyin

hipergrafi

Hani derler ya "Hiç kimse işlemediği günahın masumu değildir" diye. Biz beş altı kilo fazlayı kolayca verebiliyoruz diye kendimizle bir zannediyoruz ama yetmiş seksen kilo vermek için spor ve diyet yetmeyebiliyor. Kiloları yüzünden spor yapamayanı var, hormonal sebeplerle kilo alanı var. Evet bazı insanlar diyet ve sporla uğraşmak istemediği için midesini kestirecek kadar aptal ama bazı insanlar da bu ameliyatları araştırıp gördüklerinden sonra vazgeçiyor. Kilo vermek için diyetten spora, spordan akapunktura kadar bir sürü yöntem kullanmasına rağmen başarılı olamayıp obeziteden ölmemek için ameliyattan başka hiç bir seçeneğinin kalmadığı noktaya kadar geliyor.

cuneyt-arslan1

Bilmeyenin bilenden daha fazla konuştuğu ülke... Ben bu operasyonu geçirdim. 121 kilo'dan dip etkisiyle 64 kiloya kadar düştüm. Uzun süredir 70 kiloda sağlıklı bir hayat sürüyorum. 3 yıl olacak ameliyat olalı, henüz bir kes kusmadım bile. Dönem dönem tehlikeli olmayan vitamin eksiklikleri yaşadım. Buna bağlı olarak bir miktar da saç dökülmesi. Başka hiçbir yan etki görmedim. Yaşadığım olumlu etkileri burada sayarak bitiremem. Elbette ameliyat ilk başvurulacak yöntem değil. Fakat vki 40'ın üstündeyse ve kilo veremiyorsanız zaten bir ölü adayısınız. Canlı bomba gibi geziyorsunuz. Kalp, tansiyon, şeker, kanser, solunum problemleri.... hepsi yanıbaşınızda bekliyor. Güvenilir ellerde, iyi planlanmış ve sonrasında kurallara uyabileceğiniz bir operasyon sizi bunlardan kurtarıyor. 2 kat merdiven çıkamayan ben haftada 2 gün halı saha maçı yapıyorum.

pelin-kilic3

belli bir kilonun üstüne çıkıldığında be spor fayda ediyor ne de diyet. verilen kilolar iki katı olarak geri alınabiliyor. ben 1 yıl önce oldum bu ameliyatı. 50 kilo verdim hala da veriyorum. üstelik devlet hastanesinde iyi bir doktora ücret ödemeden oldum. pişman mıyım asla ! iyi ki olmuşum. 🥰

queen_of_the_7_kingdoms

Alınmamalı tabiiki,ölüm lan!Öldükten sonra zayıf olup olmamanın bi önemi yok.İç organ bu,saglıklı organınızı başkasına emanet ediyorsunuz.Allah'ın yarattıgı herzaman iyidir.Çare saglıklı beslenme ve spor,bunun için de irade ve azim..Bu zenginlere bakıp kıçınız yırtılmasın.Biz onlarla bir degiliz.Denildigi gibi "doktorunuzu seçerken donanımlı bir hastanede olmasına ve ameliyat sonrası hem diyet düzeninizi hem de psikolojik durumunuzu kontrol altında tutacak takipçilerin bulunmasına dikkat edin."bunun için de zengin ve ünlü olmak lazım yoksa kimse sizi s*klemez,masada kalırsınız,dünyada son gördügünüz yer ameliyathane olur.İnsan çok mecbur kalsa bile ameliyatı kaç defa düşünür..

Görüş Bildir