Kılıçdaroğlu: 'Davutoğlu Başbakan mı?'

 > 
87PAYLAŞIM
Kılıçdaroğlu: 'Davutoğlu Başbakan mı?'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'nun 'onun aklına ihtiyacımız yok' çıkışına yanıt verip, "Öncelikle Davutoğlu başbakan mı? Bunu ispatlasın" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bingöl'deki saldırıda yaralanan Emniyet Müdürü Atalay Ülker'i hastanede ziyaret ettikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Teröre pirim verilmemesi gerektiğini 7’den 70’e herkesin bilmesi gerekiyor" diyen Kılıçdaroğlu "Kamu görevlisi esnafı ziyaret ediyor. Öldürmeye kalkıyorlar, hangi gerekçeyle?" diye sordu. İktidar partisini de eleştiren Kılıçdaroğlu, "İyi çalışan bir devlet aygıtı teröristleri bulur cezasını verir. Bu yapılmadığı takdirde ülkeyi yönetenler teröre pirim vermiş olur" dedi.

CHP liderine Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eleştirileri de hatırlatıldı. Kılıçdaroğlu "Onun aklına ihtiyacımı yok" diyen Davtuoğlu'na "Davutoğlu gerçekten başbakan mı? Samimi olarak soruyorum. Cumhurbaşkanı bugün konuştu. Kim başbakan? Davutoğlu’nun önce kişiliğini kanıtlaması lazım" yanıtını verdi.

"Ortak akıl denen bir kavram var, akıl akıldan üstün diye bir kavram vardır" diyen CHP lideri, "Oturulur tartışılır. Beğenir ya da beğenmezler. CHP’nin görüşlerine, CHP’li olmayanların bile saygısızca var. Kendisi önce bana ne düşündüğümü soruyor. Sonra da 'senin aklına ihtiyacım yok' diyorsun. Başbakan mısın sen, önce onu ispatla" ifadelerini kullandı.

"Türkiye IŞİD'le mücadele etmek istemiyor"

Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'nun "Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiği iddiasını ispatlasın" çağrısına da şu yanıtı verdi:

"AKP, IŞİD terör örgütüyle mücadele etmiyor. Etmek istemiyor. Mücadelenin yolu yöntemi var. IŞİD'in Türkiye'de tedavi merkezleri var, eleman devrşirme merkezleri var. Yurtdışından gelip geçenler var mı var? Petrol ticareti var. Bunlardan AKP’nin de haberi var. AKP bunlara göz yumuyor. Adana’da görülen davalara yayın yasağı neden geldi? Terör örgütlerine tırlarca silah gönderiyorlar. Bunları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öğrenmesin istiyorlar. Madem, İranlılar, Amerikalılar, Fransızlar biliyor. Ben doğruları söylüyorum. Onlarla anlaşamadığım nokta bu."

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'yı da eleştiren muhalefet lideri,"İçişleri Bakanı, 'iki grup arasındaki çatışmalardan dolayı insanlar hayatını' kaybetti diyor. Sen ne iş yapıyorsun? Sen çözüm merkezisin, şikayet ediyorsun. Bu insanın aklıyla alay etmek demek" dedi.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir