Karşınızda Yerli Otomobilimiz! Merakla Beklenen Fiyatı ve Markanın İsmi Ne Olacak, Ne Zaman Satışa Sunulacak?

4.3bPAYLAŞIM

Uzun zamandır bahsi geçen yerli otomobille sonunda tanıştık! Peki yerli otomobilin özellikleri neler, ne zaman yollarda olacak, fiyatı ne olacak?

Yerli otomobile dair merak edilen soruları şöyle yanıtlamıştık. 👇

10 Yıldır Neredeydi, İtalyan Üretimi mi? Yerli Otomobile Dair Aklınıza Takılan Tüm Soruları Yanıtlıyoruz! - onedio.com
10 Yıldır Neredeydi, İtalyan Üretimi mi? Yerli Otomobile Dair Aklınıza Takılan Tüm Soruları Yanıtlıyoruz! - onedio.com

Günlerdir nasıl bir otomobille karşılaşacağımızı bekliyorduk, ortada merakı arttıracak çok fazla detay vardı.

Sedan mı olacaktı yoksa SUV tipi bir araç mı bizi bekliyordu? Sızan bilgilere bakacak olursak beklentileri karşılayacağı kesindi ve 26 Aralık'ta bazı detaylar paylaşıldı!

İlk olarak otomobilin karanlıkları yok sayarak parlayan farlarının olduğu bu görsel paylaşıldı.

Modern bir görünüş, bunun yanında ilgi çekici bir tasarımın sinyalleri de vardı.

Elektrikli motorun nasıl işleyeceğine dair de bir detay geldi. 👇

Hem doğa dostu hem de akaryakıt fiyatlarının tavan yaptığı günlerde cep dostu olacak bir otomobilden bahsedildiğini anladık.

İç mekanı lüks otomobilleri aratmayacak detaylara sahip...

Ardından son olarak aynı gün 19:23'te otomobilin sadece bir fikir olmadığını anlatan, yollarda bir videosu paylaşıldı.

Bu detayların ardından üretim yeri, istihdamla ilgili bilgilerden de bahsetmiştik. 👇

Yerli Otomobilde Detaylar Belli Oldu: 'Üretim Tesisi Bursa'da Kurulacak, 4.323 Kişi İstihdam Edilecek' - onedio.com
Yerli Otomobilde Detaylar Belli Oldu: 'Üretim Tesisi Bursa'da Kurulacak, 4.323 Kişi İstihdam Edilecek' - onedio.com

Fikri mülkiyeti %100 bize ait olan marka ve otomobiller şimdilik iki modelle geliştirildi fakat yakın dönemde 3 yeni model daha tanıtılacak.

Neden SUV ve sedan ile satışa başlanacak? Hem tüketicilerin beklentisi hem de dünyadaki trendler bu konuda yol gösterici oldu. Tasarım da kitlelere hitap edecek biçimde ortaya çıktı, yalın fakat prestijli duruşu, sınıfının en geniş iç hacmi performansla birleşti. 200 ve 400 beygir gücünde motorlar sunulacak ve 500 kilometre menzili olacak.

Şarj süresi? Saatler değil, sadece yarım saatte otomobil şarj olmuş olacak.

Markanın ne olacağı birkaç sene içerisinde netleşecek ama otomobillerin akıllı bağlantılara sahip olacağı net. İnternet bağlantısı, otomatik güncellemeler ve otonom sürüşe hazır sistemler olacak. Sürüş, sürücü ve yolcu güvenliği de otomobilin en ciddi işlenen detaylarından.

Karşınızda fikri hakları bize ait, 2022'de yollarda göreceğimiz, bataryası tamamen Türkiye'de üretilen, hayali kurulan yerli otomobillerimiz!

Sedan versiyonu.

Ve SUV versiyonu!

SUV versiyondan detaylar...

Her iki otomobilin de stop lambalarından detaylar...

Tasarımı, tahmin edildiği gibi hayli etkileyici!

Sedan versiyonu, bu ilk haliyle bile hem boyutları hem de teknolojisiyle sınıfında iddialı olacak gibi görünüyor.

Bu iki modelde de Holografi Asistan teknolojisi olacak, yani yollardaki tümseklerden, işaretlerden tutun da tüm detaylar sürücüye aktarılacak. Dünyada bu teknolojinin kullanıldığı ilk araçlardan biri olacak. Test sürüşünü yakın zamanda hep birlikte izleyeceğiz.

Yerli otomobilin 200 beygirlik versiyonu 7.6, 400 beygirlik versiyonu ise 4.6 saniyede 0-100 km/s hızlanmasına ulaşacak.

Çoğu spor otomobilin performansıyla yarışacak veriler bunlar, elektrikli ve güçlü bir otomobil beklentileri karşılayacak gibi görünüyor.

Siz yerli otomobiller hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
spiritorbs

Genel seçim hamleleri bunlar . Köprü gibi kaç yıl borçlanacaklar belli değil ?

Gizli Kullanıcı

''Yerli oto'' denilen araç, 2022'de 'Türkiye'de'' seri ve yerli üretimle yollarda olsun: bu sözlerimi yer, buradan gelecek, her türlü aşağalanmayı, hakareti, alayı kabullenirim.. Kendimizi ahmak yerine koydurmamızın da bir sınırı var arkadaş. Bu aracın önce fabrikası kurulacak fabrikanın yapımı zaten 2 sene sürecek neyse ak çomarlara buradan saygılarımı iletiyorum siz inanmaya devam edin :)) Haa bir de şu 2016 taki yerli saab araca ne oldu ????

j..

Sanırım fiyat yazmaya korkar olmuşsunuz. İktidar kaynaklı gazetecilerin dillendirdiğine göre arabanın fiyatı 40-45bin euro olacakmış. Bu da şimdinin kuru ile 300bin tl ediyor. Aşağı da arabamı satarım alırın diyen bir lise-üniversite karışımı öğrenci gördüm. Umarım arabanın ikinci el pazarı 300bin tl ediyordur. Ek olarak fiyatlara ÖTV-KDV gelir mi bilmiyorum. Orası tam bir muamma.

fingolfin1041

SUV tipi sanki Audi SUV larına benziyor.

limbo-fighter

Bu arada yok Cadillac'tan çalmışlar (eski tasarım için söyleniyordu) yok İtalyan bir arabayı kopyalamışlar bilmem ne bunlar boş muhabbetler gençler, boş. Geçin bunları. Dünya artık decentralize (tek merkezcilikten çoklu merkezli üretim, depolama vs) oluyor, Blockchain teknolojisi patlamak için 5G'nin yaygınlaşmasını bekliyor. 5G yaygınlaşana kadar IoT (Ninternet - Nesnelerin interneti yani) yavaş yavaş kendi altyapısını oluşturdu bile. Iphone ekranlarını Samsung'a kasasını HTC'ye yaptırıyor mesela. Aracın tasarımı İtalyan olmuş Alman olmuş fark etmez.

limbo-fighter

Gerçekten fark eden noktalar şunlar: 1 Bu aracın fikri mülkiyeti kimin? Türkiye'nin. 2 Aracın motoru başka bir firmaya telif ödenerek kopyalanıyor mu, kendi üretimi mi? O Cadillac modelini bugün görmüş olsaydık fikri mülkiyeti bizde olmayacak denirdi çünkü Saab sadece kendi adına üretim yapma ve satma yetkisi gibi bir şeyi satıyordu tüm araç departmanını patentleri vs her şeyiyle vermiyordu. O olsaydı elimizde patlamıştı çoktan (gerçi Saab daha sonra vazgeçilen bu proje için Türkiye'nin kaç para ödediğini açıklayamıyor bile sözleşmeye öyle bir madde düşürmüş bizimkiler düşünün artık) ya da tıpkı Çin'in elinde patladığı gibi ama bu araç ülkemizin kendi üretimi diye biliyorum zira Tesla'nın tüm patentleri halka açıkken gidip de bir şirkete telif ödeyecek kadar gerizekalı değillerdir diye düşünüyorum. 3. ve en önemlisi Aracın bataryası nerede üretiliyor, patenti kimde? Bu sorunun cevabı da Türkiye'de. Zaten işin en mükemmel sonucu bu.

limbo-fighter

Bugün dünya temiz enerji denilen elektrik üzerine enerji elde etme sistemine tam randımanlı geçememesinin en önemli sebebi süper bataryaların henüz geliştirilememiş olması. Bırakın araba yapmayı sikmişim SUV'unu C-Sedan'ını eğer batarya işini alnımızın akıyla çözersek ve vadedildiği gibi devrim niteliğinde bir batarya üretilirse araba pazarı bizim için artık küçük bir pazar olur. Android gibi düşünün, (gerçi android yazılımı open source ama) her nasıl ki IOS ve Sony hariç tüm telefonlar aynı yazılımı kullanıyor aynı şekilde bu batarya problemini de kim çözerse geleceğin enerji depolama piyasasını ciddi biçimde ele geçirecek.

limbo-fighter

Bence arabadan daha önce önem vermemiz gereken şey batarya üretimi ve kalitesi...

basar-demirsoy

Dünya üzerinde bataryadan farklı elektrik depolama sistemleri üzerine de çalışmalar oldukça önem taşımakta. Bu konuya sadece araba ve bataryası olarak bakmak bence gereksiz. İsterse 100 km'de bir şarj etmek gereksin aracı, yenilenebilir enerjiyi depolama işini çözecek herhangi bir sistem, bu batarya da olur, hidroelektrik depo olur, yerçekim bataryası olur dünyayı değiştirir.

limbo-fighter

mevcut durum üzerinden konuşmak gerekirse ne tür olursa olsun bu dayanıklı, uzun ömürlü batarya işini çözecek ülke bu işi büyük ölçüde tek eline alacaktır. Ta ki elektrik Tesla'nın da hayal ettiği gibi atmosterden dağıtılacak noktaya gelene kadar.

Görüş Bildir