10 Yıldır Neredeydi, İtalyan Üretimi mi? Yerli Otomobile Dair Aklınıza Takılan Tüm Soruları Yanıtlıyoruz!

2bPAYLAŞIM

Sonunda yerli otomobil geliyor ama halen kafamızı kuracalayan çok fazla soru var, hepsinin yanıtını getirdik!

Yerli otomobile dair en sık merak edilen sorulara verilen yanıtları derlerken Twitter'da Baran Küçük'ün kaleme aldığı zincirden faydalandık.

Akla ilk gelen soru 10 yıldır prototipin yapılıp durduğu ama bir türlü karşımıza çıkmadığıyla ilgili...

Biz her ne kadar 10 yıldır prototip yapıldığını düşünsek de TOGG ve tedarikçilerinin toplanışı ve son prototipin ortaya çıkışı için çalışmalara başlanması sadece 2 yıl öncesine gidiyor. Daha önce çıkmış haberler bahsi geçen yerli otomobili yansıtmıyor.

2 yıldır çalışılıyor ama prototipler neden Türkiye'de değil de İtalya'da üretildi? Bu soru en büyük tartışmayı yarattı ama yanıtı ilginç.

Bu durumun asıl sebebi İtalya'nın çok daha gelişmiş teknolojilere sahip olması değil. Türkiye'de birçok markanın fabrikası olması ve bu fabrikalarda sürekli ve yoğun otomobil üretimi yapılması. Böylesine yoğun bir sektörde prototip üretmek için herhangi bir değişiklik yapmak sandığımız kadar kolay değil.

Herhangi bir markanın fabrikasında birkaç ay çalışıp prototip üretmek milyonlarca lira zarara uğratmak anlamına gelebiliyor.

İşe teknik olarak bakacak olursak her fabrika ürettiği modellere uygun teknik donanıma sahip. Yeni bir otomobil üretmek için makina sistemlerinin tümünü değiştirmek bile gerekebilir. Yani bir marka üretim için izin veriyor olsa bile teknik problemlerle karşılaşmak işten bile değil.

Sadece prototipi üretmek değil ardından fabrikayı eskisi gibi çalışır hale getirmek de uzun zaman gerektiriyor.

Hal böyleyken hem fabrika hem makinaların yerleşik sistemleri büyük sorun yaratıyor, mevcut düzeni değiştirip ardından yeniden eski haline getirmenin yaratacağı ek maliyetleri düşününce bir alternatif bulunması gerekiyor. Bir de tüm bu maliyetler göze alınsa bile dev firmaların dünya pazarı için yapacağı üretimde izin almak, onları ikna etmek hiç kolay değil.

Otomobil fabrikalarında bu iş olmuyor, sanayi sitelerinde üretim yapılamaz mıydı?

Ortaya çıkacak ürünün endüstriyel olmadığından başlayalım. Yani ürünlerin belli bir standardı olmayacağı, gelişmiş makinalar kullanılamayacağı için test edilmesi de uluslararası sertifikalarda yer alması da imkansız.

İtalya'da ise bu tip prototip üretimlerine özel tasarım araçlar imal eden üretim bantları mevcut.

Seri üretim yapmadıkları için kişiye özel çalışır ve siparişe göre tüm ajandasını düşük maliyetlere yeniden düzenleyebilir. Bu sebeplerle İtalya'da üretilen prototipin ardından her şey Türkiye'ye transfer edilecek. Testler tamamlanıp ürünler onaylandıktan sonra Türkiye'de aracın üretimi için fabrikalar yapılacak.

Üretimin Kocaeli şehrinde olması için planlar yapıldığı söyleniyor, ayrıca batarya üretimi başladı bile.

Tek bir fabrikada tüm parçaların üretimi olmayacağı için bu tip bir hamle hayli mantıklı görünüyor. Farklı üretim bantları şart. 

Tasarımdan da bahsetmek gerek, özellikle de İtalyan çizgilerden. Tasarım aracın satışı için herhalde en etkili detay ve kendini kanıtlamış bir tasarımcının işinden faydalanmak her yönden faydalı olacaktır. Yerli otomobilde de durum bu.

Geçtiğimiz yıllarda SAAB ile bir ortaklık olduğundan bahsediliyordu, akıbet ne oldu?

2017'de başlayan ortaklıktan önceki sürecin ürünü olsa da o çalışmalardan elde edilen teknik bilginin bu otomobil için büyük faydası dokunduğundan, hatta ileri teknolojileri geliştirirken imdada koştuğundan bahsetmek mümkün.

Son olarak, 10 yıldır prototip üretilmiyor diyelim. 2017'den bu yana bu süreç biraz uzamadı mı?

Otomobil bizim için yeni bir iş ve dünya çapındaki otomobil markalarının bile yüz yıla yakın tecrübesine rağmen yeni modeller 7 yıldan önce tasarlanıp piyasaya sürülmüyor. Bu açıdan bakılacak olursak 2 yıl hiç fena bir süre değil.

Peki, siz yerli otomobilin serüveni hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mahirrihamahirriha

Hay ağzına sağlık onedio

xyirx

bence çok güzel olmuş ellerine sağlık laf edenler olcak ama neyse

selim-uygun4

gerçi kar bile unutturdu kendini ama,anadoluda kar yüzünden 10bin yaa 10bin köy yolu kapanıyor,52 yaşında adam işten atılıyor cebinde iki lira asgari ücreti kızı kira evine bakıyor,kocası üç yıl önce ölmüş üç çocuklu kadın adana sel'inde telef olan tavuklarının yumurtası ile geçimini sağlıyor,çocuklara tecavüz,kadınlara kasaturalı ölüm,talan edilen özel okullar,yanan ve kapatılan fabrikalar,işsiz üniversiteliler,iki kişi alınacak mevkiye iki km kuyruk daha acı ne sayayım sonra illa o kanal yapılacak illa bu arada çıkacak..önce kıçımızdaki o koca yamanın nasıl tamir olacağına bakalım..efendim neydi oğuz haksever'in karşısında "yahu şimdi 300bin liralık özel araba çok pahalımı efendim" diyordu büyük lider..evet cebinde iki lirası olan ve hala kirada olan bu ülkenin muhtaç vatandaşları için büyük bile değil ulaşılmaz para beyim..lütfen kendimize gelelim.

ali-kala1

Kendimizin böyle bir araç üretecek teknolojisi yok. Yani bu teknoloji ülkeye ithal edilecek ve onlara da pay verilecek. Diyelim ki her şey yolunda gitti ve üretimi başladı. Pekala sıradan vatandaş bundan ne ölçüde faydalanacak? Zenginin malı züğürdün çenesini yorar. İnsanlarımızdaki ezilmişlik böyle şeyler gündeme gelince iştahını kabartıp,sanki kendi fabrikanın sahibi gibi savunma yapıyor. Sonuçta sermaye,senin emeğin ile büyüyor. Yerli olsa ne yazar,yabancı olsa ne yazar? Cebine bir kuruş giriyor mu?

sirmaydinilhan

Ülkemizde olan ve bu prototip işinin altından kolaylıkla kalkabilecek bir şirket biliyorum; Hexagon Studio... Hala neden işi bu kadar yokuşa sürüp, insanları kandırdıklarını anlamıyorum..

Görüş Bildir