Kardeş Kıskançlığını Hasarsız Bir Şekilde Atlatmanın 13 Kolay Yolu

-

Düşünün, evinize yeni biri geliyor ve bir anda üzerinizdeki ilgi, sevgi, şefkat dağılıyor. Artık her şeyi onunla paylaşmak zorundasınız, üstelik anne ve babanızı bile... Zordur, hem de çok zor. Çocuk bakış açısıyla düşündüğünüzde işin içinden çıkamadığınız kardeş kıskançlığını masaya yatırıyoruz ve bu dönemi kolay atlatmanız için size öneriler sunuyoruz.

Kolay gelsin!

1. Öncelikle çocuğunuzun küçük olduğunu ve her şeyi anladığını aklınızdan çıkarmayın. Sürecin başında, henüz hamilelikte onu çok ayrıntıya boğmadan bilgilendirirseniz her şeyin daha kolay olduğunu fark edersiniz.

Buradan hareketle eve yeni gelen ve çoğu ilk çocuğun misafir olarak gördüğü kardeş ile beraberinde getirdiği kıskançlık sorununa yakından bakalım.

2. Anne olarak çocuklarınızın arasındaki ilişkiden tedirgin olmayın; büyük olan çocuğunuza karşı ne kadar rahat ve doğal hareket ederseniz, o kadar başarılı olursunuz.

Kardeşine zarar vereceğini düşünerek sürekli olarak uyardığınız çocuğunuzun aklına kötü düşünceler sokabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, her şeye rahat ve doğal bir şekilde yaklaşın.

3. Eve yeni gelen bebekle ilgilenirken, bir çocuğunuz daha olduğunu unutmayın; rutinlerini aksatmadan düzenini korursanız bu süreci daha kolay atlatırsınız.

Uykudan önce kitap okuyor ya da okula birlikte gidiyorsanız, şartları zorlayarak bu rutinlere devam edin. İhmal edildiğini hissederse içine kapanabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

4. Başlangıçta çocuğunuzun kardeşini sevemeyebileceğini ya da sevmek zorunda olmadığını kabul edin; çocukların muhafazakar olduğunu hesaba katarak ona zaman verirseniz, sürecin daha kolay ilerlediğini görürsünüz.

Duygularını tanımlamasına yardımcı olun ve kızgınlığını, üzüntüsünü, sıkıntısını paylaşması için teşvik edin. Kolay olmadığını biliyoruz ancak duygularını dile getirdiğinde daha anlayışlı hale geldiğini göreceksiniz.

5. Henüz çok küçük olsa da yeni gelen bebeğe abi/ablasının önünde çok fazla ilgi göstermeyin; daha doğrusu ikisine de eşit ilgi gösterdiğinizden emin olun. Sevginizin sınırsız olduğunu fark ettiğinde sürecin olaysız geçeceğini görürsünüz.

Kardeşi gelene kadar bütün sevgi ve ilgi onun üzerindeydi. Dolayısıyla eve gelen yeni 'şey'e herkesin bu kadar ilgi göstermesi kendisini dışlanmış gibi hissetmesine neden olabilir. 

Aynı şekilde, bebeğinizi ziyaret eden aile büyüklerini ve yakınlarınızı da uyarın.

6. Kardeşler arasında olumlu ya da olumsuz kıyaslama yapmayın; her insanın farklı olduğunu aklınızdan çıkarmazsanız, daha mutlu bir aileye dönüşürsünüz.

Bir kardeşin farklı bir özelliğini ön plana çıkarmak, daha iyi olduğunu düşünmek ya da onu kötülemek diğer kardeş için travmatik olabilir. Bu nedenle, olabildiğince kıyaslama yapmaktan kaçının. Yine aile büyüklerini ve yakınlarınızı da bu konuda uyarın.

7. Yardım isteyin; büyük çocuğunuzu bebeğinizin bakım sürecine dahil ederek onun kendisini daha iyi hissetmesini sağlarsınız.

Biberonunu ya da bezini getirmek, kıyafetlerini seçmek gibi basit işler büyük çocuğunuzu çok mutlu edebilir.

8. Çocuğunuzun bir birey olduğunu ve kendisini paylaşıma kapatabileceğini aklınızdan çıkarmayın; kitapları, oyuncakları ve eşyalarının ona özel kalmasını istiyorsa bunu sağlayın.

Zorlamayın, üstüne gitmeyin. Sonuçta eve gelen yeni biriyle bir şeylerini paylaşmak istememesi son derece normal.

9. Kardeşini kıskanmasın diye aşırı hoşgörülü olmayın; normal zamanlarda nasıl davranıyorsanız aynı şekilde devam edin ki sevginizin de, kurallarınızın da daimi olduğunu bilsin.

Siz hoşgörülü davrandıkça daha fazlasını isteyecek ve bu süreç hiçbir zaman bitmeyecek. Bu nedenle, aşırı anlayışlı olmaktan kaçınmanızda fayda var.

10. Bir şekilde kardeşine zarar verirse, aşırı tepki vermeyin; sinirlendiğinizi fark ettiğinde bir sonraki adımda yeniden yapacağını aklınızdan çıkarmayın. Sonuçta tek isteği ilgi görmek...

Evet, çok zor. Kardeşine böyle davranmasını hazmedemiyorsunuz ama bunun bir dönem olduğunu ve hasarsız bir şekilde atlatırsanız ileride çok rahat edeceğinizi düşünün.

11. "Sen artık abi/abla oldun" demekten kaçının; her ne kadar artık sorumlulukları olsa da üstlenmeyi istemedikleri rolleri biçmeyin. Zamanla her şeyin rayın oturduğunu göreceksiniz.

Kardeşini ilk etapta sevmeyebileceği gibi, onunla ilgilenmeyi de istemeyebilir. Abi/abla olması onun küçük bir çocuk olduğu gerçeğini değiştirmez.

12. Stresinizi yansıtmayın; yeni doğan bir bebeğe bakmanın zor olduğunu biliyorsunuz, bundan kaynaklanan problemlerin büyük çocuğunuzu ilgilendirmeğini aklınızdan çıkarmayın.

Sütünüzün gelmemesi, çok fazla işinizin olması, kendinize vakit ayıramamanız gibi problemler büyük çocuğunuzu ilgilendirmez. Dolayısıyla ona bu sorunlardan kaynaklanan stresinizi yansıtmayın. Kendisini ikinci plana atılmış gibi hissetmemesi bu açıdan önemlidir.

13. Gülümseyin ve çocuğunuzla bağınızı güçlendirmeye çalışın; endişelerinin ortadan kalktığını fark ettiğinizde sürecin daha hasarsız geçtiğini görürsünüz.

Endişelerinin ortadan kalkması kıskançlığının azalmasına, sizin de bu zorlu süreci daha kolay atlatmanıza neden olacak.

BONUS: Akışına bırakın ve zamanın çok çabuk geçtiğini unutmayın. Göz açıp kapayıncaya kadar büyüyecekler ve bu zaman bir daha geri gelmeyecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir