Karabiga Termik Santrali'ne Yargı Engeli

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz
Karabiga Termik Santrali'ne Yargı Engeli

Adı 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet skandalına karışan Mehmet Cengiz’in ortağı olduğu Karabiga Termik Santrali’ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED olumlu” kararının yürütmesi durduruldu.

Evrensel'den Sinem Uğurlu'nun haberine göre, şirket, projeyi birbirinden bağımsız 4 proje gibi göstererek, santralin doğaya etkilerinin bütüncül olarak değerlendirilmesine engel olmak istemişti. “CENAL Enerji Santrali ve Derin Deniz Deşarjı”, “CENAL Atık Depolama Sahası”, “CENAL Deniz yapıları” ve “CENAL Yeni Dolgu Alanı” isimleriyle 4 farklı ÇED süreci yürütülmüş ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu projelere ÇED Olumlu, Yeni Dolgu Alanı projesi için de ÇED Gerekli Değildir kararı vermişti.

PROJE BÜTÜN DEĞERLENDİRİLMELİ

Karabiga Temiz Doğa Derneği, Biga Çevre Derneği, Madra Dağı ve Kaz Dağı Belediyeler Birliği, TMMOB’ye bağlı Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası ve Çevre Mühendisleri Odası da, bu projeye “ÇED Olumlu” kararı veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açtı ve “ÇED olumlu kararının hukuka aykırı olduğu, entegre olarak yapılması gereken projenin dört parçaya ayrılarak yapılmaya çalışıldığı ve santralin bölgenin canlı yaşamına ve doğasına zarar vereceği” gerekçeleriyle durdurulmasını talep etti.

ALİ CENGİZ OYUNU TUTMADI

Çanakkale İdare Mahkemesi de bu talepleri haklı bularak, “CENAL Enerji Santrali ve Derin Deniz Deşarjı" projesinin, termik santral projesi kapsamındaki diğer projelerle birlikte entegre olarak tek proje seklinde hazırlanması gerekirken, termik santral entegre projesinin çevresel etkilerinin bütüncül olarak değerlendirilmesine imkan tanınmamasına sebebiyet verecek şekilde parçalara ayrılarak ayrı ayrı projeler olarak öngörüldüğü anlaşıldığından” projenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Böylece, projeyi 4 parçaya bölerek, santralin bölgeye etkilerinin gizlenmeye çalıştığı mahkeme tarafından da onaylanmış oldu.

Sinem Uğurlu | Evrensel

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Rüşvet
Görüş Bildir