Kara Cuma'daki 'Kara' Aslında Ne Anlama Geliyor? Saklı Kalan Bu 100 Yıllık Hikâyeyi Merak Ettiğinizi Biliyoruz!

-

Hemen her şeyin indirimli satıldığı, alışveriş heyecanının doruklara ulaştığı bu günü artık hepimiz biliyoruz. Ecnebi Black Friday diyor, biz Kara Cuma olarak Türkçeleştiriyoruz fakat bu isimlendirme büyük tartışmalara da yol açıyor.

İyisi mi biz cehalet perdesini aralayalım, işin aslını öğrenelim.

Black Friday duyunca gerçekten duyarlılık damarlarımızı kabartmamıza gerek var mı?

Aslında Black Friday adlandırması görece bu geleneğin ortaya çıkışından daha yakın zamana tekabül eder. ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma günü, yaklaşık 100 yıldır alışveriş döneminin başlangıcını simgeler.

1932'de ABD'de başlayan bu indirimli alışveriş geleceği, yıllar geçtikçe tüm dünyaya sıçradı.

Tabii bu sıçrayış esnasında yaşanan kargaşa sadece mağazalarla sınırlı kalmadı.

Yıllar boyu alışveriş çılgınlığıyla kargaşanın adresi olan Philadelphia'da Şükran Günü sonrası bu ilk Cuma günü alışveriş festivali bir krize dönüşmüştü.

Saatler boyu süren trafik sıkışıklığı, sokaklarda gündelik hayatı aksatacak kalabalıklar ve neredeyse iki kat artan soygunlar sonucu Philadelphia Polis Departmanı bu günü olaylarda çözüme gidişi hızlandırabilmek için Black Friday olarak kodladı.

Tıpkı ekonomik bunalımlar ve borsa çöküntülerinde olduğu gibi buradaki 'Kara' sıfatı olumsuzluğu anlatıyordu.

Fakat yıllar geçtikçe mağazalar yılın sadece birkaç günü yüzlerini güldürecek satışı yapabildiklerini düşündüler, bu günlerden ilki Şükran Günü, diğeri de namıdiğer Kara Cuma'ydı.

Yılın diğer zamanları iflas noktasına gelen işletmelere can suyu olan bu özel günün ismini biraz modifiye etmekten zarar gelmezdi.

Hem kârlılığın hem de Kara Cuma'nın simgesi olan 'siyah' rengi yaptıkları indirimle özdeşleştirdiler.

Onlarca yılın ardından Kara Cuma bir alışveriş geleceği olarak tüm dünyayı fethetti, aslında adında geçen o 'kara' sıfatı Amerikalılar arasındaki bir tabirden ibaret.

Kara Cuma'yı üzerimize alınmamıza pek de gerek yok gibi.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ogzdrmz

Çok salaklar çookkk

halis.alacacayir

bak bu cok basıt bir pskolojik rahatlama yontemı misal kırmızı bir elman yoksa evıne kırmızı elma fotorafı asarsın. mantık bu kadar basıt işler dini anlamda hiç bir bilgi ve yeti yoktur. direk cuma bizim mubarek gunum onu kullandırmayız der beyin otomatik olarak sunu düşünür ben bir aziz sayılırım dini anlamda çok önemli birşey yaptım. bu mantık sözde hayvan hakları savunucularının köpek mezbahası kapandı diye tweet atmasıyla aynı. dunyada nesli tukenen binlerce ture sessiz kalmanın verdiği rahatsızlık bu tur basıt rahatlamalar arar. MALESEF Kİ ÜLKEMİZİN ÇOĞUNLUĞUNDA OLAN BİR SORUN

emir-gokberk

Cumanın, Müslümanların ibadet günü olduğunu bile yabancıların çoğu bilmez, ama osuruktan nem kapma gibi bir huyumuz var.

isim-siz

cahillik işte fazla söze ne gerek var...

riza-simsek1

black label başka tanımam ....

ozleemctk

tek buz

Görüş Bildir