Kanun Tasarısı Yolda: Uber ile Taksici Kavgasının Arka Planı

 > 
147PAYLAŞIM

İçişleri Bakanlığı yeni bir yasa tasarısıyla konuya el atmaya hazırlanıyor. Türkiye'de taksiciler Uber'in yasaklanması için dava açtı. İstanbul'da Uber sürücülerine ve araçlarına yönelik 3 günde 4 saldırı gerçekleşti. Tartışmalar, karşılıklı açıklamalar derken olay bir Uber aracının kurşunlanmasına kadar vardı. Peki Uber- taksi kavgasının sebebi ne? Taksiciler neden Uber'i bir tehdit olarak görüyor ve yasaklanmasını istiyor? Bugün basına yansıyan bilgiye göre İstanbul’da toplam plaka değeri 30 milyar, yıllık ciro 5 milyar ve taksiler bu pazarda rakip istemiyor. 

Uber kendini aracı olarak tanımlıyor.

Habertürk gazetesinden Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre, taksiciler Uber’i vergisiz ve haksız kazanç elde etmekle suçlarken, Uber ise bu hizmete sadece özel yazılımla aracılık ettiğini ve kendi sistemine bağlı olarak çalışan şoförlerin gelir vergilerini ödediğini belirtiyor.

İstanbul'da 18 bin taksi plakası bulunuyor, plakaların değeri ise 1 milyon 680 bin liraya ulaşmış durumda.

İstanbul’da 18 bin yasal taksi plakası bulunuyor. 2011 yılında şehirdeki bir taksi plakasının piyasa değeri 875 bin lira iken, bu rakam 2017’de yüzde 92 artışla 1 milyon 680 bin TL’ye ulaşmış durumda. Fiyatlardaki artış uzun yıllardır sektörde yeni plaka ruhsatı verilmemesinden kaynaklanırken, Türkiye’nin en büyük kentindeki taksi plakalarının toplam değerinin de 30 milyar TL’yi aştığı görülüyor.

Taksi plakaların piyasa değeri bu derece yüksek olunca da, kira getirisi de yüksek oluyor.

Plaka sahibi aylık ortalama 7 bin 500 TL’den taksi plakasını işletilmek üzere başkasına kiralayabiliyor, günlük hasılat ise 750 lirayı bulabiliyor. 

Taksilerin aylık yakıt masrafı ise aylık 4 bin 500 TL’yi buluyor. Buna, araç sigortası için 500 lira, çalışan taksici sigortası için bin lira ve araç bakımı için de 500 TL eklendiğinde, bir taksiye harcanan tutar ayda 6 bin 500 TL'yi buluyor.

İki vardiya taksi işletildiğinde plaka sahibinin eline hasılattan aylık ortalama 7 bin 500 TL geçiyor. Yılda bu rakam 90 bin TL’yi buluyor.

Grafik: HT

Türkiye'de 2014 yılına faaliyete giren Uber, 5 bin şoför sayısına ulaşmış durumda.

ABD merkezli Uber, bugün değeri 50 milyar doları bulan dev bir teknoloji şirketi. 83 ülkede ve 647 şehirde hizmet veriyor. Türkiye'deki Uber şoförlerinin 2 bini sarı taksi şoförü olarak çalışırken, 3 bini ise müşterilerinin çoğunlukla tercih ettiği ‘XL’ olarak adlandırılan vip minibüsler ile taşımacılık yapıyor.

'Uber XL araçlardan yüzde 20 komisyon alıyor, şoförlerin geliri 5 bin TL'yi buluyor'

Sisteme dahil olan minübüs sahipleri, belediye ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan yetki belgeleri ile faaliyetlerini sürdürürken, kurdukları turizm şirketleri üzerinden ise gelir vergilerini ödüyor. 

Habere göre ‘XL’ araçlardan yüzde 20 oranında komisyon alan Uber, bu tutarı Türkiye’deki şirketi üzerinden almadığı için herhangi bir gelir gösteremediğinden komisyonun vergisini ödemiyor. Taksicilerin söylediğine göre, aylık 5 bin TL'ye yaklaşan gelirleri Uber sürücülerini taksicilerin hedefi haline getiriyor.

'Önceliğimiz Türkiye'deki sürücü ortaklarımıza yardım'

Türkiye'deki Uber sürücülerine yapılan saldırılar artınca Uber'in ABD'deki merkezinden açıklama yapıldı. Açıklamada, 'Önceliğimiz bu zor zamanlarda Uber sürücü ortaklarımızın yanında durmak, onlara gereken hukuki yardımı sağlayıp destek olmaktır. Türkiye’deki operasyonlarımıza, sorumlu bir iş ortağı olarak, sonuna kadar bağlıyız. En çok önem verdiğimiz konuların başında, yerel paydaşlarla beraber çalışarak, birlikte daha akıllı ve çevre dostu şehirler yaratmak geliyor. Buna taksiciler de dahil olduğu için taksi ürünümüz mevcut. Türkiye’de taksicilerin Uber’in teknolojisinden faydalandığı bu işbirliğinin çok büyük bir potansiyeli olduğu inancındayız.' denildi.

Kanun tasarısı hazırlandı: Uber'e yasak hazırlığı

Milliyet gazetesinden Musa Keser'in haberine göre, bakanlık tarafından hazırlanan kanun tasarısıyla  ‘izin belgesindeki faaliyet alanı dışında’ yolcu taşımacılığı yapanlara yönelik yaptırımlar artırılacak. Tasarı yasalaştığında bu tür araçlar trafikten men edilebilecek.

30 gün süreyle trafikten men edilecek.

Bakanlık kayıtlarına göre 2017’de yetki belgesi dışında (korsan ve Uber dahil) yolcu taşımacılığı yapan 4 bin 136, 2018 ocak ayında 811 ve şubat ayında da 1.100 araca idari cezası kesildi. Ancak araç sahipleri ile sürücülerin farklı olması sebebiyle, araçlar trafikten men edilemiyordu. 

Tasarı yasalaştığında izin belgesinde belirtilen alan dışında faaliyet gösterenler için uygulanacak idari para cezasına ilave olarak araç kullanıcısının, aracın sahibi olup olmadığına bakılmaksızın araçların 30 gün süreyle trafikten men edilmesi sağlanacak.

Sosyal medyada ise bugün #uberedokunma etiketi TT oldu👇

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, 200'e yakın üyesiyle İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı ve eylem yaptı.

Çağlayan'da Korna Sesleri: Taksicilerden Adliye Önünde Uber Protestosu - onedio.com
Çağlayan'da Korna Sesleri: Taksicilerden Adliye Önünde Uber Protestosu - onedio.com

Sosyal medyada ise #uberedokunma etiketi TT oldu, paylaşımlar sürüyor. 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir