Kandıra Cezaevi'nde İsyan

-

Kandıra Cezaevi’nde mahkumlar yangın çıkardı

Kocaeli'ndeki Kandıra T Tipi Cezaevi'nde bulunan adli mahkumlar, şartların kötü olduğunu iddiasıyla yatak ve yorganları ateşe verip isyan çıkardı. Cezaevinin çatısına çıkarak slogan atan 15 mahkum, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve görevliler tarafından ikna edilirken, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

İzmit-Kandıra Yolu'nun 20. kilometresinde bulunan Kandıra T Tipi Cezaevi'nde kalan adli mahkumlar, şartların kötü olduğu iddiasıyla saat 00.00 sıralarında yorgan ve yataklarını ateşe verdi. Cezaevinden yükselen dumanlar nedeniyle olay yerine Kandıra ve İzmit'ten itfaiye ekipleri ile sağlık görevlileri sevk edildi. Merdivenli itfaiye araçlarıyla cezaevindeki yangına dışarıdan müdahale edildi. Cezaevindeki yangın itfaiyenin yaklaşık yarım saatlik müdahalesiyle söndürüldü.

15 MAHKUM CEZAEVİNİN ÇATISINA ÇIKTI

Bu arada yangın sırasında cezaevinin çatısına çıkarak Türk bayrağı açan 15 mahkum, "Baskılar bizi yıldıramaz, 'İdare istifa' şeklinde slogan attı, tekbir getirdiler. Görevlilerin çatıdaki mahkumları ikna çabaları başarılı olmayınca saat 02.00 sıralarında cezaevine Kocaeli Valisi Ercan Topaca geldi. Valisi Ercan Topaca ile birlikte İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Kocaeli İl Jandarma Komutanı Birol Şimşek de cezaevine geldi. Mahkumlar, Vali Topaca ve cezaevi yetkililerinin yaklaşık yarım saat süren ikna çalışmaları sonucu, itfaiye merdiveni yardımı ile çatıdan aşağı indirildiler.

VALİ ERCAN TOPACA: SESLERİNİ DUYURMAK İSTEMİŞLER

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, cezaevinden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu. Her şeyin kontrol altına alındığını söyleyen Kocaeli Vali Topaca, "Herhangi bir sıkıntı yok. Tutuklu mahkumların cezaevi şartlarının iyileştirilmesiyle ilgili bir koğuşta 20 kişi civarında mahkumun kendi koğuşundan çıkıp seslerini duyurmak istemişler. Ayrıca iki arkadaş arasında kavga çıkmış ve hafif sıyrıklar oluşmuş. Herhangi bir müdahale ve tartışmaya yol açmayacak şekilde ikna edildiler. Tamamen kontrol altındalar. İki mahkumunda hastaneye sevki yapıldı. Tamamen sıyrık onlarda biraz sonra getirirler" diye konuştu.

Mahkumların seslerini duyurmak için çatıya çıktıklarını söyleyen Topaca konuşmasına söyle devam etti: "Kendileri çatıya çıkıp seslerini duyurmaya çalışmışlar. Cezaevi savcısı ve yöneticilerle görüşmek istediler. Talepleri inceleyeceğiz. Disiplinsizlik varsa onlarda hukuk çerçevesinde ele alınacaktır. Merak edilecek bir şey yok ve her şey kontrol altında. Burada adli suçluların bulunduğu bir yer. Bu cezaevimiz en modern ve güzel cezaevlerinden birisidir. Şartları da iyi. Hukuk içerisinde tutukluların da talebini almak devletin görevidir. Onların da taleplerini aldık ve değerlendireceğiz. İşleyişle ilgili, kendi aralarındaki sorunlar, hastaneye sevk, kendi memleketlerine sevkler gibi talepleri var. İdare bunları değerlendirecek. Cezaevinde 1100 mahkum bulunuyor. Odanın girişinde ve havalandırmanın bulunduğu bölümde birkaç şey yakılmış. Dumandan etkilenen yok "dedi.

Yurt

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir