Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kanada'da Camiye Terör Saldırısı: 27 Yaşında Bir Öğrenci Tutuklandı

 > 
154PAYLAŞIM

Kanada'nın Quebec eyaletinde bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi ise yaralanmıştı. Saldırıyla ilgili olarak Fransız-Kanadalı bir zanlının tutuklandığı açıklandı.  27 yaşındaki Alexandre Bissonnette'in aşırı sağ görüşleri ile tanındığı belirtiliyor. 

Tutuklanan Alexandre Bissonnette isimli öğrencinin, saldırıda hayatını kaybeden 6 kişi için toplam 6 kez birinci derece cinayetle suçlandığı belirtiliyor.

27 yaşındaki Bissonnette, yaralı durumdaki 5 kişi için de ayrı ayrı cinayete teşebbüsle suçlanıyor.

Saldırının tek zanlısı konumundaki Alexandre Bissonnette'in olay sonrası Quebec'in biraz dışındaki bir bölgede aracının içinde gözaltına alındığı öğrenildi.

CBS televizyonunda yer alan habere göre, 27 yaşındaki Bissonnette, saldırının gerçekleştiği camiye 3 kilometre uzaklıkta bulunan Laval Üniversitesinde siyaset bilimi ve antropoloji öğrenimi görüyordu.

"Mülteciler Hoşgeldiniz" isimli bir kuruluşta çalışan Francois Deschamps isimli yetkili, Alexandre Bissonnette'in aşırı sağ görüşleri ile tanındığını açıkladı.

Ne olmuştu?

Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City'de aynı zamanda cami olarak kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezi, yatsı namazı sırasında silahlı saldırıya uğradı.

Görgü tanıkları saldırı sırasında içeride en az 40 kişinin bulunduğunu söyledi.

Quebec City İslam Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Yangui, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırı sırasında 40 kadar kişinin yatsı namazı için camide bulunduğunu söyledi.

Quebec emniyeti saldırıda hayatını kaybedenler arasında, Laval Üniversitesi'nde profesör olan 60 yaşındaki Khaled Belkacemi'nin de bulunduğunu açıklamıştı.

Polis iki şüpheliyi gözaltına almıştı.

Reuters'a konuşan güvenlik kaynakları, saldırıda 6 kişinin öldüğünü, 8 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Justin Trudeau: "Kanadalılar, Quebec City'deki alçak saldırıda hayatını kaybedenler için yas tutuyor"

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu gece Kanadalılar, Quebec City'deki alçak saldırıda hayatını kaybedenler için yas tutuyor. Düşüncelerim, kurbanlar ve onların aileleriyle birlikte" ifadelerini kullandı.

Trudeau ayrıca yaptığı bir açıklamada ise "Bir ibadet mekanında Müslümanlara yönelik gerçekleşen bu terör saldırısını kınıyoruz" dedi.

Kanada Eyaleti Başbakanı Philippe Couillard da olayın bir terör saldırısı olduğunu söyledi. Couillard, "Şiddete karşı birlik olalım" dedi.

Olay sonrası "şüpheli olarak" gözaltına alınan Fas kökenli bir kişinin ise tanık olarak değerlendirilmeye başlandığı açıklandı.

Reuters haber ajansına konuşan bir kaynak, ikinci şüphelinin Fas kökenli Mohamed Khadir olduğunu söylemişti.

Quebec City'deki dört camiden biri olan Quebec City İslam Kültür Merkezi, son olarak geçen yıl ramazan ayında da İslamofobik bir saldırıya uğramıştı.

Quebec City İslam Kültür Merkezi'nin girişine plastik bir torba ile hediye paketi şeklinde bırakılan kanlı domuz başı paketinin üzerine de "afiyet olsun" anlamına gelen 'Bon apetite' yazısı iliştirilmişti.

Reuters, AA, BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir