Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadın Orgazmının Evrimsel Kökenine Dair Okudukça Ufkunuzu Açacak İlginç Bilgiler

88PAYLAŞIM

İnsan türü için, kadınların orgazmı erkeklerden de diğer memelilerden de çok farklı.

Aynı zamanda da ilkel memelilere kadar uzanan bir evrimsel geçmişi var...

Kadınlar, cinsel ilişkiden bağımsız olarak aylık olarak düzenli yumurta üretirler.

Oysa, kediler başta olmak üzere birçok diğer memeli, yalnızca erkekle cinsel ilişki yoluyla teşvik edildiğinde, sperm tarafından döllenmeye hazır olgun bir yumurta üretirler.

Erkeklerin ise sperm salınımı için orgazm olmaları gerekir.

Kadınların yumurtlamak veya hamile kalmak için orgazm olmalarına gerek yok. Araştırmacılar, kadınların orgazm olma sebebini, iyi hissettirmesine ve bunun sonucunda daha fazla seks yapabilme dürtüsüne bağlıyor.

Araştırmalar 150 milyon yıl önce kadınlarda, erkek sebepli yumurtlamanın gerçekleştiğini söylüyor.

Bu düzen, erkeklerle nadiren karşılaşabilen dişi memelilerin işini kolaylaştırıyor, dişilerin çiftleşmeden en iyi şekilde verim almasını sağlıyordu. Kendiliğinden olan, düzenli yumurtlamanın ise evrim sürecinde geliştiği ve türemiş bir özellik olduğu düşünülüyor.

Bizim gibi primatlar da dahil olmak üzere, bazı memeliler hayatlarını sosyal gruplar halinde geçirmeye başladıkça düzenli cinsel ilişkiler başlamış oldu.

Dişiler düzenli olarak erkeklerle çiftleşebilir hale geldiler. Yumurtlama mekanizması olan orgazm artık faydalı olmamaya başladı. Bunun sonucu olarak yumurtlama mekanizmasında da değişimler başlıyor. Bunun için düzenli bir yumurtlama sistemi geliştirilmiş oldu.

Orgazmın gerçek amacı bu şekilde yok olduğunda, haz almayı sağlayan 'klitoris' de zamanla yerinden uzaklaşmış.

Bunun sebebinin ise, eski sinyallerin yanlış zamanda gelmemesi için olduğu düşünülüyor. Yani klitotris, üreme ya da yumurtlama için kullanılırken, şimdi daha uzakta ve düzenli cinsel ilişkiye imkan verir bir konumda yer almış.

Evrimleşmiş yumurtlama döngülerinin klitorisi uzaklaştırması, ilkel atalarımızda, kadınların hamile kalmasına yardımcı olduğu iddialarını kuvvetlendiriyor.

İlkel memelilerin klitorisi vajina içinde yer alıyor ve çiftleştiklerinde, klitoris beyne sinyaller göndererek yumurta üretimini sağlayan hormonları tetikliyordu. Yumurta döllendiğinde, hormonlar yumurtanın uterusa yerleşmesini kesinleştiriyordu.

Bazı memelilerde cinsel birleşme sırasında hormon salınımı bu şekilde başlar ve ovulasyon için gereklidir.

Birçok memeli yumurtladıklarında, prolaktin hormonu salgılıyorlar. Aynı şekilde birçok kadın, orgazm sırasında yumurtlama olmasa bile oksitosin ve prolaktin hormonu salgılıyor. Bu durum atasal bir üreme fonksiyonu kalıntısı olarak değerlendiriliyor.

Orgazm sırasında oluşan kas kasılmaları ilkel zamanlarda gerekliyken, şu an bir kadının hamile kalması için gerekli değildir.

Bu da atalarımızdan kalan evrimsel bir kalıntı olarak değerlendiriliyor.

Araştırmacılar, şu anki kadın orgazmının, insanın müzik dinlerkenki zevk almasıyla benzeştiriyor.

Yani kadınların orgazmının şu an için fonksiyonel ve biyolojik bir görevi yok.

Bir başka çalışma ise, kadın orgazmının atasal bir karakterden evrimleşmesi dışında, insanda hala yumurtlamayı hızlandırabildiğini gösteriyor.

Fakat bu yalnızca yumurtlama bir saat içinde gerçekleşirse mümkün oluyor.

Klitoris ve erkek meme uçları evrim kalıntısı olarak biliniyor.

Erkek meme uçları sadece seksüel hazı arttırıyor. Normalde embriyonik gelişimin ve evrimin bir kalıntısı olarak değerlendiriliyor. Kadınlarda orgazm ve erkeklerdeki meme ucu gelişimin yan ürünü olarak değerlendiriliyor.

Evrimsel süreçte klitoris yok olursa, penisin de yok olma ihtimali var!

Klitoris ve penis embriyonun aynı dokusundan gelişiyor. Klitoris yavaş yavaş işlevini kaybettikçe yeri değişiyor ve belki de ilerde yok olma ihtimali var. Araştırmacılara göre, buna bağlı olarak penisin de yok olması spermin kadın vücuduna girmesini engelleyeceğinden insan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Sonuç olarak, kadın orgazmı,üremeye yardımcı olmanın ötesinde bir evrimleşme göstermiş.

Cinsel birleşmede hala kilit öneme sahiptir. Orgazm, kadının iyi hissetmesine ve partnerler arasındaki bağın güçlenmesine sebep oluyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-riza-sivar

arif'in manchester'a attığı golü arıyordum amk......

alp_er

evrim geçirsek ne kadar enteresan olur. argo kültürü sil baştan :D

ecegece1

Zaten evrimi geçiriyoruz ): Sadece bunun sonuçları uzun yıllar sonunda gözle görülebiliyor çünkü belli bir düzen var ve canlılar bulundukları ortama adaptasyon sağlarlar bu değişimler de kalıtsaldır :)

alp_er

teknik bilgi için teşekkürler. ama biz uzun yaşamıyoruz hemen olsa daha iyi olmaz mı, mesela sabah kalkmışın kuyruğun var veya artık üreme ihtiyacı ortadan kalkmış ve biz de hemen adepte olmuşuz. :)

ecegece1

haha dimii daha uzun olsak falan tuhaf olurdu :D

alp_er

yada buzul çağına girsek, hepimiz kıllı kürklü olsa. :D:D:D

karayel2009

doğa yanılmaz insan yanılır. yanılgılarla hakikatlerin içiçe geçtiği bir yazı olmuş gibi.

csa

Penisin kaybolma kısmı saçmalık. Evrim oyle bişi degil. Merak etmeyin işe yarayan, kullanılan hiçbiişi evrime ugramaz. Eğer çükünüz yok olacaksa o zaman beyinsiz de doğabilir ilerde insanlar evrimle. Saçmalık. Klitorise de bişi olmaz o da kullanılıyor.

pamukcupasagil

katiliyorum ayrica orgazm yerinin klitoristen uzaklastigi da net bir ifade degil. kisisine gore degisebliliyor zira

alp_er

zira?

pamukcupasagil

zaten

alp_er

:).

Görüş Bildir