İstanbul'un Tadını Çıkartan Turistlere Hizmet Eden Çalışan Kadının Dramatik Fotoğrafı Çok Konuşulacak

4.6bPAYLAŞIM

Bir fotoğrafa ne kadar uzun bakılırsa o kadar baktım. Resmen canım yandı!

Tam kapanmanın başlamasıyla birlikte her gün yeni bir şaşırtan habere uyanır olduk. Mesela kapanmanın ilk günlerinde Datça'da denize giren bir adama polisler ceza yazdılar. Ceza yiyen adamın "Fakat diğerleri de giriyordu!" çıkışına ise gelen cevap netti: "Onlar turist, sen Türksün"

Turizm sezonunun yaklaşmasıyla birlikte ülkemize gelen yabancıların, pandemi kısıtlamalarında muaf tutulduğunu her yerde okuduk. Üstüne bir de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Turistin göreceği herkes aşılanacak" açıklaması, kafaları iyice karıştırdı.

Çavuşoğlu Yüreklere Su Serpti: 'Turistin Görebileceği Herkesi Mayıs Sonuna Kadar Aşılayacağız' - onedio.com
Çavuşoğlu Yüreklere Su Serpti: 'Turistin Görebileceği Herkesi Mayıs Sonuna Kadar Aşılayacağız' - onedio.com

Geldiğimiz noktada özet olarak olay şu: Turiste her şey serbest. Evinizden çıkmanız gerekiyorsa ve turist değilseniz, çalışan olmanız ve sistemi devam ettirmeniz yeterli. Mesela BBC Türkçe'nin resmi Instagram hesabından yayınladığı bu fotoğraftaki kadın çalışan gibi.

"@kilicbil’in kamerasından “İstanbul’da kapanma”. Turizm sezonu yaklaşırken, tam kapanmanın Türkiye genelindeki vaka sayılarını düşürmesi hedefleniyor. Böylece Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısının artacağı ve sektörün geçen yılın kayıplarını kısmen de olsa telafi edeceği ümit ediliyor. Tam kapanmaya rağmen İstanbul’u ziyaret eden turistler, sokağa çıkma yasaklarından muaf tutuluyor. Bunun yanında konaklama tesislerinde çalışan personel de tam kapanma döneminde çalışmaya devam ediyor. İstanbul'dan bir kare."

Fotoğraf: Bülent Kılıç / AFP

Fotoğrafta güneşli bir İstanbul gününün tadını çıkartan, mekanda oturabilen ve istediği şeyleri yiyip içen turistler var. Arkada da onların bu hizmetten memnun kalması için çalışmak durumunda olan bir kadın var... Fotoğrafın günümüz gerçekliği birçok kişi için sinir bozucu. Peki ya bu durum herkes için adil mi? Siz söyleyin...

BBC Türkçe'nin paylaştığı bu fotoğraf kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Kullanıcıların tepkilerinden bazıları şöyle:

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adamolunlan

Birilerinin söyledikleri geldi aklıma. Ne diyordu; "Bokunda boğu Türkiye". Tuttu sanırım. Her geçen gün daha da kötüye gidiyoruz. Ve emin olun yeni ve gelişmiş versiyonlarıyla karşılaştığımızda bu rezillikleri yaşadığımız günleri mumla arayacağız. 👏🏻

selcukbegg

iyice taylanda döndük aq

erci-e

Kim derdi ki Kurtuluş Savaşı'ndan 100 yıl sonra yabancılar ülkemizi mermilerle değil paralarla zaptedecek diye... Ülkeyi bu hale getirdiler... Ne diyecek acaba bok yiyesice aktroller???

ahpte-pateh

Bu millete bir tek hizmet etmesini öğretemedim diyen Atatürk'ten erdoğan'a nasıl geldik çok merak ediyorum.

csa

Fotoğraf bundan 10 sene önce de çekilmiş olabilirdi, 10 sene sonra da çekilecektir. Fotoğrafta bir dram yok. Fotoğrafı sadece günümüz yasaklarıyla anlamlandırma çabası var. Oysa fotoğraf her zamanın fotoğrafı, parası olan bir insan grubu eğlenirken, daha az parası olan birileri de onlara hizmet veriyor. Abartmayın. Ortadaki bazı saçmalıkları eleştirmek için bu tip alakasız gerzekçe işlere ihtiyaç yok bence. Evet, turistin gezerken bizlerin eve tıkılması tam bir rezillik ama bu ülke aylardır bunu yapıyor zaten. Haftasonları siz kapanırken, Pazar günleri evden çıkamazken de turistlere serbestti, bir ara onlara müzeler vs. açıktı bize değildi. Değişip duruyor ama sonuçta bu zamanda gelebilecek 3-5 turiste bile muhtaç bir çökük ekonomi gerçeği var, yaza kadar da covidsiz zaman rakamları görülebilmesi için ciddi çabalar var, her ne kadar bu çabalar daha çok kağıt üstünde, bazı yabancı ülkeleri kandırmak üzerine kurulu olsa da...

Görüş Bildir