İspanya'da Velilerden Boykot Kararı: 'Ödev Zararlıdır'

 > -

İspanya'da veliler çocuklarına gereğinden fazla ödev verildiği için isyanda. Öğrenci Velileri Birliği Konfederasyonu çatısı altında toplanan veliler, uzun zamandır süregelen uygulamaya tepki için boykot başlattı. 

Konfederasyon, velilere Kasım ayı boyunca çocuklarının ödev yapmasına izin vermemeleri çağrısında bulundu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; CEAPA Başkanı Jose Luis Pazos, AFP ajansına açıklamasında, "Çocukların okul dışındaki gelişimini engellediği için ödev kesinlikle zararlı. Eğitimde ipin ucunu kaçırdık ve çocukların boş zamanlarını ortadan kaldırdık" dedi.

İspanya, çocuklara en fazla ödev verilen ülkeler listesinde Rusya, İtalya, İrlanda ve Polonya'nın ardından beşinci sırada

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün 2014'te yayımladığı bir rapora göre, İspanya'da 15 yaşındaki bir öğrenci, ödevleri için haftada ortalama 6.5 saat harcıyor.

Türkiye aynı listede, yaklaşık dört saatle, öğrencilere en az ödev verilen ülkeler arasında yer alıyor.

Çocuklara okula götürmeleri için 3 mektup verilecek

İspanya'da genelinde 12 bin okulda örgütlü olan konfederasyonun başlattığı eylem kapsamında, veliler çocuklarına okula götürmeleri için üç mektup verecek.

Mektuplardan biri sınıf öğretmenine, diğeri de okul müdürüne verilecek. Bu mektuplarda, çocuklara hafta sonunda ödev verilmemesi istenecek.

Üçüncü mektupta ise, çocuğun ödevini yapmadığı belirtiliyor ve "Çünkü İspanya anayasası ailelere, aile yaşamları için en iyi olduğunu düşündüğü kararları alma hakkı veriyor. Okul, aile yaşamına müdahale etmemeli" deniyor.

Michael Moore belgeselinden Finlandiya'daki sisteme dair bir kesit, ufkumuzu açmakta faydalı olacaktır.

Tamamını seyretmek isteyenler için belgeselin adı: 'Where to Invade Next'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir