İş Başvurusu İçin Yazdığın Mailin Doğru Olduğundan Emin misin? İşte Mail Yazmanın Basit Ama Önemli 10 Altın Kuralı

1bPAYLAŞIM

E-postalar artık günlük hayatımızda önemli bir yere sahip. Neredeyse bütün önemli işlerimizi mail yazarak hallediyoruz. Ne kadar basit görünse de aslında mail yazmanın da bazı önemli kuralları var. İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Aysel Gündoğdu Twitter hesabında bu kuralları yazdı. Biz de sizlerle paylaşmak istedik. 😇

Keyifli okumalar! 

E-postalar artık hayatımızın bir parçası. Gerek okulda gerek iş yerinde gerekse iş ararken sürekli mail yazıyoruz. Peki yazdığımız mailler ne kadar doğru ya da karşı tarafı ne kadar memnun ediyor? Gelin hep birlikte mail yazmanın basit ama önemli kurallarına bakalım.

1. Öncelikle mail yazarken mutlaka selam vererek başlamalısınız. Örneğin "Merhaba" ya da "Selamlar" gibi...

2. Konu satırına konuyu açık, anlaşılır bir şekilde yazmalısınız.

3. Konunun ne olduğunu yazmanız önemli. Kesinlikle, "önemli" ya da "acil" gibi baskı yaratan kelimeler kullanmamalısınız.

4. Sadece dosya paylaşmak için boş bir mail atmamalısınız. Boş mail yerine dosyanın içeriğiyle ilgili kısa da olsa birkaç cümle yazmalısınız.

5. "!!!" ya da "???" gibi işaretler kullanmamalısınız.

6. Cümleleri büyük harf kullanarak yazmamalısınız. Bu, sizin karşı tarafa bağırdığınız anlamına gelebilir.

7. Kızgınken mail yazmamalısınız. Bu, sizin geri dönüşü olmayan cümleler kurmanıza neden olabilir. Bu nedenle sakin bir şekilde mail yazmalısınız.

8. Açık ve anlaşılır cümlelerle kendinizi ifade etmelisiniz. Uzun, toparlayamayacağınız cümlelerden kaçınmalısınız.

9. Mailinizi iyi dileklerle bitirmelisiniz. "İyi çalışmalar" gibi...

10. Ve son olarak, mutlaka yazdıklarınızı son bir kez okumalısınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
shawlockwood27tgmail.com

Shaw Lockwood'dan nasıl borç aldım. bir arkadaşım beni bay denilen çok güvenilir bir borç verene kadar umudumu yitirmişti. Steve para (çok nazik bir adam) bana 72 saat çalışma stresi olmadan 145.000 avro borç vermişti. posta ile şirkete açıklarım ve bana söyledikleri tek şey artık ağlamak değil çünkü bu şirketten borcumu alacağım ve onlarla bağlantıya geçme konusunda doğru kararı verdim. Kredi başvuru formunu doldurdum ve benden talep edilen her şeyle devam ettim. ve sürprizlerim için bana borç verdiler. Herhangi bir kredi türüne ihtiyacınız varsa, şu numaradan bize ulaşın: unitedloanservice@yahoo. com Bu aracı, tüm kredi arayanları bu sahte borç verenlerin eline geçirdiğim cehennemden uyarmak için kullanıyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim steve para kredisi firması.

ozge-yucel2

bu içerikte anlatıldığı şekilde mail yazmamak "mobing" olarak görülür. içerik tamamen doğru ve yapılması gerekli olan bir içerik. 1) subject'e "acil" yazıldığı zaman o maili en son yapılacaklar listesine eklerim. çünkü bunu bu şekilde belli kişiler yazar. onların her işi "acil"dir. 2)özellikle "ünlem" kullananların maillerini okurum ve silerim. kimse kimseye "emrivaki"sayılacak şekilde ünlemli mailler atmamalı (şirkette birisi girişi bile şöyle yapıyor "günaydın!!!!" bu ne ya) 3) mümkün olduğunca mail attığım kişinin adını selam kısmına yazarım. bana da bir merhaba bile yazamamış olan "egolular"dan gelmiş olan mailleri kaile almam. 4) büyük harf ile yazmak konusunda ise çok sorun etmiyorum. bir çok çalışan caps lock açık çalışabiliyor ve kapatmadan hızlı bir mail atması gerekebiliyor. ne kadar saygılı olunursa atılan mailin işlevselliği de o kadar çok olur.. bence önemli bu.

jey

bıktıran sıktıran birsey bence. Hele bir de mailleşme yani karşılıklı yazışmaya dönüyorsa ıyyh! ilki gayet ciddi hersey yerli yerinde oluyor ama surekli saygılarımla iyi gunler dilemek ve surekli o gündelik hayatta asla kullanılmayan kelimleri yerli yerine koydurmaya calismak is ken ce. En iyisi ilk mailden sonra telefonda konusup halletmek.

semih-kurnaz

Diğerleri neyse de bir zahmet şu süper zekanız ile yazdığınız metni tekrar bir okuyun, mecbur muyuz sizin bu saçmalıklarınızı her platformda görmeye??

cahit.c.andac

Bunlar zaten günlük konuşmadaki genel görgü kurallarının maile uyarlanmış hali gibi. Bunları bilmese bile akıl edemeyen de ne bileyim mail atmasa da olur bence.

nevisahsinamunhasirkadin

Aradığım yorum.

Görüş Bildir