Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Irak'ın En 'Havalı' Yüzü: Iraklı 'Hipster' Gençler Moda ile Toplumsal Değişim Hedefliyor!

185PAYLAŞIM

Irak söz konusu olduğunda birçoğumuzun zihninde, iç savaş, çatışmalar, intihar bombaları ve büyük toplumsal ve siyasal sorunlar geliyor ancak, modaya düşkün bir grup Kürt genç, ülkelerinin hakkındaki bu karanlık imajı değiştirme niyetinde.

Bu gençler, başlattıkları moda hareketinin sosyal bir değişimi de beraberinde getirmesini umuyorlar.

Bir araya gelen gençler, bir grup oluşturmuşlar ve kendilerine, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti olan Erbil'de kurulmuş olmalarından yola çıkarak, "Bay Erbil" (Mr. Erbil) adını vermişler.

IŞİD terör örgütü ile gerçekleşen çatışmalardan çok etkilenen Erbil'de bir araya gelerek başlattıkları "akım" ise son bir yıl içinde özellikle sosyal medyada kendisine büyük bir takipçi kitlesi edinmiş durumda.

Instagram'daki Mr. Erbil hesabının şu an 31.7 bin takipçisi var.

"Centilmen buluşmaları" adı altında bir araya gelen grubun paylaştığı fotoğraflar ise birçoklarına Batıdaki "hipster" akımını anımsatıyor.

Dar kalıplı takım elbiseleri ve hipster akımının vazgeçilmezi olan özenle uzatılmış ve biçimlendirilmiş sakalları ile hayli dikkat çekiyorlar.

Grubun şu anda 30 çekirdek üyesi var ve bu tarz, "Irak'ın ilk centilmen moda kulübünün" üyelerinin kimliğinin bir parçası.

Her ne kadar "hipster" akımı Batı kökenli olsa da "Bay Erbil" grubu, modernite ile bölgenin yerel kültürünü harmanladıklarını belirtiyor.

Tarzlarını oluştururken, bölge kültüründe "Efendi" olarak bilinen, şehirde en iyi kıyafetleri ile dolaşan "toprak sahibi" insanların tarzlarından da esinlendiklerini ifâde ediyorlar.

Bu tarzın Saddam rejiminden sonra dışa açılmanın, Batı ülkelerine seyahat etmenin, küreselleşmenin, İnternet ve sosyal medyanın getirisi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu gençler bölgenin modern yüzünü yansıtıyorlar. İngilizce konuşuyorlar, çevrimiçi alışveriş yapıyorlar ve akıllı telefonlarından sürekli olarak İnternet'e bağlılar.

Bölgede alışveriş imkanları kısıtlı olsa da bu sorunu terzilere yönelerek aşmayı başardıkları söylenebilir.

Hedefleri de büyük: Siyasal ve ekonomik sorunlar aşıldığı taktirde bir beyefendi kulübü evi, model ajansı, berber, terzi ve butik açmayı planlıyorlar.

"Bay Erbil"in tüm amacı bu moda akımını bölgede duyurmakla sınırlı değil elbette.

Grup, "kendileri gibi daha iyi bir hayat arayışındaki Kürt gençlerinin olduğunu, bulundukları coğrafya dışındaki dünyaya gösterme" amacı da taşıdıkları söylüyor.

"Bay Erbil" hareketi kadın hakları konusunda da bölgede hâkim olan geleneksel yaklaşımı değiştirmeyi hedefliyor.

Grup, her Perşembe gerçekleştirdiği bir sosyal medya paylaşımında, kadınların toplumda daha etkin olmasına örnek gösterdikleri bir kadını öne çıkarıyor. 

Böylece kadınları hem toplumsal açıdan teşvik etmek hem de moda anlamında kadınlara ilham kaynağı olmak istiyorlar.

Bu arada, bu arkadaş da biraz Burak Özçivit'i andırmıyor mu?

Kısacası toplumsal değişim ve farkındalık yaratmak isteyen bu gençlerin çabası ses getirmeye devam edecek gibi görünüyor.

Kaynaklar

123

Gençlerin tarzını beğendiniz mi?

Süper!
Eh, fena değil.
Hiç tarzım değil.
Özentilik.

Peki sizce istedikleri toplumsal değişimi sağlayabilirler mi?

Neden olmasın?
Güzel bir çaba ama zor.
İmkansız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taner-ayken

iyi iyi bizim kızlar bu tiplerin peşinde koşar bir süre.

leslie-fish

Türkmen deseydinizde milletin ağzından güzel sözler duysaydık.

baris-seneker

bunların kendine hayrı yok takım elbise giymekle bizim milletimizde yakışıklı olur

hope

Saddam Hüseyinin kemikleri sızlıyor amk..

hastalik-hastasi

Erbilmis bende kerkuk sandim behhh bu kürtler de baya evrimleşti bazıları sadece eskiden neydilerrr simdi noldular aq.

muhammed-tayis

siz neyin ne olduğunu bilmezken kürt bilim adamları dünyaya katkıda bulundular ebu hanife el cezeri ziryab Şihabeddin ahmedi hani ve daha niceleri.Bizi gelişmemize izin vermeyen sizlerdiniz yani tc.

Görüş Bildir