Görüş Bildir
Haberler
"Irak Bölünürse Kürdistan Kardeşimizdir"

"Irak Bölünürse Kürdistan Kardeşimizdir"

Batuhan
29.06.2014 - 12:49 Son Güncelleme: 29.06.2014 - 12:56

"Irak Bölünürse Kürdistan Kardeşimizdir"

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik , Kuzey Irak'taki son gelişmeleri değerlendirerek 'Eğer Irak bölünürse ki bu kaçınılmaz görünüyor; onlar bizim kardeşimizdir' diye konuştu.

Hüseyin Çelik, Financial Times Gazetesi’ne son gelişmeler ışığında Kuzey Irak’ta filizlenmeye başlayan bir Kürt devleti oluşumu hakkında açıklama yaptı.

Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devleti kurulması ihtimalinin devlet erkini eskiden olduğu gibi rahatsız etmediğini ve bazı şeylerin değiştiğini söyleyen Çelik, “Eskiden bağımsız bir Kürt devleti mevzusu Türkiye için savaş nedeni sayılıyordu. Hatta Kürdistan kelimesi bile insanları sinirli ve agresif yapmaya yeterliydi. Ama onların adı Kürdistan ve bunun kabul edilmesi gerekli” dedi. Çelik ayrıca “Eğer Irak bölünürse ki bu kaçınılmaz görünüyor; onlar bizim kardeşimizdir” dedi.

‘Tanıma sinyali verdi’

Gazete, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IBKY) petrol şirketlerinin hisselerine Türkiye’nin yatırım yaptığını belirterek pek çok alanda işbirlikleri bulunduğunu yazdı.

Financial Times, Çelik’in sözlerini aktardığı haberinde “Türkiye bağımsız Kürdistan’ı tanıma sinyali verdi” yorumuna da yer verdi.

Gazete ayrıca Kuzey Irak’ta kurulacak böyle bir devletin IŞİD gibi radikal terör örgütleri ile Türkiye arasında tampon görevi göreceği için Türkiye’nin işine yaracağını kaydetti.

Gazete aynı şekilde oluşumun Kürt sorunu meselesinin daha hızlı çözüme kavuşturulmasında bir itici güç olacağını ve PKK’nın bölgede ekmeğine yağ süren faktörleri azaltacağı yorumunu da yaptı.

T24

Kaynak: http://t24.com.tr/haber/huseyin-celik...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

sırf merakımdan soruyorum bu insanlar kürdistan bağımsız olacak, sonra halk oylamasıyla Türkiye'ye bağlanacak diye mi düşünüyorlar. amaçları sömürmekse eğer ... Devamını Gör

Mr. Nobody

böyle o.çocukları milleti kürdistan lafına alıştırdı,türkiyeden sktr gitsinlerde ne b.kları varsa yesinler