İnternetten Canlı Yayınladığı İntihar Videosu Paylaşılmaya Devam Eden 12 Yaşındaki Kız

-

ABD'nin Georgia eyaletinde yaşanan bu olay oldukça üzücü. 12 yaşında ağır depresyon yaşayan bir çocuk kendi intiharını canlı bir şekilde internette paylaştı. Sosyal medya üzerinde yayılmaya devam eden video ise Boredpanda'dan derlediğimiz bu habere göre polis tarafından bile engellenemedi.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/maggyvaneijk/th...

30 Aralık 2016 günü ABD'nin Georgia eyaletinde yaşayan 12 yaşındaki Katelyn Nicole Davis, bir video paylaşım uygulaması olan Live.Me üzerinden kendi intiharını canlı olarak yayınladı.

30 Aralık 2016 günü ABD'nin Georgia eyaletinde yaşayan 12 yaşındaki Katelyn Nicole Davis, bir video paylaşım uygulaması olan Live.Me üzerinden kendi intiharını canlı olarak yayınladı.
30 Aralık 2016 günü ABD'nin Georgia eyaletinde yaşayan 12 yaşındaki Katelyn Nicole Davis, bir video paylaşım uygulaması olan Live.Me üzerinden kendi intiharını canlı olarak yayınladı.

40 dakikadan daha uzun süren videoda, Katelyn ailesinin bir ferdi tarafından cinsel tacize uğradığını anlatıyor ve evinin önünde kendi canına kıyıyor.

Polis durumdan haberdar olur olmaz olay yerine intikal etti, fakat Katelyn Nicole Davis kaldırıldığı Polk Medical Center hastanesi yoğun bakım servisinde hayatını kaybetti.

Katelyn'in ailesi videoyu genç kızın kendi Facebook hesabı üzerinden sildiğini ifade etti. Fakat Polk County polis şefi Kenny Dodd Fox5'a yaptığı açıklamada, videonun halen içlerinde Facebook'un da olduğu birçok sosyal paylaşım sitesinde paylaşıldığı konusunda onlarca şikayet aldıklarını söyledi. 

"Biz de videonun kaldırılmasını herkes kadar çok istiyoruz, hem aile için hem de diğer çocuklara zararlı olmaması için. Sitelerin bazıları ile iletişime geçtik. Bize videoyu kaldırmak zorunda olup olmadıklarını sordular çünkü kanuna göre kaldırmak zorunda değiller. Ama benim fikrime göre mantıken yapılması uygun olan şey bu."

Emniyet müdürlüğü kendi Facebook hesabı üzerinden şu açıklamayı da ekledi;

Polis departmanı bu mesajın okunmasının önemli olduğu ile söze giriyor. 30 Aralık 2016 günü olan Katelyn'in intiharından ve soruşturmasının sürmesi sebebiyle konu ile ilgili detayları saklı tuttuklarından bahsediyor.

Ve şöyle devam ediyor; 

"Öte yandan çoğunuzun bildiği gibi, durumla ilgili çeşitli internet sitelerinde bazı videolar ve paylaşımlar oldu. Bu dava hakkında herhangi bir bilgi, video veya yorumu olan kişilerden özel ricamız lütfen bu bilgileri internet üzerinde paylaşmayın. Maktulun ailesine ve maktulun kendisine olan saygımızdan dolayı, Polk County halkından saygıyla rica ediyoruz, bu mesajı gören herkes lütfen bize bu konuda yardımcı olsun."

Facebook'un kendi kurallarını inceleyecek olursak şöyle bir açıklama görülüyor;

Kendine Zarar Verme: Kendine zarar verme ve intihar olaylarını önlemeye yardımcı olmak için yaptığımız çalışmalar.

Kendine zarar verme ve intihar kavramlarının yüceltilmesine izin vermiyoruz. Ayrıca tehlikedeki kişilere destek sağlamak için dünyanın pek çok ülkesindeki kuruluşlarla işbirliği yapmaktayız. İntiharın yanı sıra kendi kendini yaralama, yeme bozuklukları gibi her türlü kendine zarar verme eylemini yücelten veya teşvik eden içerikleri yasaklıyoruz. Vücutta yapılan değişiklikleri, kendi kendine zarar verme olarak değerlendirmiyoruz. Kendine zarar verme veya intihar girişimleri nedeniyle vefat eden veya hayatta kalan kişileri tespit eden ve onlara yönelik ciddi ya da mizahi olarak saldırı gerçekleştiren tüm içerikleri kaldırıyoruz. Fakat insanların kendine zarar verme ve intihar konularında, bunları teşvik etmeyecek şekilde bilgi paylaşmasına izin veriyoruz.

Katelyn'in intihar videosunu paylaşan birisini ya da videoyu Facebook'a şikyate etmeye çalışanlar ise şu otomatik cevabı aldı.

Gelen cevap genel olarak yapılan paylaşımın Facebook Topluluk Standartlarını ihlal etmediğini söylüyor. Arzu eden kişinin paylaşımı yapan hesabı şikayet edebileceğini, arkadaşlıktan ya da takipten çıkarabilieceğini anlatıyor. 

Yani Facebook da eğer bir gönderiyi görmek istemiyorsanız paylaşandan vazgeçin diyor.

Video Youtube'dan silinmiş olsa da halen Facebook üzerinde paylaşılmaya devam ediyor.

Ölümünden önce Katelyn ayrıca "Depresyonla Mücadele Eden Herkese" adlı bir başka videosunu da YouTube'da paylaşmış ve izleyenleri yardım almaya teşvik ederek depresyonun kendi suçları olmadığını anlatmıştı.

Bundan iki ay önce ise 'Kendinize Zarar Vermeyin' adlı parçayı SoundCloud'da paylaşmıştı.

Polk County Polisi ayrıca genç kızın videosunda bahsettiği cinsel taciz konusu hakkında bir soruşturma başlattı. Katelyn'in internet üzerindeki günlüğünde 27 Aralık günü tacizden bahsetmiş.

İnternet blogundaki çoğu yazı silinmiş olsa da, internet kullanıcıları bu paylaşımların ekran görüntülerini aldı ve görselleri internet üzerinde yaymaya devam ediyorlar.

Katelyn'i anısına hazırlanmış yeni soyal medya hesapları yaratıldı ve bazı eski videoları da bu sayfalarda paylaşıldı.

Justice for Katelyn Nicole Davis sayfası genç kızın daha eski videolarını paylaşıyor ve sayfanın moderatörü de intihar videosunun internet üzerinden silinmesi gerektiğini savunuyor. 

“Çünkü bir çocuk ya da intihar eğilimi olan bir kişi bu videoyu görebilir ve hayatının sonuna kadar etkisi altında kalabilir."

BuzzFeed haber ekibi ise intiharın asıl yayınlandığı paylaşım uygulaması Live.Me ile iletişime geçti.

Uygulamanın yöneticileri Katelyn'in ölümü hakkında üzgünlüklerini belirtirken, soruşturma için gereken ne varsa yapacaklarını açıkladı. Uygulama üzerindeki gözlem ve kontrol mekanizmasını her geçen gün daha iyi hale getirmeye çalıştığını ifade eden şirket özellikle taciz, zarar verme, kendi kendine şiddet eylemleri gibi konularda hassas olarak çalıştıklarını ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sarisulo

kendine niye zarar veriyosun ki? git sana zarar vereni gebert!

kezban-dagli

Haklısın birde ömür boyu hapislerde çürüyüp, kendini katil olarak hissetmesi daha uygun olurdu. Ha ayrıca o tecavüzcünün penisini kesip zorla yedirmek gerekirdi.

sena-altay

Kimsenin içinde ne yaşadığını bilemeyiz. Bize göre hafif olan sıkıntı, onun içinde çok büyük enkaz bırakmış olabilir. Olan olmuş bize kimsenin acısını küçümsemeyip, Allahtan rahmet dilemek düşer.

coolcrepeer12

:((

lauren

şu emojilri kaldır ya Allaşkına konulcak yer var konulmıcak yer var zaten bok gibi oluyo insan bide altına gülücük çekmiş 4 tane gebeş yaratığın varlıını hatırlamak daha da sinir bozuyo.

hastalik-hastasi

cok cabuk pes etmis bazi insanlar yillardir dayanabiliyor..

bengisuaras

Daha 12 yaşındaymış sence doğru karar verebilecek yaşta mıydı?

hastalik-hastasi

sence 8 yaşında biri nasıl karar verirdi?

Görüş Bildir