Instagram Keşfi: Ayşe Kaya'nın "Zaman Makinesi Fotoğrafları"

 > 

Yerli instagram kullanıcıları arasında belki de övgüyü en çok hakeden hesap sahibi @ayysekaya kendi tabiriyle "Hikaye Kovalayıcı"

Eklediği fotoğraflardan ziyade, fotoğraflarının altına özene bezene yazdığı yorumları ile dikkat çekiyor.

Okudukça okuyası geliyor insanın...  İstanbul'u, gezmeyi, tarihi, anıları, insan manzaralarını, hikayeleri, kitapları, binaları, doğayı sevenlere tavsiyem; mutlaka takip edin...

İşte Ayşe Kaya'dan seçmeler...

Daha fazlası için: http://instagram.com/ayysekaya

Çiftevav Sokağı

Sarmaşıklar ardında eski sokak isimleri. Gecmisin günümüze bağlantısı. Meraklıları icin en güzel ipuçları. Istanbulda en sevdigim sokak isimlerinden biri de ÇifteVav sokağı. Iki turlu rivayeti var; birisi eskiden yeniçerilerin ocakları burda oldugu icin yeniçeri sembolu olan icice gecmis çiftevav'dan gelmesi. Digeri de bu sokağa açılan Alman Konsoloslugu'yla ilgili, Osmanlı'yla arası iyi olan hatta Sultanahmet'teki Alman Cesmesini hediye eden 2. William'in, isminin bas harfinin telaffuzunun iki V yani çiftevavla yapılması.

Kelebek Korse

Fotografın estetik bi degeri yok belki. Olsun. Halbuki İstiklal'in değişmemiş en eski dükkanı. Kelebek Korse. Açıldığı günden beri, 6-7 eylul olaylarında gördüğü zarar hariç vitrinini hic yenilememiş. Içeride gercekten zaman durmus gibi. Ne zaman baksam İlya bey kucuk televizyonu izliyor. 78 yıl once Istiklal'de henuz eczaneler, kitapçılar, manavlar, kucuk esnaf varken gelmişler. Hala buradalar. Son birkac yılda bu caddeden gidenleri düşünüyorum; Istiklal kitapevi, Emek, Inci, Librairie de Pera, Necla Filibeli, Alkazar. Yerlerine gelenleri düşünüyorum; 3. Mango, 5. Starbucks, D&R. Modern dunyanin arz-talebi belki de.. Yine de bu dükkana gözümün ucuyla selam vermek benim icin mutluluk..

Binek Taşı

Yüzlerce yıl boyunca bir şehzadenin padişah olabilmesi icin geçmesi gereken; Cülus yolu. Şehzade ve kılıc alayı denizden gelir, bu yoldan ilerler, Eyüp Sultan hazretleri ziyaret eder ve manevi huzurunda kılıc kuşanır tahtı devralirmis. Bir tek 4. Mehmed gelmemiş buraya. 6 yasında tahta çıktığı icin ürkmesin diye sarayda yapilmis kılıc kuşanması. :) ve bu yolun ustunde üç basamakli bir kucucuk merdiven. Işlevini yitirdiği icin yanından her gun yüzlerce insan geçse de pek farkedilmeyen. Öyle ya artık ata binen mi kaldı ki, binek taşının anlamı olsun. :) Binek tasları Anadolu ve İstanbul'da uc basamakliymis hep. Fakat Saraybosna'da Gazi Hüsrev Bey caminin bahcesinde iki basamakli yapilmis. Sebebi belli; uzun boylu Boşnakların ata binerken üçüncü basamağa ihtiyaçları yokmuş. :)

Kasımoğlu Fidanlığı

Kucuksu taraflarını gidenlerin gözüne çarpar Kasimoglu fidanlığı. Birkaç fotograf evvelki o kosku yakından çekebilmek icin bahcede ilerlemiştim, kocaman anit çınarlar altında iki tane minicik ev. Şirinlerin mi, Hobbitlerin mi, o kadar kucuk. Daha once nasıl gormemisim? Fidanlığa ismini veren 80 yaşındaki eski park ve bahceler müdürü Necmettin Kasimoglu'nunmus. Bahçedeki masada mini mini bir kuş nine, elleri yumusacik. Rukiye teyze. 40 yıldır burada yaşıyorlarmış, arkasındaki agacin kovuğunu gösterdi. -Ben buraya taşındığımda o kovuk büyüktü, ben küçüktüm. Icine girer saklanirdim. Yıllar gecti. Kovuk küçüldü, ben büyüdüm, beni icine almaz oldu dedi. Hafızamın bir köşesine not ettigim en güzel anılardan biri oldu.

Mimar Kemalettin

İstanbul'un ilk betonarme binası ve hatta 124 dairesiyle ilk toplu konutu. Şimdinin TOKİ'si yani. Meşhur İstanbul yangınlarından birinde Fatih civarında 7500 ev kül olup gittiğinde, evsiz kalanlar icin halkın bağışlariyla yapılmış #Harîkzedegân (yanginzedeler) apartmanı. Fakat yanginzedelere nasip olmamis o ayrı.. Inşaat bittiğinde THK'ya devredilmiş ve #Tayyare apartmanı olarak anılmaya başlanmış. Canım Mimar Kemallettin eseri. Çöplerin bulunduğu noktadan çıkarılmadan tahliyesi, kat kat balkonları, komurlukleri, camasirhaneleri, görkemli merdiven ve avlusu, kocaman daireleri ile yanginzedeler icin her ayrıntıyı düşünmüş. Bu bina toplu konutun 100 yıldaki değişimi olarak bir köşede bize misal olarak duradursun, eserin sahibi Mescid-i Aksa'nin da restoratoru olma bahtiyarlığına ermiş Mimar Kemalettin'i merak edenler cuzdanlarindaki 20 liranın arkasına baksın. :)

Delinin Evi

Çocukluğumdan beri anneanneme geldikçe göz süzdügüm. Annemlerin çocuklugunda bir deli yaşarmış, delinin evi yaklaşmayın diye büyütülmüşler. Delinin evi yaklaşmayın diye bizi de büyüttüler. 25 yasımda bi cesaret yaklaştım. Yan bahçesine girip, köşkün demirlerinden içeri baktım. Bahçede gülleri budayan yaşlı bir adam. Acaba annemin dediği kişi mi? Yanında bir hanım. Bahçelerini gözetlerken yakalanan ben oldugum icin sanırım oradaki tek deli ben oluyordum. :) Ailesi 8 kuşak, 150 yıldır bu evde oturmuş Mimar Cemil bey'in, buyuk buyuk dedesi paşa imiş, padisah vermiş burayı ona. Evin mutfagi camasirhanesi icinde değilmiş, yandaki mustemilattaymis, bu yuzden dışı seni yakar ici beniymis. Çocukları yokmuş, sadece ikisi yaşıyorlarmış, bir gun çaya beklermis beni Berta Hanım, bi telefon etmem yetermiş, numarasını şuracıkdaymış, hikayelerinin devamını o zaman anlatacaklarmis. Acaba Turk filmleri gercek olsaydı filmin sonunda beni evlat edinecekler miymiş? :))

Abraham Paşa

Abdulazizle oynadığı tavlayı kazanınca karşılığında bu koruyu almis Abraham Paşa. Şimdi bir kısmı Beykoz fidanligi. Hatta icinde "Orman Ameliyat Mektebi" bile varmış yüzyıl evvel. Yolda ilerlerken dış kabuğunu atmış şişe mantarı olmaya hazır mantar meşesine rastlamanın şaşkınlığını atamadan üstümden bu yola kavuştum. Abraham Paşa'dan geriye Istanbulun en buyuk korusu, icinde şu an restore edilen taş çiftlik evi ve en muhtesemi de evinin bu upuzun fayton yolu kalmış. Gecen hafta Çalikusu'nda faytonlu halini de gordum yolun, hayal etmeme gerek kalmadı..

Arap Camii

Camiden kiliseye donen yapıları Endülüs'ten, kiliseden camiye donen yapıları Ayasofya'dan biliriz de. Cami-kilise-cami dönüşümünü pek bilmeyiz. Arap cami, bunun nadir bir simgesi. Istanbul fethe gelen Araplar tarafindan yapıldığı icin mimarisi hayli farklı, 700lu yıllarda Bizans semalarında ezanın yükseldiği ilk yer oldugu icin müslümanlar icin pek kıymetli. Fakat 1999 depreminde alçılari dökülünce baska birileri icin daha kıymeti anlaşıldı. Avrupa'da rönesansın doğuşunu, 100 yıl geriye ve Roma'dan İstanbul'a çeken mozaikler! Bilmem baska nerede buluruz bir Arap camisi icinde Bizans'tan kalma mozaiklerin yanıbaşında Osmanlı sultanının (yani halifenin) elinden cikma bir hat yazısını. Istanbul'da buluruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir