Görüş Bildir
Haberler
İncirlik IŞİD'e Karşı ABD Kullanımına Açılıyor

İncirlik IŞİD'e Karşı ABD Kullanımına Açılıyor

FreiGeist
10.07.2015 - 17:09 Son Güncelleme: 11.07.2015 - 09:43
İçeriğin Devamı Aşağıda

Dışişleri Bakanı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlı ve Başkan Obama’nın temsilcisi John Allen arasında Ankara’da iki gün süren görüşmelerde uzlaşma çıktığı belirtiliyor.

Obama'nın IŞİD ile mücadele özel temsilcisi General Allen’in ziyaretiyle birlikte, Ankara ve Washington yönetimleri arasında uzlaşma sağlandığı bildiriliyor.

Uzlaşmaya göre İncirlik Üssü operasyonel anlamda da koalisyon uçaklarına açılacak, Batman ve Diyarbakır’daki askeri üsler de acil iniş ve bakım gibi durumlar için koalisyon uçaklarınca lojistik amaçlı kullanılacak. General Allen başkanlığındaki heyetin Ankara ziyaretinin ardından gözler şimdi iki tarafın uzlaştığı başlıklar konusunda imzalanacak mutabakat zaptında.

Mutabakat zaptının ne zaman ve kimler arasında imzalanacağı merakla bekleniyor. ABD’nin aylardır pazarlık masasında yer alan üssün açılması yönündeki ısrarının nedeni hedeflere yakın mesafede yer alıyor olması. 

İki predatör silahlandırılacak

Halihazırda ABD’nin İncirlik Üssünde 6 predatörü bulunuyor ve bunlardan ikisinin silahlanmasına Ankara onay verdi. IŞİD'le mücadelenin yeni döneminde operasyonlarda kritik rol oynayacak olan unsurun işte bu iki silahlandırılmış predatörler olacağı belirtiliyor.

Çünkü Obama’nın da açıkladığı üzere koalisyon güçleri IŞİD’le mücaledeyi yoğunlaştıracak. Öncelikleri arasında da örgütün lider kadrosunu hedef almak var. 

Yani küçük ama önemli hedefler. İşte silahlı predatörler de bu noktada devreye girecek. F-16’lar büyük hedefleri vururken predatörler sessiz ve yüksek irtifada uçma özellikleri sayesinde lider kadrosuna yönelik operasyonlarda öne çıkacak.

Ankara'ya bilgi verilecek

Ankara'ya bilgi verilecek

Tarık Tınazay / AFP

ABD heyeti ile uzlaşılan bir diğer madde ise operasyonlardan önce Ankara’ya bilgi verilmesi, koordinat paylaşımı yönündeydi. Hatta bu amaçla bir koordinasyon merkezi kurulacak. Halihazırda İncirlikte bir merkez bulunuyor. 

Predatörler keşif amaçlı uçuş yapacağında Ankara’dan izin alıyor, bazen de Ankara belli kooordinatlar verip o koordinatlarda keşif talebinde bulunuyor. Bunun en somut örneği Musul’daki rehine krizi sırasında yaşandı.

İncirlik'in açılmasıyla birlikte bu sistem savaş uçakları ve predatörler için de geçerli olacak. 

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
meaculpa

bahçıvan şöföre,şöför aşçıya,aşçı uşağa,sonra hepsi uşağa ...

aşçı bahçıvana,bahçıvan şoföre,şoför uşağa,sonra hepsi uşağa.

Yaşar Snn

Hay amk ulan bu hükümet işid'e destek vermiyor muydu? Şimdi eyyamcılar çıkıp işid'e destek veriyor hükümet ama Abd'ye karşı gelemiyor diyecek ne de olsa eyya... Devamını Gör

Yaşar Snn

:) Gerçekler biraz acıttı galiba sen onu onedio sitesinin editörlerine sormalısın kaça yazıyorsunuz diye lakin burası eğlence ortamından çıkıp iyice siyasete... Devamını Gör

Ülkenin en kritik güvenlik noktalarının çoğu, maalesef emperyalistlerin kontrolünde.