İki Gözümüzün Çiçeği Çöpçüler Kralı Filmini Bambaşka Gözle Seyretmenize Sebep Olacak Bilmediğiniz Detaylar

11bPAYLAŞIM

Her filmin yeri ayrıdır elbette ama onunki bir başka. 1977 yılında çekilen Çöpçüler Kralı filminde her biri birbirinden efsane oyuncular var. Her repliğinin üstüne ayrı bir tez konusu bile yazılır belki. Çok hastası olduğumuz için biz de filmle ilgili detayları araştırdık ve çok hoş bilgilerle karşılaştık. Buyurun Yeşilçam kuşağına...

Filmin çekildiği yer herkes tarafından merak edildiği için ilk önce onu açıklayalım. İstanbul'da yaşayanların fark etmeden geçtiği Cihangir'de bulunan Güneşli Sokak ve Susam Sokak.

Kapıcılar Kralı da bu sokağın ilerisinde bulunan başka bir apartmanda çekilmiş.

Filmin çekildiği yıl Kemal Sunal ve Ayşen Gruda 33, Şener Şen 36, Erdal Özyağcılar ise tam tamına 29 yaşındalar. Ancak Apti Şakrak, gazino günlerinde gazetecilere kendisini 29 yaşında olarak tanıtır.

Şener Şen bu filmde gösterdiği muhteşem performansı ile 15. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü aldı. Gerçekten de özellikle o delirmiş halini unutmak mümkün değil!

Umur Bugay da aynı festivalde En İyi Senaryo ödülünü almıştır.

Hacer'in aslında dört tane birbirinden illegal abisi var ama biz dördüncü ve büyük abiyi hapishanede olduğu için göremiyoruz.

Her ne kadar bir arada anılsalar da İlyas Salman ile Kemal Sunal'ın bir arada olduğu iki filmden ilki bu. Diğeri de 1978 yılında çekilen Kibar Feyzo.

Filmdeki şeker, ekmek ve tüp kuyruğu, dönemin o buhranlı geçim derdini çok iyi özetler. Hatta gazeteci çocuğun hükümetle ilgili ve sağ-sol tartışmalarını verdiği haberler de yine bize çok şey anlatır.

Abileri illegal işlerden kazanç sağlayan, temizlikçilik yaparak ailesine bakan Hacer, Zabıta Amiri Şakir ile aslında aşık olduğu için değil, statü kazanmak için evlenmek istemektedir. Memuriyet, işte tam da bu dönemlerde büyük bir itibar kazanmıştır ülkede.

Kemal Sunal'ın eşi Gül Sunal'ın söylediğine göre, Kemal Sunal bu karaktere adapte olabilmek ve iyice özümsemek için çekimler boyunca evde filmdeki üniforma ile dolaşmış.

Fotoğrafta görmüş olduğunuz kişi de Beyoğlu Belediyesi'nde çalışan görevli Mehmet Konuk. Kemal Sunal çekim boyunca Mehmet Abi'yi izlemiş. Hatta filmde kullandığı el arabası ve süpürge Mehmet Abi'ye ait. Gerçek Çöpçüler Kralı belki de Mehmet Abi. :)

2018 Nisan ayında Mehmet Konuk maalesef aramızdan ayrıldı ama evinin duvarında büyütülmüş halde bu fotoğraf hep duruyormuş.

Filmin yapım ekibinde, bir sene önce (1976) Kemal Sunal ile karşılıklı oynayan, Hababam Sınıfı'nın Çalışkan Ahmet'i var. Ahmet Sezerel, bu filmde yönetmen yardımcısı olarak çalışmış.

Filmin yönetmeni ise usta isim Zeki Ökten. Senaryo ise çok iyi bir toplum gözlemcisi olan Umur Bugay'a ait.

Hacer'in kaçak sigara satan illegal abilerinden biri olan Necdet Doğan, filmin aynı zamanda yapım sorumlusudur. Şaşırdınız değil mi?

Kendisi maalesef 2011 yılında aramızdan ayrılmış.

Apti'nin Hacer'i "Belediyemizin parkına hoş geldiniz efem" diye karşıladığı park da Cihangir Parkı. Ancak ne o parktan ne de Apti ile Hacer'den bir iz var artık. Çünkü parkın yerine otopark, otoparkın üstüne de yeni bir park yapıldı.

Çöpçüler Kralı'nda gördüğümüz sokak bir dünya ve filmdeki her karakter de bir sınıftır aslında. Apti alt kesimi, Hacer ve ailesi halkı, Zabıta Şakir burjuvayı, gazeteye yazarak hükümeti düşüreceğine inanan mahalle sakini de aydın kesimi temsil eder.

Gazeteye yaza yaza hükümeti düşürmeye çalışan adam aslında Umur Bugay'ın her senaryosunda bulunan "Camdan sarkan adam" figürüdür. Bakınız: Bizimkiler dizisindeki Cemil, Kapıcılar Kralı filmindeki dedikoducu teyze...

Politik göndermeleri bol olan ve dönemin sosyal havasını muhteşem bir şekilde yansıtan Çöpçüler Kralı sadece bir komedi filmi değil, eleştirileri ilmek ilmek işlemiş bir başyapıttır.

Güzel adamsın Kemal Sunal güzel. Allah övmüş de yaratmış maşallah!

Filmin müziğini de hatırlayıp şöyle bir keyiflenelim derim ben. Buyurunuz... ❤️

Bu içerikler de ilginizi çekebilir (Hepsini de seveceksiniz)

Tosun Paşa Filmini Başka Bir Gözle Seyretmenize Sebep Olacak, Herkesin Bilmediği 13 İlginç Bilgi - onedio.com
Tosun Paşa Filmini Başka Bir Gözle Seyretmenize Sebep Olacak, Herkesin Bilmediği 13 İlginç Bilgi - onedio.com
Çok Sağlam Sistem Eleştirisi Yapan Kibar Feyzo Filmiyle İlgili Çoğu Kişinin Bilmediği 13 Detay - onedio.com
Çok Sağlam Sistem Eleştirisi Yapan Kibar Feyzo Filmiyle İlgili Çoğu Kişinin Bilmediği 13 Detay - onedio.com
Süt Kardeşler Filmiyle İlgili Çoğu Kişinin Bilmediği Bu Detaylar Sayesinde Filmi Başka Bir Gözle Seyredeceksiniz! - onedio.com
Süt Kardeşler Filmiyle İlgili Çoğu Kişinin Bilmediği Bu Detaylar Sayesinde Filmi Başka Bir Gözle Seyredeceksiniz! - onedio.com
Gelmiş Geçmiş En Efsane Türk Filmlerinden Biri Olan Çöpçüler Kralı'ndan 17 Unutulmaz Replik - onedio.com
Gelmiş Geçmiş En Efsane Türk Filmlerinden Biri Olan Çöpçüler Kralı'ndan 17 Unutulmaz Replik - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
clash-royale-hack

Ümit Ateş'in Çöpçüler Kralı nerede çekildi videosunuda izlemenizi tavsiye ederim.

dogukans

Büyük Üstad'ın filmleri çok şey anlatıyor be. Kemal SUNAL Seni Daima Hatırlayacağız.

serkan-yildiz1

bence hacerin 4 degil 5 kardeşi var. küçük kardeşini unuttunuz galiba.. haceri kacırmaya giderken küçük çocuk kovalıyor

gzm-ynklr

Defalarca kez izledim.

haci-dayi

100 kere seyrettim.101 . kere seyretmeme karışacak adamın ağır kalbini kırarım.

Görüş Bildir