Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İHH: 'İsrail ile Anlaşma Türkiye ve Filistin'in Aleyhine'

 > 
101PAYLAŞIM

"Türkiye ile İsrail'in anlaşmaya yakın olduğu" haberlerine, Mavi Marmara gemisinin de içinde yer aldığı yardım filosunu organize eden İHH'dan tepki geldi. İHH'dan yapılan açıklamada, "Türkiye ile İsrail arasında yapılacak bir anlaşmanın Türkiye, Filistin halkı ve Ortadoğu halklarının aleyhine olduğunu düşünüyoruz" denildi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye ve İsrail'in anlaşmaya yakın olduğu yönündeki haberlere tepki gösterdi. Vakfın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Türkiye ile İsrail arasında yapılacak bir anlaşmanın Türkiye, Filistin halkı ve Ortadoğu halklarının aleyhine olduğunu düşünüyoruz" ifadesi kullanıldı.

"Türkiye ile İsrail anlaşması konusundaki yazılanları takip ediyor ve böyle bir anlaşmadan haberdar olmadığımızı beyan ediyoruz. Türkiye ile İsrail arasında yapılacak bir anlaşmanın Türkiye, Filistin halkı ve Ortadoğu halklarının aleyhine olduğunu düşünüyoruz."

"İsrail ile anlaşma ve hele hele Mavi Marmara davasının aleyhine olan bir anlaşma Türkiye’ye de, Gazze'ye de kaybettirir."

"Gazze ablukası kalkmalıdır"

Türkiye'nin İsrail'le uzlaşma için öne sürdüğü 3 şart; özür, tazminat ve Gazze'ye ablukanın kaldırılması. İsrail basınında yer alan haberlerde Gazze ablukasının kaldırılacağına dair bir madde yer almıyor. İHH'dan yapılan açıklamada, "İHH’nın Gazze Ablukası ve Mavi Marmara konusundaki duruşunda hiçbir değişiklik yoktur. Gazze ablukası kalkmalıdır ve kalkana kadar mücadele edeceğiz. Ambargo abluka aynı şey değildir. Mesele, Ambargo meselesi değil mesele Abluka meselesidir. Ambargo İsrail’in kendi tarafından malzeme geçişi, Abluka ise Gazze’ye deniz ve karadan uygulanan Gazze ile beraber Akdenizin işgalidir" denildi.

"Hiçbir davadan vazgeçilmeyecek"

İHH, Mavi Marmara saldırısının sorumlularıyla ilgili açılan davalardan da vazgeçmeyeceklerini açıkladı:

"Mavi Marmara’ya saldıran bütün katiller cezasını çekecektir. Hiçbir davadan vazgeçilmeyecektir. Davalar pazarlık konusu edilemez. Sn.Cumhurbaşkanı;'hak sahibleri kanı akanlardır' diyerek Mavi Marmara davalarında şehit ailelerinin hak sahipliğini defalarca söylemiştir. Türkiye’deki Ceza davasında mahkemenin verdiği kırmızı bülten kararı derhal Interpol'e gönderilmeli."

'İsrail ile Türkiye İlişkilerin Normalleşmesi İçin Anlaştı' - onedio.com
'İsrail ile Türkiye İlişkilerin Normalleşmesi İçin Anlaştı' - onedio.com

"Tazminat 1 milyar dolardır"

Yine İsrail basınında yer alan uzlaşma maddeleri arasında, İsrail'in Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve yaralananlara 20 milyon dolar tazminat ödeyeceği belirtiliyor. İHH'nın açıklamasında ise, "İsrail maddi-manevi tazminat ödeyecektir. Bu bedel hukuki karşılıkla hesaplanacaktır. Böyle bir ihlalin hukuki emsali enaz 1milyar $'dır" denildi.

"Türkiye'ye de Gazze'ye de kaybettirir"

İHH'nın açıklaması şu ifadelerle son buldu:

"Böyle bir anlaşmanın konusu doğalgaz olamaz. Zira Doğu Akdeniz’deki doğalgaz, Filistin halkının hakkıdır."

"Mavi Marmara meselesi sadece Türkiye halkının değil, Filistin halkının ve 37 ülke halkının davasıdır."

İHH ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir