İçinden Çıkamadığınız Sorunlarınıza Çözüm Yolu Bulmada Etkili Bir Yöntem: Bibliyoterapi

42PAYLAŞIM

Anksiyete hastalarının okudukları kitaplardan sonra çok daha iyi hale geldiklerini belki duymuşsunuzdur. Bunun gibi birçok psikolojik, davranışsal sorunla başa çıkabilmeniz aslında oldukça kolay ve ekonomik.

19. yüzyılın başlarında, doktor Benjamin Rush ve Minson Galt, bibiyoterapiyi rehabilitasyon ve zihinsel sağlık sorunlarının tedavisinde bir müdahale tekniği olarak kullanmaya başladı.

Ardından I. ve II. Dünya Savaşları sırasında, geri dönen askerlerin hem fiziksel hem de duygusal kaygılarını yenmeye yardımcı olmak için bibiyoterapi kullanıldı.

1941 yılında zihinsel sağlık biçimi olarak kabul edilen bu yönteme, 1950 yılına gelindiğinde insanların hikayelerde tanımladıkları karakterlerden büyük ölçüde etkilendiği fikrine uzmanlar tarafından kanaat getirilince ilgi daha da arttı (K).

Bibliyoterapiye artan ilginin ardından 1966 yılında Amerikan Kütüphane Derneği (ALA) bir tanım yayımlayarak bu kavramı resmileştirdi.

Bibliyoterapi kısaca; sorunların, benzer hikayelerin anlatıldığı kitaplarla çözülmeye çalışılması, okuyan kişinin psikolojik açıdan rahatlatılmasıdır.

1970'lerde kütüphaneci Rhea Rubin, bibliyoterapiyi iki kategoride sınıflandırdı: gelişimsel (eğitim ortamları için) ve terapötik (zihinsel sağlık ortamları için) (K).

Öncelikle eğitim ortamlarında kullanılan gelişimsel bibliyoterapi; ergenlik, bedensel işlevler veya gelişimsel davranışlar gibi temel değerlerin oluşmasında rol alır.

Öğretmenler, ebeveynleri bu yaklaşımı çocuklarıyla birlikte kullanmaya teşvik edebilir.

Terapötik bibliyoterapi, insanların yaşadıkları sorunları anlamalarına, diğer tedavilerin etkilerini artırmalarına, zihinsel sağlık kaygıları ile yaşadıkları bazı sorunları normalleştirmelerine ve olumlu değişiklikler için umut etmelerine yardımcı olabilir.

Terapötik bibliyoterapinin kullanılabileceği farklı yöntemler vardır:

Reçeteli Bibliyoterapi: Bu yöntemde  çeşitli zihinsel sağlık sorunlarına değinmek için özel okuma materyalleri ve çalışma kitapları kullanılır. Uzman, ilgili materyal desteğini yaptıktan sonra terapi, bir uzman eşliğinde ya da kendi kendine yapılabilir. Bazı nefes teknikleri de kitap okuma sırasında kullanılabilir.

Yaratıcı Bibliyoterapi: Psikolojik iyileşmeyi geliştirmek için yaratıcı edebiyattan (romanlar, kısa öyküler, şiirler, oyunlar ve biyografiler) faydalanır. Dikkatlice seçilmiş edebi eserlerin dahil edilmesiyle, terapistler çoğu zaman tedavi gören kişilere kendini keşfetme yolculuğunda rehberlik edebilir.

Bibliyoterapi bireysel, uzmanla yüz yüze veya toplu halde gerçekleştirilebilir.

Terapi gören kişilerin kendini bulduğu hikayeleri okumaları ve daha sonra bir uzmanla bu hikayede geçen süreçleri tartışmaları; sorunlarına çözüm yolu bulabilmede, rahatlamada ve özellikle özgüven eksikliğini yenmede büyük ölçüde yardımcı olur.

Yöntemin etkinliği üzerine yapılan araştırmalar; depresyon, anksiyete ve madde bağımlılığı yaşayanlarda tedavi sürecinin yararlı bir parçası olduğunu göstermiştir.

Günümüzde bibliyoterapi; uzmanlar, kütüphaneciler ve eğitimciler tarafından kullanılmaktadır.

Çocuğunuzun öğretmenlerinden, bu konuda uzman pedagog, psikolog ve kütüphanecilerden destek alabilir, bibliyoterapi seansları yapılan kütüphane topluluklarına katılabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coldhearted

Ülkemde en güzel terapi, şantiyede çalışan iş makinalarını izlemek. Demle çayını, yak sigaranı bi yarım saat izle ne dert kalır ne tasa.

tolga-aydin12

Elin kızı hayatıma girecek, ağzıma sıçıp ortada bırakacak, ondan sonra kendimi toplamak için antidepresan, yaşam koçu, kitap; Allah ne verdiyse artık yola koyulacağım! ben böyle dünya adaletinin içine ..ıçayım!

yeldas

lise yıllarımda okumaktan nefret ettiğim biyografiler, sonradan bu nedenle çok ilgimi çekmeye başlamıştı. koca koca isimlere sahip bu insanlar bugünlere nasıl geldi, neler yaşadı, ne kazıklar yedi, kime kazık attı, kimleri sevdi, zorlukları nasıl aştı ? tüm bunlar okurken benim hayatıma da ipucu oldu. hele klasikler arasına giren o büyük romanlar. monte cristo kontu mesela.. dünyada yazılmış en güzel kendini bulma hikayelerinden biridir bence. stephen king'in kara kule serisi. öyle basit bir fantastik roman olarak nitelenemez.. insanın amacı olmasını, o amaç uğrunda hayatında gideceği yolu, bu yolda karşısına çıkan yol arkadaşlarını, kazandıklarını, kaybettiklerini, vazgeçişlerini anlatır. bu kitaptan sonra hayatıma giren her "yol arkadaşımı" daha farklı bir süzgeçten geçirir oldum ve hiç yanılmadım.. okumak iptiladır, müptelalara selam olsun..

Görüş Bildir