Hürriyet'e Mahkeme Kararıyla Sansür

-
Hürriyet'e Mahkeme Kararıyla Sansür

Turkuvaz Medya Hürriyet Gazetesi’nde 30 Ocak ve 3 Şubat’ta yayımlanan iki Mehmet Yılmaz yazısını, dava açarak arşivden kaldırttı.

Olayı gazete köşesinde aktaran Hürriyet’in okur temsilcisi Faruk Bildirici Türkiye basın tarihinde, yazar ve gazete sahiplerinin polemikleri ile dolu olduğunu, Turkuvaz’ın yanıt hakkını kendi medyası üzerinden de yerine getirebileceğini belirterek şunları ifade etti:

“Turkuvaz Medya, bu geleneksel yöntemleri yeterli bulmuyor olacak ki, Mehmet Yılmaz’ın, 30 Ocak’ta Hürriyet’te yayımlanan ‘Bu davaya sonunda Yüce Divan bakacak’ ve 3 Şubat’ta yayımlanan ‘Tapeleri Meclis kürsüsünde yayınlayın”’ başlıklı yazılarına, kendi gazeteleri Sabah ve Takvim’den ya da televizyonlarından yanıt vermek yerine soluğu mahkemede aldılar.

“Yılmaz’ın yazılarına karşı cevap metni yayınlatma talebiyle yetinmediler, yazıların internet arşivinden de çıkarılmasını istediler mahkemeden.

“Düpedüz mahkeme kararıyla ve de gazetecilerin isteğiyle sansürlenmiş oldu yazılar.

"Zaten Turkuvaz Medya’nın talebi kabul edilmeseydi; muhtemelen Başbakan Erdoğan’ın avukatları devreye girecekti.”

Bildirici, Sulh Ceza Mahkemesi’nin talebi reddetmesinin ardından Turkuvaz Medya Asliye Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. Mahkeme de itirazı kabul etti. Karar doğrultusunda Hürriyet iki yazıyı da arşivinden kaldırarak bir hafta süreyle cevap metnini aynı linkten yayınladı. 

Bianet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir