Hollywood'un Gördüğü En İlginç Adam: Andy Kaufman ve Enteresan Hayat Hikayesi

-

Hollywood tarihi kimleri görmedi ki? Fakat birisi vardı ki gelip geçmiş bütün insanlardan daha farklı, daha enteresan ve daha ilginçti. Andy Kaufman bir rüzgar gibi geldi geçti ve arkasında birçok soru işaretleri bıraktı.

Kaufman 1949 yılının 17 Ocak'ında New York'ta dünyaya geldi. Çocukluğundan beri enteresan bir yapıya sahipti. Anne babası dahi bazen onun psikolojik sorunları olduğuna inanırlardı.

Kendinden başka 2 kardeşe sahipti. Çocukluğunda hazırladığı mini showlarını kardeşlerine ve arkadaşlarının doğum günlerinde akranlarına sunardı.

Gençlik döneminde çeşitli komedi kulüplerinde sahne almaya başladı. Hazar Denizi üzerindeki batan bir adadan göçmen olarak geldiğini söyleyerek oluşturduğu özgün karakter ve Elvis Presley taklitleri çok sevildi.

Kaufman'ın bu aşırı özgün tarzı ve mizahı zamanla yapımcıların ilgisini celp edecektir.

Andy Kaufman'ın 1978-83 arasında yayınlanan Taxi adlı sitcom dizisindeki Latka karakteri çok tutuldu. Kendine has konuşma tarzı ve mimikleriyle Kaufman herkesi güldürmeyi başarmıştı.

Fakat ortada bir sorun vardı, Kaufman aslında sitcomları hiç sevmiyordu. Oynadığı karakterin üstüne yapışmasından da hiç memnun değildi. Bu dizideki rolü sadece ileride kendi projelerine açılacak bir kapı gibi görüyordu.

Taxi dizisi ve Kaufman, Hollywood'taki efsaneler arasındaki yerini aldı. Hatta GTA:Vice City adlı meşhur oyunda bile Kaufman's Cab adlı taksi durağı birebir Andy Kaufman'ın oynadığı diziden esinlenilerek üretilmişti.

Yine Kaufman'ın ortaya çıkarttığı aşırı uçlarda dolaşan kızgın şarkıcı Tony Clifton karakteri de çeşitli gece kulüplerinde kendine yer buldu.

Tony Clifton karakterini oynayan Kaufman birçok kişiye garip gelecek bir mizah tarzını ortaya çıkartmıştı.

Kaufman'ın aşırı uçlarda dolaşan ve garipsenen mizahı birçok kesim tarafından tepki görse de bir o kadar kişi tarafından da merakla takip edilmekteydi.

1970'li yıllarda büyük bir üne kavuşan Kaufman daha 30'lu yaşlarındaydı. Bu genç yaşına rağmen 1983 yılında amansız bir hastalığa yakalandı.

Andy Kaufman daha 35 yaşındaydı ve akciğer kanseri olduğunu öğrenmişti. Fakat Kaufman o kadar farklı bir karaktere sahipti ki dostları ve ailesi bile buna inanmakta zorluk çektiler. Kendilerine şaka yapmak için bu hastalığı uydurmuş olabileceğini düşünüyorlardı.

Fakat bu sefer yaşananlar şaka değil, gerçekti. Kaufman gün geçtikçe sağlığını yitirmeye başladı, tedaviler ve alternatif tıp yöntemleri de bir fayda sağlamadı.

Ve Hollywood'a şimşek hızıyla girip genç yaşında en yukarılara yükselen Andy Kaufman 1983 yılının 16 Mayıs'ında hayata veda etti. Yaşamını kaybettiğinde henüz sadece 35 yaşındaydı. Kendini bir komedyen olarak değil de şarkıcı olarak tasvir etmeyi severdi.

Bonus: Man On The Moon

Andy Kaufman'ın hayat hikayesi 1999 yılında sinemaya da aktarılmıştır. Bu filmde Kaufman'ı Jim Carrey canlandırmıştır.

Imdb 7.4

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
odunq

Haftalık ilginç olmayan ilginç hikayeler içeriğine hoşgeldiniz.

goksel-darcan1

1983 Kasım'ında hastalığa yakalandı, 1983 Mayıs'ta vefat etti yazılmış. Zamanda geriye gitmiş birazcık.

ozgur-ruh-erkin

Böyle bir tiplemeyi de en iyi şekilde o yıllarda Jim Carrey canlandırabilirdi

Görüş Bildir