Hayvanseverlerden Meclis'e Tepki: 'Köpek, Bir Hakaret Sıfatı Değildir'

 > 
439PAYLAŞIM

Milletin meclisi, geçtiğimiz gün yapılan anayasa teklifi oylamasında inanılması güç olaylara sahne olmuş, darp, kadına yönelik şiddet, küfür, ısırma iddiaları gündemimize damgasını vurmuştu. Isırık tartışmaları hala sürerken Genel Kurul'da "Köpekler giremez" pankartları açıldı. 

Tabii hayvanseverlerin bu pankartalara tepkisi sert oldu. Hayvan Hakları İzleme Komitesi "Köpek, bir hakaret sıfatı değildir" diyor ve önemli bir noktaya işaret ediyor: "Yasama faaliyeti yapmak için maaş aldığınız ve bulunduğunuz meclisi nefretin, şiddetin sahnesi hâline getirmeyin. Hayvanların adlarını siyaset oyunlarınıza alet etmeyin. Nefretten, şiddetten, sömürüden uzak bir yaşam süren masum hayvanların adlarını, art niyetli eylemlerinizde kullanmaya derhal son verin."

Konu sosyal medyanın da gündeminde...

Meclis'te yaşanan 'ısırma' tartışmalarını haberimizde görebilirsiniz 👇

Milletvekilleri Yeni Anayasa Görüşmeleri Sırasında Birbirini mi Isırıyor? - onedio.com
Milletvekilleri Yeni Anayasa Görüşmeleri Sırasında Birbirini mi Isırıyor? - onedio.com

HAKİM: “Köpek hakaret sıfatı değildir”

Hayvan Hakları Komitesi (HAKİM), Meclis’te ‘Dikkat köpek giremez’ afişi tutan AK Partili vekiller Mihrimah Belma Satır ve Gökcen Özdoğan Enç’i kınadığı açıklamasında "Köpek hakaret sıfatı değildir' dedi ve ekledi 'Meclis kürsüsünden, sıralarından yükselen türcü, eril, homofobik ve nefret söylemi içeren dilin, her fırsatta milletvekilleri tarafından yüceltilen TBMM'nin adını da kirlettiği unutulmamalıdır" denildi. 

HAKİM'İN açıklaması şöyle devam ediyor:

"Bir kez daha tüm parlamenterlere sesleniyoruz: Yasama faaliyeti yapmak için maaş aldığınız ve bulunduğunuz meclisi nefretin, şiddetin sahnesi hâline getirmeyin. Hayvanların adlarını siyaset oyunlarınıza alet etmeyin. Nefretten, şiddetten, sömürüden uzak bir yaşam süren masum hayvanların adlarını, art niyetli eylemlerinizde kullanmaya derhal son verin."

İşte HAKİM'in Facebook hesabından paylaştığı o açıklama:

Belma Satır: 'Hayvan fobim var. Mecliste hayvan görmek istemiyorum'

AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, TBMM'de yaşananları kınadığını belirterek, "Tweet atmadım. Bugün bir mesaj paylaştım. Hayvan fobim var. Mecliste hayvan görmek istemiyorum. Özellikle köpek görmek istemiyorum." diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, köpeği 'Dora' ile Meclis’e gelerek o pankartları protesto etti

Fotoğraf: Hürriyet / Selahattin Sönmez

CHP'nin kedisi Şero da sessiz kalmadı...

'Köpek giremez' tartışmaları sosyal medyanın ve Ekşi Sözlük'ün gündeminde

'Köpek giremez' tartışmaları sosyal medyanın ve Ekşi Sözlük'ün gündeminde
'Köpek giremez' tartışmaları sosyal medyanın ve Ekşi Sözlük'ün gündeminde

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir