Hayvanlar İçin Pedallıyorlar: 10 Yıldır Bursa'da Sokak Sokak Gezerek Ekmek Toplayan Dedeler

 > -

Kış ayları sokakta yaşayan hayvanlar için oldukça zorlu geçiyor. Barınma, yiyecek ve ısınma sorunu yaşayan hayvanların yardımına ise hayvanseverler yetişiyor. Bursa'da yaşayan Hamlakay ve arkadaşı Aladağ da tam 10 yıldır hayvanların imdadına yetişiyor. İkili bisikletle topladıkları ekmekleri sokak sokak gezerek hayvanlara ulaştırıyor. 

70 yaşındaki Bekir Hamlakay ile 65 yaşındaki Saadettin Aladağ'ın, kışın yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarıyla ilgili telaşı, aralık ayında başlıyor.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde iki arkadaş, kış aylarında topladıkları ekmek ve diğer yiyecekleri, zor koşullarda hayatta kalma mücadelesi veren hayvanların bulunduğu bölgelere bırakıyor.

Sokak sokak gezerek ekmek toplayan iki arkadaş, hayvanların yoğun olarak yaşadığı noktaları ziyaret ediyor.

Hemen her gün 27 çuval ekmek toplayan iki arkadaş, yaban hayvanları için de yiyecek bırakıyor.

Bekir Hamlakay, yıllar önce israf edilen ekmekleri görünce bunları toplayıp sokak hayvanlarına götürme fikrinin doğduğunu söylüyor.

'Bu işi 10 yıldır severek yapıyorum.'

Ekmekleri bisikletiyle toplayıp belediyenin tahsis ettiği yerlerde biriktirmeye başladığını belirten Hamlakay, şöyle devam etti:
"Cadde ve sokakları gezerek ekmeklerimizi biriktiriyoruz. Bu işi 10 yıldır severek yapıyorum hayvanlar ölmesin diye. Arkadaşım Saadettin Aladağ da 7 yıldır bana yardımcı oluyor. O da çok meraklı. Bugün yine her zaman olduğu gibi 27 çuval ekmek, biraz köpek maması, biraz buğday olmak üzere alıp götürdük. İclaliye köyünden, Maden köyüne geçtik. 200-300 metre arayla ekmekleri boşaltarak hizmetimizi gerçekleştirdik. Bu biriktirdiğimiz ekmeklerin arasında küflenmiş ekmekler de oluyor. Bunları ise ayırıp, balıkların bol olduğu dereye attık."

İlçe halkının desteğini de bekleyen Hamlakay'ın onlardan bir ricası var: 'Ekmekleri çöpe atmayın.'

Boş vakitlerimizde bisikletlerimize binerek kapı önlerinde asılı olan ekmekleri topluyoruz. Hiç yağmur, kar dinlemeden ekmekleri topluyoruz, bir yerde biriktiriyoruz. Vatandaşlarımızdan istirhamımız, bayat ekmekleri çöpe atmasınlar. Biz zaten gelip topluyoruz. Günde 20-30 kilometre yol katediyoruz. Hayvanlar için her sene aralık-mart aylarında yaklaşık 250 çuval ekmek bırakıyoruz. Bunların yanı sıra 500 kilogram kadar da sakatat dağıtıyoruz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir