Görüş Bildir

Hastürk'ten Anadolu Partisi Açıklaması: 'Başvuruda Bulunmadım'

Anasayfa > Gündem

17. Dönem İstanbul Milletvekili Hastürk, Emine Ülker Tarhan'ın kurduğu Anadolu Partisi'nin ismine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu'na herhangi bir başvuruda bulunmadığını bildirdi.

17. Dönem İstanbul Milletvekili Yılmaz Hastürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı haber sitelerinde, 'Anadolu Partisi'nin kapatılması için YSK'ya başvuruda bulunduğu' yönünde haberlerin yer aldığını hatırlattı.

Söz konusu partinin kapatılması için herhangi bir başvurusunun olmadığını belirten Hastürk, 'Ben sadece, Anadolu isminin Siyasi Partiler Kanunu'nun 96. maddesine aykırı olduğu yönünde açıklama yaptım. 96. madde, bölge adıyla parti kurulamayacağını öngörüyor. Anadolu, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bölgesidir. Trakya bölgesi de var, bu isimlerle parti kurulamaz' dedi.

YSK'ya, bilgi edinme kapsamında çeşitli başvurularda bulunduğunu ifade eden Hastürk, şunları kaydetti:

'Anadolu Partisi'yle ilgili, YSK'ya herhangi bir başvurum olmadı. Ben sadece, ilgili mercilerin değerlendirmesi için açıklamada bulundum çünkü öyle bir başvuruda bulunsanız 1 aylık cevap verme süresi var, bir netice alamazsınız ama böyle bir açıklama yapınca ilgili mercilerin gerekli değerlendirmeleri yapması gerekiyor. Anadolu ismi, Siyasi Partiler Kanunu'nun 96. maddesine aykırı.'

AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/haberler/4221...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
karakus

Yeterince yokmuş gibi bir faşist partimiz daha oldu. Belki bu bahaneyle CHP sosyal demokrat günlerine döner.