Bir Kitap Olsaydın, Hangi Tür Olurdun?

 > -

Kitap gibisin, o ne şüphe! Ama hangi tür? Testi çöz, öğren!

1. Çocukluğunun kitabı hangisi?

Küçük Kara Balık
Cin Ali
Huckleberry Finn’in Maceraları
Şeker Portakalı
Harry Potter
Üç Küçük Domuzcuk Masalı
Küçük Prens
Ömer Seyfettin Hikayeleri
Alice Harikalar Diyarında

2. Favori okuma mekanın neresi?

Tuvalet
Metro
Şehirlerarası yolculuk
Ben Okumam Yazarım!
Kütüphane
Her yer
Park
Yatak
Favori Koltuğum

3. Hangi kurgusal ve fantastik dünyada olmak isterdin?

Narnia Günlükleri
Harry Potter
Açlık Oyunları
Yüzüklerin Efendisi
Buz ve Ateşin Şarkısı
Alacakaranlık

4. Okurken ne içmeyi seversin?

Çay
Kahve
Meyve Suyu
Sıcak Çikolata
Şarap
Sadece Su
Kokteyl
Sigara
Oralet

5. Bir kitaptan en çok ne beklersin?

6. Kitaplarını nereden alıyorsun?

Sahaftan
Online
Seyyar Satıcı
Kütüphane
IPhone
Süpermarket

7. "Kitap okumak çok gereksiz yaee!" diyen vatandaş hakkında ne düşünüyorsun?

8. Son Soru: Türk dilinde yazılmış en büyük eser sence hangisi?

Memleketimden İnsan Manzaraları - Nazım Hikmet
Ruh Adam - Nihal Atsız
Aşk-ı Memnu - Halid Ziya
Yaban - Yakup Kadri
Aşk - Elif Şafak
Kara Kitap - Orhan Pamuk
İnce Memed - Yaşar Kemal
Çalıkuşu - Reşat Nuri
Tutunamayanlar - Oğuz Atay

Sen Romansın!

Sen çok boyutlu bir insansın. Öncelikle katı bir gerçekçisin. Asla ama asla kendini kandırmıyor ve boş hayallere kapılmıyorsun. İnsan sarrafısın da. İlk gördüğün adama notunu verirsin, sonradan o kişinin, o notu hak etmediği vaki değildir. Tecrübenin sayfalara geçmiş halisin çünkü. İnsanları gözlemeyi, onlar hakkında analiz yapmayı da seviyorsun. Yaşadıkların ve tanık olduklarınsa "anlatsam roman olur" ayarında.

Sen Şiir Kitabısın!

Sen ince duyguların insanısın. Hayalci ve sıradışısın da. Herkesten ayrı bir bakış açın var. Klişeleri ise sende görmek çok zor.  Bir kere nev-i şahsına münhasırsın. Herkesin düşündüğünü düşünmek gibi bir huyun yok yani. İmajları ince görür, hayallerinle de fantastikliğin sınırlarını zorlarsın. Az biraz da delisin. Hatta diyebiliriz ki, bu çok akıllı olduğunu iddia eden dünyanın, bir deli antitezisin!

Sen Delikanlılığın Kitabısın!

Sen bir adet "ağır abi"sin. Ceketten vazgeçmez, altıpatlarla 9 adam öldürmeye gider, tesbihi alışkanlıktan çeker ve de tehlikeli şiir okuyup dünyaya sataşırsın. Doğru-düzgün bir insansın. "Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz" anlayışıyla da türlü belalara atladın, atlıyorsun, atlayacaksın. Gözünü de budaktan sakınmazsın, ASLA. Delikanlısın yani: Yanlışa yanlış, atara atar, gidere gider yaparsın son olarak. Her türlü!..

Sen Masal Kitabısın!

Sen çocuk ruhlu birisin. Pisliğin, cinayetlerin, kıskançlıkların ve kazanma hırsının hüküm sürdüğü bu devranda, masum kalmayı becermişsin. Bembeyaz ve su gibisin. İyilikseversin de. İnsanlara yardım etme merteben hiç karşılık beklemeyeninden: "İyilik yap, deniz at!" bir nevi. Mutlu bir sonu da hak ediyorsun. Sen erersin muradına, biz de çıkarız kerevetine kısacası!

Sen Ansiklopedisin!

Sen tam bir bilgesin. Bilmediğin herhangi bir şey var mı, biz bilmiyoruz. Merak ediyorsun çünkü, araştırmayı ve kendini geliştirmeyi de çok seviyorsun. "Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?" sorusunun cevabısın ayrıca. Hem çok okuyorsun, hem de çok geziyorsun. Milyoner'deki ideal telefon jokerisin bir nevi. Tek rakibinse Google. Biricik kötü yönünse, sürekli insanları düzeltmen. Ancak bunu, onlar doğrusunu öğrensin diye yapıyorsun, yoksa, haşa, kibirinden asla değil. Zaten reklama ihtiyacın yok, adın zaten viral olmaya yeter, ey bilge insan :)

Sen Soru Bankasısın!

Sen cevaplardan çok sorularla ilgilenen birisisin. 1000 ezberlenmiş bilgi yerine, doğru sorulmuş bir soruyu tercih edersin. Felsefi bir tarafın var yani. Tek eksik yanınsa şıklarının kısıtlı olması, ama en azından insanlara seçenek yaratabiliyorsun. Zor bir insansın ayrıca: İnsanları çok zorluyorsun, ki bunu da, insanları düşündüğünden yapıyorsun. Öbür türlü cevap anahtarını da içinde barındırmazdın.

Sen Ders Kitabısın!

Sen didaktik bir insansın. Öğretmek sende bir nevi ata sporu. Bunu, insanları geliştirmek için değil de, sırf zevk almak için yapıyorsun. Yaratılışın öğretmek üzerine yani. Bunun yanında oldukça mütevazisin. Asla insanlara tepeden bakmaz, ilkokul çocuğuyla ilkokul çocuğu, doktora öğrencisiyle doktora öğrencisi olursun. İdealistsin ayrıca. Zenginleşmek için her şeyden vazgeçenleri gördüğünde ise, gönül rahatlığıyla "ben en azından hayallerimi satmadım." diyebiliyorsun! Sana ihtiyacımız var yani, örtmenim :)

Sen E-Kitapsın!

Sen tam tamına, bu zamanın insanısın. Trendleri iyi bilir, teknolojiyi de yakından takip edersin. Telefonun 5s'i (6'yı da çıkar çıkmaz alacaksın), mesajların whatsapp'ı, uygulamalarınsa en son sürümü, sendedir. Ekmeksiz susuz yaşayabilirsin; ama online olmadan asla! En nefret ettiğin şeyse, gereksiz romantiklik ve nostaljiler. Bunun için teknolojinin sunduğu nimetlerden vazgeçmek cidden akılsızlık geliyor sana. "Bu devirde en önemli şey faydacı olmak" diyorsun yani.

Sen Yemek Kitabısın!

Senin kadar boğazına düşkün bir insan var mı acaba, soru işareti. Yemek yemeyi çok sevdiğin, su götürmez bir gerçek. Hatta diyebiliriz ki, yemek yemiyor, adeta ibadet ediyorsun. Tam bir keyif insanısın ayrıca. Şu dünyada keyfini kaçıracak hemen hemen hiçbir şey yok. Mesela moralin mi bozuk, patlatırsın bir kuru; yanında pilav; üstüne de bir Kemalpaşa.. Oh miss!.. Ne üzüntü kalır, ne keder :)

A post shared by @onediocomtest on
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pinkdagger

Sen Ansiklopedisin! Sen tam bir bilgesin. Bilmediğin herhangi bir şey var mı, biz bilmiyoruz. Merak ediyorsun çünkü, araştırmayı ve kendini geliştirmeyi de çok seviyorsun. "Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?" sorusunun cevabısın ayrıca. Hem çok okuyorsun, hem de çok geziyorsun. Milyoner'deki ideal telefon jokerisin bir nevi. Tek rakibinse Google. Biricik kötü yönünse, sürekli insanları düzeltmen. Ancak bunu, onlar doğrusunu öğrensin diye yapıyorsun, yoksa, haşa, kibirinden asla değil. Zaten reklama ihtiyacın yok, adın zaten viral olmaya yeter, ey bilge insan :)

tan-cakmakli

ÖSS Geometri Soru BANKASI NE La

segom73

Sen Romansın! Sen Romansın! Sen çok boyutlu bir insansın. Öncelikle katı bir gerçekçisin. Asla ama asla kendini kandırmıyor ve boş hayallere kapılmıyorsun. İnsan sarrafısın da. İlk gördüğün adama notunu verirsin, sonradan o kişinin, o notu hak etmediği vaki değildir. Tecrübenin sayfalara geçmiş halisin çünkü. İnsanları gözlemeyi, onlar hakkında analiz yapmayı da seviyorsun. Yaşadıkların ve tanık olduklarınsa "anlatsam roman olur" ayarında.

halseyonfire

Sen tam tamına, bu zamanın insanısın. Trendleri iyi bilir, teknolojiyi de yakından takip edersin. Telefonun 5s'i (6'yı da çıkar çıkmaz alacaksın), mesajların whatsapp'ı, uygulamalarınsa en son sürümü, sendedir. Ekmeksiz susuz yaşayabilirsin; ama online olmadan asla! En nefret ettiğin şeyse, gereksiz romantiklik ve nostaljiler. Bunun için teknolojinin sunduğu nimetlerden vazgeçmek cidden akılsızlık geliyor sana. "Bu devirde en önemli şey faydacı olmak" diyorsun yani.

selin-gorgulu

Sen E-Kitapsın! Sen E-Kitapsın! Sen tam tamına, bu zamanın insanısın. Trendleri iyi bilir, teknolojiyi de yakından takip edersin. Telefonun 5s'i (6'yı da çıkar çıkmaz alacaksın), mesajların whatsapp'ı, uygulamalarınsa en son sürümü, sendedir. Ekmeksiz susuz yaşayabilirsin; ama online olmadan asla! En nefret ettiğin şeyse, gereksiz romantiklik ve nostaljiler. Bunun için teknolojinin sunduğu nimetlerden vazgeçmek cidden akılsızlık geliyor sana. "Bu devirde en önemli şey faydacı olmak" diyorsun yani.

Başlıklar

DeepMindEşkıya Dünyaya Hükümdar OlmazKitapTercihwhatsapp
Görüş Bildir