Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 40. Hafta: Mutlu Son!

0PAYLAŞIM

40. haftada bebeğinizin boyu aşağı yukarı 51.2 cm iken, 3 kilo 460 gram civarında bir kiloya ulaşmıştır. Bu haftada bebeğinizin vücudundaki yağ oranı %15, su oranı ise %75 civarındadır. Vücudundaki yağ katmanlarının kalınlaşması, doğduğu dünyadaki ısıya uyum sağlayabilmesi için çok önemlidir. Beyninin büyüyüp gelişimini tamamlaması, doğumun ertesindeki 3-4 yıl daha devam eder. Rahimden rahatça çıkabilmesi için kafatasındaki kemikleri daha sertleşmemiştir. Doğduğunda kafası biraz yassı olabilir fakat bu durum ileriki haftalarda düzelecektir. Yeni deri katmanları gelişmeye, saç ve tırnakları uzamaya devam eder. Rahim içerisinde gelişimi ve büyümesi tamamlandığından artık hareket edebileceği çok yeri kalmamıştır. Bu sebeple hareketleri kısıtlıdır.

Eğer bedeninizde doğum belirtileri hala yoksa korkmanıza gerek yok. Bazı kadınlar 41. veya 42. haftada doğum yapabilmektedir. Doktorunuz durumunuzla ilgili size en doğru bilgileri verecektir.

40. haftada mide ekşimesi ve hazımsızlık problemleriniz oldukça fazladır. Doğumla birlikte bu sorunların hepsi normale dönecektir. Doğum sonrası oluşabilecek problemleri önlemek için bol bol su içmeniz önerilir. Bu haftada kasılmalar ve sancılar en üst düzeydedir. Pelvise baskı yapan bebeğiniz, sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Bu baskı sonucu oluşacak sancı, tıpkı regl dönemindeki sancılara benzer. Kasılmalar ve sancılar sürekli artış gösterir. Doğum yaklaştıkça bağırsaklarınızda gevşeme meydana gelir. Bu gevşeme, ishal oluşumuna sebep olabilir.

Hamileliğin 40. haftasında mide bulantısı ve ishal en sık görülen problemlerden biridir.

İshal annede su kaybına sebep olur. Vücudunuzun kaybettiği suyu tekrar kazanması için bol bol su tüketmeniz gerekir. Yüksek seviyeli bel ve sırt ağrıları gerçekleşebilir. Önüne geçmenin yolu ılık su ile duş almak olabilir. Hastaneye gittikten sonra doktorunuz ilk muayenenizi gerçekleştirecektir. Bu muayene sırasında rahim ağzı açıklığınız kontrol edilecektir. Ayrıca bebeğinizin son durumunu değerlendirmek için ultrason muayenesi de yapılır. Bebeğinizin kalp atışları ve kasılma sıklığınız NST cihazı ile kontrol edilir. Eğer normal doğum yapmanız elverişsiz ise sezaryen doğum yapılabilir.

Doğumdan sonrada LCP’ler ve DHA oldukça önemlidir. Bunları anne sütü ile bebeğinize ulaştırabilmeniz için yeteri kadar tüketmeniz gerekir.

LCP’ler yağ grubudur ve belli besinlerde bulunur. DHA, omega 3 grubudur. Omega 3 grubu bebeğinizin beyin gelişimini destekler. Balık yerine çerez, tohum, koyu yeşil sebzeler tüketebilirsiniz. Omega 3 kaynağı besinler: Izgara somon, buharda pişmiş sebze ve çerezdir. Doğum yaptıktan sonra bebeğinizi doğru ve düzenli bir şekilde emzirmeniz kilo vermenize yardımcı olacaktır. Normal doğum sonrası dikişler fazla ağrıya sebep olabilir. Dikişlerinizdeki ağrılar geçtikten ve doktorunuzun onayını aldıktan yaklaşık 1 hafta sonra spor yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat eğer sezaryen doğum gerçekleştiyse o zaman bu süre ameliyattan sonra 1 aydır. Gebelik sonrasında oluşan dikişlerinizin kolayca iyileşebilmesi ve rahminizin herhangi bir enfeksiyona maruz kalmaması için doktorlar genellikle doğum ertesi döneminde cinsel ilişkiye girmeyi tavsiye etmezler.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hamilelikte 39. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir