Halk Arasındaki "İki Bayram Arası Düğün Olmaz" İnanışının Altında Yatan Gerçek Nedenler

209PAYLAŞIM

Neredeyse atasözü gibi kulağımıza kazınan "İki bayram arası düğün olmaz" sözünün kaynağı çoğu insan tarafından merak edilir. Peki neden iki bayram arası düğün olmaz? Kurban Bayramı ile birlikte yeniden hız kazanan düğünler öncesi bu inancın temelini araştırdık.

Ülkemizdeki kaynağı bilinmeyen yaygın inanışlardan biri; iki bayram arasında nikah/düğün olmayacağı.

Kaynağı bilinmeyen diyoruz, çünkü bu konu genellikle "uğursuz" kabul edilir ve üzerine konuşulmaz.

Burada bahsedilen bayramlar elbette Ramazan ve Kurban Bayramı.

Özellikle son yıllarda yaz aylarına denk gelen bayramlar, düğün sezonuna denk geldiği için insanlar bu inancın sebebini daha çok merak eder oldu.

Batıl inanç, hurafe gibi tanımlar yapılsa da, aslında her şeyde olduğu gibi bu inancın da birkaç dayanağı var.

Altında gerekçeli bir neden olmasa da, insanlar geleneksel inançlardan kolay kopamıyor. Bu da o inançlardan biri ve aslında birkaç sebebi var.

Bunlardan ilki İslam öncesi Arap coğrafyasına dayanıyor.

Cahiliye (putperest) dönemde Arabistan'ta Ramazan ayından sonraki ay olan Şevval ayında nikah/zifaf kesinlikle yasaktı. Çünkü bu ayda büyük bir veba salgını olmuş ve çok sayıda insan ölmüştü. Bu da Şevval ayının uğursuz sayılmasına neden oldu.

Zamanla hurafeye dönüşen bu inanışın yanında başka bir sebep de var.

Yoksulluğun hüküm sürdüğü yıllarda genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanların yıl içinde alışveriş yaptığı iki dönem vardı; dini bayramlar ve düğünler. Yeni kıyafet, eşya alışverişleri sadece bu zamanlarda yapılırdı.

Bu iki harcama dönemini çakıştırmak maddi açıdan mümkün değildi.

Bu nedenle düğünler iki bayram arasında değil, farklı bir dönemde; çiftçiler için hasat zamanından sonraki bir tarihte yapılırdı.

İşin İslami boyutunda yanlış yorumlama olduğu görüşü hakim.

Dini bayramların ilk gününün Cuma gününe denk gelmesi durumunda sabah bayram namazı ve öğlen Cuma namazı arasındaki sürede nikah kıyılmaması tavsiye edilmiştir ve Cuma günü de İslam için bir bayram olduğu için zamanla bu söze evrildiği düşünülmektedir. Yani bahsedilen iki bayram, bayramın Cuma'ya denk gelmesi durumunda sadece birkaç saatlik bir süredir.

Diyanet, inanışın hiçbir dini dayanağı olmadığını belirtiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bu konu çok sık soruluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz yıl bu inanışın bir hurafe olduğunu, çiftlerin yılın diledikleri bir günü ve saatinde evlenmelerinde hiçbir mahsur olmadığını açıkladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

bayram günleri dışında zaten her gün iki bayram arasına denk geliyor.bizim millette nedense .ötten uydurma var.bilip bilmeden sallıyorlar,uyduruyorlar.kusura bakmayın ama bu doğru.

medya-cakali

Çok boş içerikler bunlar. Ramazan atı boyunca bu tür hurafeler yerine daha gerçeğe dayalı tespitler yapılabilir. Evlilik tabii güzel bir şey olabilir nihayetinde yanlız bunun Arap gelenekleri ile karıştırılmaması gerekir. Bizim bu konu ile ilgili dahil herşeyimiz olsun sadece bizim kültürümüze özeldir. İkinci nedene geleceksek asla böyle gereksiz cahil inanışlarına kanmamamız gerekir. Ne bayrama göre evlilik, ne de İslam şöyle demiş böyle demiş gibi hurafelere. Mutlu olarak geleceğe adım attığınız her bir yaşam zaten sizin için doğrudur..

Gizli Kullanıcı

Bugün teyzemin kızı evlenecek.

omer-cengiz-polatdemir

h.o

Gizli Kullanıcı

Sağol.

mehmedalisahan

Bir sahabi Cuma günü düğün yapacakmış. O gün de kurban bayramının ilk günü imiş. Peygamberimiz o sahabiye şöyle seslenmiş: İki bayram arası düğün yapmayınız diye buyurmuştur. Orada bildirilen ikinci bayram müslümanlar için önem icap eden Cuma günü ve Kurban ibadetini barındıran kurban bayramıdır. O gün kurban ibadeti yeteri kadar yorucu olacağı için ek olarak düğünün yorucu olacağı söylenilmek istenmiştir. Buna karşın hadislerde de -örneğin Müslim’de- Hz. Ayşe ile Peygamberimiz’in, Şevval ayında evlendiği geçer. Şevval ayı ise iki bayram arasındadır.

elturcountaco

"Bana bayram günleri dışında iki bayram arasında olmayan bir gün söyleyin " derdi eski din öğretmenim

murat3

ona deki lan yarram ramazanla kurban arası

Görüş Bildir